• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alek Wek

  Przeczytaj także...
  Jean-Paul Gaultier (ur. 24 kwietnia 1952 w Arcueil we Francji) – francuski projektant mody, kostiumograf filmowy oraz muzyk. Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Winifred Ann Taylor, baronowa Taylor of Bolton (ur. 2 lipca 1947), brytyjska polityk, członkini Partii Pracy, minister w pierwszym rządzie Tony’ego Blaira.

  Alek Wek (ur. 16 kwietnia 1977) – brytyjska modelka pochodząca z Sudanu Południowego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Pochodzi z plemienia Dinka. Jej rodzina, uciekając przed wojną domową, przeniosła się w 1991 do Wielkiej Brytanii.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Po raz pierwszy zwróciła na siebie uwagę w 1995 występując w teledysku Tiny Turner do filmu GoldenEye. W 1996 podpisała kontrakt z Ford Models. Od tego czasu zaczęła prezentować kolekcje takich projektantów mody, jak: Ally Capellino, Alexander McQueen, Antonio Berardi, Badgley Mischka, Betsey Johnson, Chanel, Christian Lacroix, DKNY, Dries van Noten, Ghost, Jean Paul Gaultier, Karl Lagerfeld, Lawrence Steele, Marina Spadafora, Michael Kors, Ralph Lauren, Red or Dead, Vivienne Westwood. Jest jedną z ulubionych modelek projektantów Victora & Rolfa, do tej pory brała udział we wszystkich pokazach tychże projektantów. Brała udział w kampaniach reklamowych takich marek jak: Ann Taylor, Issey Miyake, Jean-Paul Gaultier, Moschino, Ralph Lauren oraz Saks Fifth Avenue. Wielokrotnie zdobiła okładki i odbywała sesje zdjęciowe dla międzynarodowych wydań magazynów mody: Elle, Cosmopolitan, Vogue, Harper’s Bazaar.

  Alexander McQueen (właśc. Lee McQueen) (ur. 17 marca 1969 w East End, zm. 11 lutego 2010 w West End) – angielski projektant mody.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Biografia
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Alek Wek w Fashion Model Directory (ang.)
 • Vogue – amerykański magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, życia gwiazd, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu.16 kwietnia jest 106. (w latach przestępnych 107.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 259 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Harper’s Bazaar – amerykański miesięcznik o tematyce modowej ukazujący się od 1867 roku. Jego wydawcą jest Hearst Corporation.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Sudan Południowy (ang. South Sudan; Republika Sudanu Południowego, ang. Republic of South Sudan) – afrykańskie państwo ze stolicą w Dżubie powstałe 9 lipca 2011 roku w wyniku porozumienia rządu sudańskiego z Ludową Armią Wyzwolenia Sudanu, które zakończyło II wojnę domową w Sudanie – najdłuższą wojnę domową w Afryce.
  Tina Turner (właśc. Anna Mae Bullock, ur. 26 listopada 1939 w Nutbush, Tennessee) – urodzona w USA, posiadająca aktualnie obywatelstwo Szwajcarii wokalistka soulowa i rockowa, obdarzona charakterystycznym zachrypniętym, mocnym głosem, sceniczną charyzmą i energią. Uważana jest za "Królową Rocka".
  II wojna domowa w Sudanie – konflikt, który rozpoczął się w 1983 roku, choć był w dużej mierze kontynuacją I wojny domowej w Sudanie, trwającej od 1955 do 1972 roku. Walki trwały w przeważającej części w południowym Sudanie; sam konflikt był jedną z najdłużej trwających i śmiercionośnych wojen XX wieku. Około 1,5 miliona cywilów zginęło w południowym Sudanie, a ponad 4 miliony zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Śmiertelność wśród mieszkańców cywilnych była najwyższa od czasów II wojny światowej. Konflikt oficjalnie zakończył się wraz z podpisaniem porozumienia pokojowego w stolicy Kenii – Nairobi, w styczniu 2005 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.772 sek.