• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleksander Korecki

  Przeczytaj także...
  Zygmunt "Muniek" Marek Staszczyk (ur. 5 listopada 1963 w Częstochowie) – współzałożyciel, lider, wokalista, autor tekstów, w początkowym okresie także basista zespołu T.Love. Współpracował z wieloma artystami i zespołami, jak Maanam, Kasia Nosowska, Pidżama Porno, Zipera, Habakuk. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Martyna Jakubowicz (ur. 24 lutego 1955 w Krakowie) – polska wokalistka, gitarzystka i kompozytorka tworząca muzykę z pogranicza bluesa, rocka i amerykańskiego folku.
  Sławomir Kulpowicz (ur. 17 stycznia 1952 w Warszawie, zm. 7 lutego 2008) – polski pianista, kompozytor i producent jazzowy, w latach 1977-1981 członek formacji The Quartet. Był synem Witolda Kulpowicza, kompozytora i pedagoga, autora podręczników gry na akordeonie.

  Aleksander Korecki, znany też jako Alek Korecki (ur. 19 lipca 1955) – polski saksofonista jazzowy i rozrywkowy, grający na saksofonie altowym, tenorowym, sopranowym, barytonowym i klarnecie basowym. Multiinstrumentalista, kompozytor, autor tekstów. Członek Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego i ZAiKS.

  Dziady Żoliborskie to warszawska formacja powstała jesienią 1996 roku z inicjatywy Piotra Łojka (koordynatora projektu) i Tomasza Konopińskiego. Zarówno swą nazwą jak i formą wykonywanej muzyki nawiązuje do obrzędowych tradycji pogańskich, czerpiąc również z dokonań cywilizacji europejskiej włącznie z formami aktualnymi w początkach XXI wieku. Łączy instrumentarium elektroniczne z dźwiękami naturalnymi. Muzycy równie chętnie budują swoje brzmienia na eksperymentach z oryginalną akustyką (jak np. podziemia zamku w Olsztynie, kościół przy ATK na warszawskich Bielanach), zapraszają do wykonań zwierzęta o ciekawych głosach, jak parają się parodiami paramedialnymi czy quasi-kabaretowymi, jednak pozbawionymi formy czysto wokalnej. Elementy kluczowe tej muzyki to improwizacja, polimetria, polifonia i melodyjność.Man of Tra – trzeci album zespołu Young Power wydany w 1989 przez wytwórnię Power Bros Records. Materiał nagrano w kwietniu i w sierpniu 1989 w studiu S-4 w Warszawie.

  Życiorys[]

  W 1979 roku ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, na Wydziale Instrumentalnym, w klasie fletu. Jest laureatem wielu nagród, m.in.: Stypendium Komedy (1981), III nagrody na Festiwalu Jazz nad Odrą (1981) i nagrody za kompozycję jazzową – Pomorska Jesień Jazzowa (1983). Jest także współautorem i wykonawcą muzyki do Lykantropii (1981) Piotra Dumały.

  Wilki – polski zespół rockowy, a później poprockowy, założony w 1991 roku w Warszawie przez Roberta Gawlińskiego.Roman Wojciechowski (Pazur) (ur. 9 czerwca 1949 w Siemianowicach Śląskich) - polski wokalista rhythm and bluesowy, kompozytor. Nestor śląskiej muzyki. Nagrywał i koncertował ze wszystkimi liczącymi się twórcami polskiej muzyki rozrywkowej.

  Alek Korecki współtworzył nurt młodego, polskiego jazzu lat 80-tych. Był członkiem takich legendarnych formacji jazzowych, jak: Sesja 80 Acoustic Action, Free Cooperation, Young Power, Pick Up Formation, czy Tie Break, gdzie objawił się jako propagator muzycznej wolności, niezależności i improwizacji. Wielokrotnie grywał też z Włodzimierzem Kiniorskim.

  Włodzimierz Kiniorski (Kinior) (ur. 1952 w Zagnańsku) – polski muzyk i kompozytor, grający m.in. na saksofonie. Twórca stylu Flap, promującego eklektyzm muzyczny.Krzysztof Komeda, właśc. Krzysztof Trzciński (ur. 27 kwietnia 1931 w Poznaniu, zm. 23 kwietnia 1969 w Warszawie) – polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Najczęściej występował z własnym sekstetem (założonym w 1956). Napisał muzykę do 65 filmów. Pierwszym filmem zilustrowanym muzycznie przez Komedę była etiuda filmowa Romana Polańskiego Dwaj ludzie z szafą (1958), ostatnim zaś również film tego reżysera - Dziecko Rosemary (USA, 1968), ze słynną "Kołysanką" jako motywem przewodnim. Z wykształcenia lekarz laryngolog.

  Włączył się również w nurt rocka niezależnego tamtego okresu, dołączając, m.in. do Tiltu, Brygady Kryzys i Izraela. W ostatnich trzech dekadach uczestniczył we wszystkich najważniejszych wydarzeniach off-jazzowych i rockowych w Polsce.

  Od lat współpracuje z Elektrycznymi Gitarami. W 1992 nagrał z nimi ich debiutancką płytę pt. Wielka Radość. Na stałe związał się z grupą w 1995, nagrywając krążek Chałtury, na której znalazły się piosenki Elektrycznych Gitar w wersjach na żywo. Jego współpraca z zespołem trwa do dziś.

  Saksofon tenorowy jest średniej wielkości saksofonem, instrumentem z grupy aerofonów stroikowych o pojedynczym stroiku. Brzmi nonę wielką niżej od zapisu nutowego. Saksofony tenorowe budowane są w stroju B.Stół Pański "Gadające drzewo" – jednorazowy autorski jazzowy projekt muzyczny Zbigniewa Kunkowskiego,Nikodema Wiklińskiego zarejestrowany w lipcu 1996 roku i wydany w 1997 przez niezależną wytwórnię Zbig Records. W nagraniu wzięli udział polscy muzycy, m.in. Sławomir Kulpowicz, Mateusz Pospieszalski, Krzysztof Ścierański i Aleksander Korecki.

  Autorski projekt saksofonisty nosi nazwę Z Całym Szacunkiem Dzika Świnia; Alek Korecki grywa też z zespołem Dziady Żoliborskie i grupą Neuma, z którą wydał instrumentalny album Weather w 2006 roku.

  W 2005 roku Korecki wrócił do Brygady Kryzys, z którą występuje także na koncertach. Wcześniej nagrał z nią płytę Cosmopolis w 1992 roku. Przyjaźni się z Markiem „Zefirem” Wójcickim, z którym grywa koncerty alternatywnego jazzu.

  Od 2008 roku jest członkiem reaktywowanej przez Roberta Brylewskiego i Macieja Góralskiego grupy Kryzys, z którą w roku 2010 nagrał płytę Kryzys komunizmu.

  Acousticus Rockus – trzeci album grupy Wilki, wydany w 1994. Stanowi zapis akustycznego koncertu w warszawskim klubie Akwarium z 9 sierpnia 1994 roku. Jest to ostatni album grupy przed zawieszeniem działalności, w latach 1995 – 2000. Na koncercie wykonano cztery zupełnie nowe utwory ("A moje bóstwa płaczą", "Folkowy", "Śpij mój śnie", "Idziemy my"). Wśród wykonanych piosenek znalazł się też "Sen o Warszawie", autorstwa Marka Gaszyńskiego i Czesława Niemena. Z kolei piosenka Cień w dolinie mgieł, z płyty Przedmieścia została wykonana w innej, bardziej dynamicznej wersji.Pomorska Jesień Jazzowa – cykl jazzowych koncertów promocyjnych na terenie Polski, których zwieńczeniem był koncert finałowy w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Impreza była organizowana w latach 1975-1991 przez Oddział Północny Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Bydgoszczy, a następnie przez Jazz Club "Pod Filarami" w Gorzowie Wlkp.

  Grał, nagrywał i nadal występuje z takimi wykonawcami, jak: Voo Voo, Martyna Jakubowicz, Dżem, Daab, Kobranocka, Big Band Ireneusza Dudka, Jorgos Skolias, Roman Wojciechowski (w formacji DDD), Wilki, Twinkle Brothers, Jacek Kleyff i Orkiestra Na Zdrowie, Krzysztof Ścierański, Tomasz Szukalski, Leszek Możdżer, Sławomir Kulpowicz, Bronisław Duży, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Yanina Iwański, Leszek Biolik, bracia Pospieszalscy, Tymański Yass Ensemble, Miłość, Stanisław Sojka, Muniek Staszczyk, Pianohooligan i wielu innych.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Wybrana dyskografia[]

 • 1985: Pick Up Formation Zakaz fotografowania
 • 1987: Young Power Young Power
 • 1988: Young Power Nam Myo Ho Renge Kyo
 • 1989: Young Power Man of Tra
 • 1989: Pick Up Formation To nie jest jazz
 • 1991: DDD Dużo Dobrych Dźwięków
 • 1994: Wilki Acousticus Rockus
 • 1997: Stół Pański „Gadające drzewo”
 • 1998: Aleksander Korecki Korekcja
 • 2007: Graal Live in Bohema Jazz Club
 • 2010: Aleksander Korecki Świat Ashkwili
 • Przypisy

  1. Lykantropia (pol.). filmpolski.pl. [dostęp 2016-01-17].
  2. Neuma - Weather (pol.). muzyka.onet.pl, 2006-12-14. [dostęp 2016-01-19].
  3. Z Całym Szacunkiem Dzika Świnia (pol.). strefaimprez.pl. [dostęp 2016-01-19].
  4. DDD - Dużo dobrych dźwięków (pol.). polskirock.art.pl. [dostęp 2016-01-17].
  5. Piotr Orzechowski Solo (pol.). jazzarium.pl. [dostęp 2016-01-17].
  6. Man of Tra (1989) info: wkładka płyty, Power Bros Records (00111)

  Bibliografia[]

 • Aleksander Korecki - Jazz Forum
 • Aleksander Korecki - KPPG
 • Linki zewnętrzne[]

 • Discogs.com
 • Leszek Biolik (ur. 26 lutego 1965 w Gliwicach) – polski muzyk rockowy, producent muzyczny i basista. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Od 2006 do 2011 roku członek zespołu Wilki, wcześniej grał m.in. w Republice, Obywatelu G.C., Grzegorzu z Ciechowa, Madame oraz uczestniczył w nagrywaniu solowych albumów Roberta Gawlińskiego, Fiolki Najdenowicz, Marcina Rozynka, oraz drugiej płyty grupy The Car Is on Fire. Odkryty w pewnym sensie przez Grzegorza Ciechowskiego - wcześniej wraz z Włodkiem Kiniorskim i współpracownikami współtworzył zespół PAFF. Został jurorem w programie MTV "Rokuje".Piotr Orzechowski (ur. 31 grudnia 1990 w Krakowie), znany również jako Pianohooligan – polski kompozytor i pianista jazzowy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Janusz Iwański, ps. YANINA (ur. 22 kwietnia 1956 w Częstochowie) – polski muzyk jazzowy i rockowy, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów i wokalista, związany z Częstochową. Współzałożyciel zespołów Tie Break, Soyka Yanina, współpracownik Drum Freaks i Maanamu. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
  Wielka radość – pierwszy album studyjny Elektrycznych Gitar, wydany w 1992 roku. Płyta ta przyniosła mało znanemu wcześniej zespołowi ogromną popularność – dzięki takim przebojom jak „Jestem z miasta”, „Przewróciło się”, „Człowiek z liściem” czy „Włosy”. Piosenki początkowo zaistniały na listach przebojów lokalnych radiostacji, by w późniejszym czasie odnieść sukces wśród ogólnokrajowych zestawień. Teledyski nagrano do utworów „Jestem z miasta”, „Głów Lenina”, „Żądz” oraz mniej znanego „Basen i my”. Zaaranżowana bigbitowo rock ’n’ rollowa muzyka oraz charakterystyczne teksty lidera grupy, stały się na lata domeną twórczości grupy. Podczas sesji nagraniowych do dwóch kompozycji („Będę szedł” i „Wszystko ch.”) na saksofonie zagrał Aleksander Korecki. Perkusista Marek Kanclerz (nie wymieniony na okładce) zagrał jedynie w piosence „Włosy”, pochodzącej z nagrania próbnego w 1990. W pozostałych utworach użyto automatu perkusyjnego. We wrześniu 1997 album pokrył się dwukrotnie platyną.
  Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego (AMKL, daw. Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna we Wrocławiu) − państwowa uczelnia muzyczna z siedzibą we Wrocławiu, kształcąca na studiach pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia, a także posiadająca uprawnienia do przeprowadzania postępowań habilitacyjnych oraz występowania z wnioskami o przyznanie tytułu profesora.
  Tilt – polski zespół rockowy. Działa z przerwami od roku 1979. Początkowo kojarzony był ze sceną punkrockową i wykonywał utwory z anglojęzycznymi tekstami. Tomasz Lipiński – założyciel, lider, wokalista i gitarzysta – jako jedyny był członkiem zespołu przez cały okres jego działalności.
  Tymański Yass Ensemble – polski zespół jazzowy, powstały w grudniu 2003. Jest on swoistą kontynuacją prowadzonej przez Tymona Tymańskiego formacji jazzowej Miłość.
  Multiinstrumentalista – muzyk, który w stopniu bardzo dobrym opanował grę na więcej niż jednym instrumencie muzycznym.
  Young Power – debiutancki album zespołu Young Power wydany w 1987 przez wytwórnię Polskie Nagrania "Muza". Materiał nagrano we wrześniu 1986 w studiu PR w Poznaniu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.