• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alejandro Sanz  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Si Tú Me Miras jest drugim oficjalnym studyjnym albumem Alejandro Sanza. Płyta została również wydana w portugalskiej wersji językowej. "Si Tú Me Miras" and "Cómo Te Echo de Menos" były singlami do których nakręcono wideoklipy. Album został nagrodzony sześcioma platynowymi płytami w Hiszpanii i jedną w Argentynie.Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.

  Alejandro Sanz, właśc. Alejandro Sánchez Pizarro (ur. 18 grudnia 1968 w Madrycie) – hiszpański piosenkarz, kompozytor i autor tekstów. 15-krotny zwycięzca Latin Grammy oraz zdobywca trzech nagród Grammy. Sprzedał ponad 25 milionów egzemplarzy swoich płyt na całym świecie. W jego muzyce można odnaleźć wpływy flamenco, ale muzyk eksperymentuje również z rockiem, salsą i elementami hip-hopu.

  Shakira, właśc. Shakira Isabel Mebarak Ripoll (ur. 2 lutego 1977 w Barranquilli) – kolumbijska piosenkarka popowa, autorka tekstów, muzyk, producent muzyczny, tancerka i filantrop, ambasador dobrej woli UNICEF.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Początki[ | edytuj kod]

  Pochodzi z Madrytu, pierwsze lata swojego życia mieszkał w Moratalaz w centrum miasta. Wpływ na wybór kariery muzycznej miał jego ojciec, Jesús Sánchez, zawodowy gitarzysta. Jego kariera rozpoczęła się pod koniec 1988 r., kiedy to nagrał swoją pierwszą płytę Los Chulos Son Pa’ Cuidarlos pod pseudonimem Alejandro Magno (Aleksander Wielki). Muzyka będąca połączeniem techno i flamenco nie zrobiła większego wrażenia, dzisiaj natomiast płyta jest rarytasem dla kolekcjonerów. Za oficjalny początek jego kariery uznaje się rok 1991, kiedy to Alejandro Sanz wydał swój pierwszy studyjny album Viviendo Deprisa. Ta płyta, podobnie jak kolejna z roku 1993 pozwoliła mu zdobyć pozycję na hiszpańskim rynku muzycznym, solidną na tyle, że Sanz wydał w kolejnym roku płytę live zatytułowaną Básico. W tym samym roku nagrał piosenkę „Mi primera canción” ze swoim idolem Paco de Lucią. Z trzecim oficjalnym albumem studyjnym zatytułowanym po prostu 3 w roku 1996 przyszła próba zaistnienia na światowych listach przebojów. Płyta została nagrana także w portugalskiej i włoskiej wersji językowej, a singiel „La fuerza del corazon” zajął 9. miejsce na liście US Latin Pop.

  Paco de Lucía, właśc. Francisco Sánchez Gómez (ur. 21 grudnia 1947 w Algeciras) – hiszpański gitarzysta flamenco. Na cześć swojej matki Lucíi Gómez występuje pod scenicznym pseudonimem Paco de Lucía.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Maestro[ | edytuj kod]

  Mas, płyta z silnymi wpływami flamenco i gorących rytmów uzyskała w samej Hiszpanii status 22-krotnej platynowej, natomiast pochodząca z niej piosenka „Corazon partio” jest uważana za absolutnego klasyka i punkt zwrotny w jego karierze; jej cover wykonuje m.in. Julio Iglesias. Dzięki temu sukcesowi artysta po raz pierwszy wyruszył w trasę po Stanach Zjednoczonych. Ogromna sprzedaż albumów Más z 1997 roku i El Alma Al Aire z 2000 r. uplasowała go w grupie artystów o największej liczbie sprzedanych płyt na świecie. El Alma Al Aire, pierwsza bardziej eksperymentalna płyta Sanza, przekroczyła w pierwszym tygodniu sprzedaży w Hiszpanii milion kopii, czym artysta pobił swój własny rekord ustanowiony poprzednim albumem. Płyta przyniosła mu cztery Latin Grammy Awards 2001, m.in. za płytę roku, piosenkę roku i najlepszego artystę popowego.

  Julio Iglesias, właśc. Julio Iglesias De la Cueva (ur. 23 września 1943 w Madrycie) – hiszpański piosenkarz i kompozytor, który łącznie sprzedał ponad 300 milionów albumów z własnymi piosenkami na całym świecie oraz otrzymał łącznie około 2600 złotych i platynowych płyt. Według Sony Music artysta jest jednym z 10 najlepiej sprzedających się artystów muzyki w historii.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 2000 wziął udział w bożonarodzeniowym koncercie w Watykanie, występując obok takich postaci jak Al Bano czy Bryan Adams i śpiewając „Cuando nadie me ve” oraz „Noche de Luz”.

  Po zamachu 11 września wziął udział w nagraniu „Todo para ti” – hiszpańskiej wersji „What More Can I Give”, piosenki napisanej przez Michaela Jacksona.

  W roku 2002 Sanz został pierwszym hiszpańskim piosenkarzem, który nagrał płytę z serii MTV Unplugged – płyta ta została nagrodzona trzema Latin Grammy Awards. W tym samym roku wyszła kolejna ciekawa płyta artysty zatytułowana No es lo mismo – ten album z elementami hip-hopu nagrodzono czterema Latin Grammy Awards w roku 2004.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 2005 roku Sanz współpracował z Shakirą przy hicie „La Tortura” – piosenka stała się międzynarodowym przebojem i pobiła rekord liczby tygodni na pierwszym miejscu listy Hot Latin Songs. Rok później Sanz wydał kolejną płytę En tren los momentos z gościnnymi występami muzyków takich jak Shakira, Juanes i Calle 13. Płyta została najlepszym albumem latynoskim na 50th Grammy Awards. Z sukcesem i kłopotami prywatnymi przyszło załamanie nerwowe na początku 2007 roku. Zła prasa pojawiła się również z powodu krytycznych słów, które wypowiedział pod adresem prezydenta Wenezueli, Hugona Cháveza. Uniemożliwiły mu one koncertowanie w tym kraju przez kilka następnych lat.

  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.Latin Grammy Awards (hiszp. Premios Grammy Latinos) – nagrody muzyczne przyznawane w kategorii muzyki latynoamerykańskiej.

  Kolejna płyta Paraíso Express (2009), owoc współpracy Sanza i puertorykańskiego producenta Tommy Torresa, była powrotem do bardziej klasycznego i optymistycznego brzmienia – okazała się najlepszym popowym albumem Latin Grammy Awards 2010 oraz najlepszym latynoskim albumem Grammy Awards 2011. Album był promowany przez dwujęzyczny singiel „Looking for Paradise” wykonywany razem z Alicią Keys.

  Viviendo Deprisa jest oficjalnie pierwszą płytą studyjną hiszpańskiego piosenkarza Alejandro Sanza. Wszystkie piosenki zostały napisane przez Sanza, niektóre podpisane są nazwiskiem Algazul Medina - jest to pseudonim, którego piosenkarz używał na początku swojej kariery. Album jest wart 9 platynowych płyt w Hiszpanii. W 2006 roku wydano reedycję albumu cd + dvd. Na płycie oprócz dziesięciu oryginalnych piosenek są wersje demo piosenek "Toca Para Mi" i "Viviendo Deprisa" oraz akustyczna wersja "Se Le Apago La Luz" z płyty "Basico". Płyta dvd zawiera dwa wideoklipy i cztery występy na koncercie w Madrycie.Berklee College of Music - amerykańska wyższa uczelnia muzyczna, założona w 1945 roku w Bostonie. Szkołę tę skończyło wielu wybitnych muzyków. Uczelnia posiada 27 wydziałów i ponad 430 kierunków studiów.

  W 2010 był jednym z 25 hiszpańskojęzycznych artystów, którzy nagrali w celach charytatywnych piosenkę „Ay Haití” dla ofiar katastrofalnego trzęsienia ziemi na Haiti w styczniu tego roku.

  W 2012 Sanz wydał swoją dziewiątą oficjalną płytę studyjną, La musica no se toca, która po 5 miesiącach osiągnęła w Hiszpanii status platyny.

  W lutym 2013 w Miami piosenkarz dostał nagrodę Premio Lo Nuestro za dorobek życia, ale niespodziewanie dla niego samego dostał też nagrodę dla najlepszego artysty pop. W lipcu tego samego roku Berklee College of Music ogłosił przyznanie Sanzowi doktoratu honoris causa (wręczenie 6 listopada 2013).

  Albano Carrisi (znany też jako Al Bano lub Al Bano Carrisi, ur. 20 maja 1943 w Cellino San Marco, Włochy) – włoski piosenkarz i aktor.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  30 grudnia 1999 r. ożenił się na Bali z meksykańską modelką Jaydy Michel. W 2001 r. urodziła się ich córka Manuela Sánchez Michel. Para rozwiodła się w 2005 roku. W 2001 roku, w trakcie trwania pierwszego małżeństwa, piosenkarzowi urodził się z nieformalnego związku z portorykańską projektantką mody, Valerią Rivera syn Alexander.

  Juanes, właściwie Juan Esteban Aristizábal Vásquez (ur. 9 sierpnia 1972 r. w Medellin, Antioquia) – kolumbijski piosenkarz, gitarzysta i autor piosenek. W latach 80. i 90. członek heavymetalowego zespołu Ekhymosis, rozwiązanego w roku 1998. Rozpoczęła się wtedy solowa kariera Juanesa. Jego pierwszy solowy album, Fíjate Bien, został wydany w 2000 roku i szybko odniósł sukces, przynosząc Juanesowi pierwsze 3 nagrody Latin Grammy. Jego drugi album, Un Día Normal, ukazał się w 2002 roku. Płyta szybko uzyskała status platynowej w większości hiszpańskojęzycznych państw. Z tego albumu wydano singiel Fotografía nagrany w duecie z Nelly Furtado. Trzeci studyjny album nosi tytuł Mi Sangre. Został wydany w 2004 roku i, podobnie jak poprzednie, szybko odniósł sukces. Pomimo wykorzystania singla La Camisa Negra przez włoskich neofaszystów jako swojego symbolu, nadal jest to jeden z najbardziej znanych utworów Juana. W 2007 roku wydany został album La Vida... Es Un Ratico. Najnowsza płyta została wydana w 2010 roku i nosi tytuł P.A.R.C.E..Hugo Rafael Chávez Frías (ur. 28 lipca 1954 w Sabanecie, zm. 5 marca 2013 w Caracas) – wenezuelski wojskowy i polityk socjalistyczny. Dowódca nieudanego zamachu stanu z 1992. W latach 1999 – 2013 był prezydentem Wenezueli. Był także przywódcą ruchu rewolucyjnego, zwanego „rewolucją boliwariańską”.

  W lipcu 2011 roku w Nowym Jorku urodził się jego drugi syn, Dylan, ze związku z byłą asystentką Raquel Pererą. Para spotykała się od 2007 roku i sformalizowała swój związek w Barcelonie 23 maja 2012 roku, miesiąc po śmierci matki artysty.

  W roku 2000 wyszła pierwsza i jedyna do tej pory autoryzowana biografia Maestro napisana przez Juana Carlosa de Laiglesia zatytułowana Por derecho. Oparta na wywiadzie z muzykiem zawiera również teksty jego piosenek.

  W wolnych chwilach Sanz maluje oraz jest fanem twittera.

  MTV Unplugged (ang. "bez prądu") to seria koncertów, podczas których artyści śpiewają na żywo przy akompaniamencie wyłącznie instrumentów akustycznych.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Moratalaz - jest jednym z 21 dystryktów wchodzących w skład Madrytu, leżący w południowo - wschodniej części miasta. Od 1960 r. jako część Madrytu. Dużą część dystryktu stanowią bloki i wieżowce mieszkalne. Dzielnica słynie z dużej ilości parków na swoim terytorium, a także znacznych przestrzeni otwartych. W Moratalaz mieszkali m.in. słynni hiszpańscy muzycy tacy jak: Alejandro Sanz czy Melendi. Obsługiwana jest przez linię 9 madryckiego metra.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.