• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleksander Ford - aktor

  Przeczytaj także...
  7 października jest 280. (w latach przestępnych 281.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 85 dni.8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.
  Stary Cmentarz w Łodzi – to jedna z najważniejszych nekropolii Łodzi. Cmentarz jest trójwyznaniowy – podzielony stosownie do wyznań na następujące części: katolicką (11 ha), ewangelicką (9 ha) i prawosławną (niespełna 1 ha).

  Aleksander R. Ford, Aleksander Ford junior (ur. 8 października 1944 w Warszawie, zm. 7 października 2012 w Łodzi) – polski aktor i animator kultury.

  Życiorys[]

  Syn reżysera Aleksandra Forda i Janiny Wieczerzyńskiej.

  W 1968 ukończył łódzką PWSTiF na wydziale aktorskim, dyplom zdobył dwa lata później.

  Przez lata był związany pracą twórczą z Łodzią, między innymi z Festiwalem Dialogu Czterech Kultur, Muzeum Kinematografii i Towarzystwem Miłośników Starego Miasta. Został uhonorowany odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”.

  Muzeum Kinematografii w Łodzi – muzeum gromadzące filmy, plakaty, elementy scenografii, urządzenia techniczne oraz inne pamiątki związane z kinematografią.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Spoczywa w części ewangelickiej Starego Cmentarza w Łodzi.

  Przypisy

  1. Zmarł Aleksander Ford, aktor, syn króla polskiego filmu. „Gazeta Wyborcza - Łódź”, 2010-10-10. 
  2. Nekrolog w wyborcza.pl, [dostęp 2012-11-14]

  Linki zewnętrzne[]

 • Aleksander Ford w bazie filmpolski.pl
 • Aleksander R. Ford w bazie e-teatr.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Festiwal Dialogu Czterech Kultur – multidyscyplinarny festiwal odbywający się w Łodzi w latach 2002–2009, powołany z inicjatywy Witolda Knychalskiego. Festiwal odbywał się na przełomie sierpnia i września i trwał około 10 dni. Nazwa festiwalu odnosi się do czterech kultur, które wywarły wpływ na historię Łodzi: niemieckiej, żydowskiej, polskiej i rosyjskiej.
  Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera (PWSFTviT, nazwa pierwotna: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa) – uczelnia państwowa założona 8 marca 1948 w Łodzi, kształcąca przyszłych aktorów, reżyserów, operatorów filmowych i telewizyjnych, artystów fotografików, montażystów, scenarzystów oraz organizatorów produkcji telewizyjnej i filmowej.
  Aleksander Ford (ur. 24 listopada 1908 w Kijowie, zm. 4 kwietnia 1980 w Naples na Florydzie) – polski reżyser filmowy i scenarzysta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.