• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleksander Gleichgewicht

  Przeczytaj także...
  Komitet Obrony Robotników – polska organizacja opozycyjna działająca od września 1976 do września 1977, sprzeciwiająca się polityce władz PRL, niosąca pomoc osobom represjonowanym w wyniku wydarzeń Czerwca 1976, przede wszystkim w Radomiu i Ursusie. Po częściowym spełnieniu jej postulatów przez władze PRL przekształciła się w Komitet Samoobrony Społecznej KOR.Porozumienia sierpniowe – cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980. Porozumienia zakończyły wydarzenia sierpnia 1980.
  Studencki Komitet Solidarności (SKS) we Wrocławiu - opozycyjna organizacja studencka działająca w drugiej połowie lat 70. XX w., powiązana wspólnotą celów ze Studenckimi Komitetami Solidarności powstałymi w 1977 w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Warszawie, obok krakowskiej najaktywniejsza w Polsce. Przestała faktycznie działać w sierpniu 1980, a jej członkowie włączyli się w działalność NSZZ "Solidarność" i NZS.

  Aleksander Gleichgewicht (ur. 2 sierpnia 1953 w Pierwomajsku) – polski opozycjonista, działacz Studenckiego Komitetu Solidarności we Wrocławiu, współpracownik KSS „KOR”, działacz NSZZ „Solidarność”.

  Biografia[]

  Ukończył fizykę na Uniwersytecie Wrocławskim (1977). Następnie pracował w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników i KSS „KOR”, działaczem SKS we Wrocławiu. W lipcu 1978 powołany do zasadniczej służby wojskowej z przyczyn politycznych; odbywał ją do lipca 1979. 28 sierpnia 1980 został aresztowany w grupie członków i współpracowników KSS „KOR”, pod zarzutem "przynależności do związku mającego na celu przestępstwo, ale 1 września 1980 został zwolniony na mocy tzw. porozumień sierpniowych w Gdańsku. Od września 1980 był członkiem NSZZ „Solidarność”, od stycznia 1981 zaś etatowym pracownikiem Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego "S" we Wrocławiu, a następnie Zarządu Regionu Dolny Śląsk. Był członkiem redakcji tygodnika "Solidarność Dolnośląska" (organu MKZ), a także odpowiedzialnym z ramienia MKZ za stworzenie Radia „Solidarność” we Wrocławiu, gdzie następnie był redaktorem naczelnym. Internowany w stanie wojennym od 16 grudnia 1981 do 4 grudnia 1982. Następnie pozostawał bez pracy, angażował się w działalność podziemnych struktur „Solidarności”, należał do Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. W czerwcu 1984 wyemigrował do Norwegii, wspierał tam polską opozycję w organizacji "Solidaritet Norge-Polen". Do Polski powrócił w 1991, pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, następnie w Fundacji Batorego. Od początku 1993 ponownie mieszkał w Norwegii, gdzie w latach 1996-2000 był zatrudniony w "Orkla-Media" AS w Oslo. W 2000 kolejny raz powrócił do Polski. Podjął pracę w zależnym od "Orkli" Dolnośląskim Wydawnictwie Prasowym we Wrocławiu (2001 -2003), następnie był m.in. pracownikiem Urzędu Miejskiego Wrocławia (2004-2005 i od 2009), doradcą wojewody dolnośląskiego (2007-2008). W 2006 startował bez sukcesu w wyborach samorządowych do Rady Miasta Wrocławia. Od 2012 jest przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

  Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, Solidarność Polsko-Czeska, Solidarność Polsko-Czechosłowacka, także Solidarność Międzynarodowa (czes. Polsko-česko-slovenská Solidarita, także Polsko-československá Solidarita, słow. Poľsko-česko-slovenská Solidarita, także Poľsko-československá Solidarita, ang. Polish-Czech-Slovak Solidarity) (SPCzS) – międzynarodowy ruch społeczny opozycji demokratycznej powstały na początku lat 80. XX wieku. Od 1991 r. stowarzyszenie.Bente Kahan (ur. 1958 w Oslo) – norweska piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia, związana z Wrocławiem. Jest obecnie jedną z czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie.

  W 2006 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Jest synem Bolesława Gleichgewichta i Ewdokii z domu Odrzyńskiej. Żoną Aleksandra Gleichgewichta jest piosenkarka i aktorka Bente Kahan.

  Bibliografia[]

 • Aleksander_Gleichgewicht w Encyklopedii Solidarności
 • Szczepan Rudka Poza cenzurą. Wrocławska prasa bezdebitowa 1973-1989, wyd. Wrocław 2001
 • Szczepan Rudka Radio „Solidarność”. Wrocław 1981, wyd. Wrocław 2005
 • Jolanta i Krzysztof Popiński Od SKS do NZS. Niezależne Zrzeszenie Studentów we Wrocławiu. 1980-2010, wyd. Wrocław 2010
 • Anka Grupińska, Joanna Wawrzyniak Buntownicy. Polskie lata 70. i 80., wyd. Warszawa 2011 (tam relacja Aleksandra Gleichgewichta)
 • Linki zewnętrzne[]

 • mowa Aleksandra Gleichgewichta z okazji 25 rocznicy powstania SKS
 • Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu – gmina żydowska z siedzibą we Wrocławiu, będąca członkiem Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Swoim zasięgiem obejmuje południowo-zachodnią i część centralnej Polski.Orkla – nazwa norweskiego holdingu – koncernu przemysłowego, działającego głównie w Skandynawii, przede wszystkim w zakresie dóbr konsumpcyjnych, chemikaliów, a także na rynku finansowym (do lata roku 2006 także na mediowym). Dochody grupy Orkla wyniosły w 2004 roku 32 miliardy koron norweskich (ok. 4 mld EUR), a średnia stopa zwrotu za ostatnie 10 lat wynosi około 10,7%.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Komitet Samoobrony Społecznej „KOR” (KSS „KOR”) – polska organizacja opozycyjna funkcjonująca od 29 września 1977 do 23 września 1981 roku. Organizacja powstała po uwolnieniu z aresztu w lipcu 1977 członków Komitetu Obrony Robotników, który to z kolei powstał rok wcześniej. Kiedy cel dla którego KOR został powołany został osiągnięty, zaczęto się zastanawiać się nad sensem dalszej działalności, m.in. Adam Michnik przekonywał, że organizację należy przekształcić w komitet złożony z ludzi o wybitnym autorytecie moralnym, ale nie działających politycznie i nie kierujących bezpośrednio inicjatywami opozycyjnymi.
  Bolesław Gleichgewicht (ur. 30 kwietnia 1919 w Warszawie) – doktor nauk matematycznych, zainteresowany różnymi aspektami algebry oraz dydaktyki matematyki.
  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 dla obrony praw pracowniczych, do 1989 również jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej. Początkowo duże wpływy polityczne organizacji w III Rzeczypospolitej (np. Akcja Wyborcza Solidarność w latach 1997–2001) uległy następnie znacznemu osłabieniu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.