• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleja Zwycięstwa w Gdyni

  Przeczytaj także...
  Redłowo (kaszub. Wësoké Redłowò) – nadmorska dzielnica mieszkalna Gdyni, granicząca z następującymi dzielnicami tegoż miasta: Wzgórze Św. Maksymiliana (od północy), Działki Leśne, Mały Kack (obie od zachodu), Orłowo (od południa), a od wschodu także z Morzem Bałtyckim.Linia kolejowa nr 202 – to linia kolejowa łącząca Gdańsk ze Stargardem Szczecińskim przez Gdynię, Lębork, Słupsk, Koszalin, Białogard, Świdwin i Łobez. Położona w granicach dwóch województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz na obszarze Oddziałów Regionalnych PKP PLK: w Gdańsku i Szczecinie.
  Aleja Niepodległości – aleja w Sopocie. Przebiega niemal południkowo przez całe miasto. Jest częścią drogi wojewódzkiej nr 468, a także głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta.

  Aleja Zwycięstwa – ulica w Gdyni będąca częścią głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta i drogi wojewódzkiej nr 468. Jej długość wynosi 5,22 km.

  Orłowo – nadmorska, południowa dzielnica Gdyni. Znajduje się w niej molo orłowskie, a także charakterystyczny dla krajobrazu dzielnicy klif, z którym nazwę dzieli usytuowane w Orłowie centrum handlowe. Na terenie dzielnicy znajduje się m.in. I Akademickie LO, które współpracuje z trójmiejskimi szkołami wyższymi. W Orłowie znajduje się też stacja kolejowa i przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście Gdynia Orłowo. Na granicy Orłowa z Płytą Redłowską można zobaczyć wiele dział, bunkrów i transzei z początku lat 50. XX w. W latach 1931-1935 istniała gmina Orłowo Morskie. W czasie okupacji niemieckiej dzielnica nazywała się Adlershorst (w dosłownym tłumaczeniu: Orla Kępa lub Orle Gniazdo).Droga wojewódzka nr 474 (DW474) - droga wojewódzka stanowiąca połączenie głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta, czyli Drogi wojewódzkiej nr 468 z Obwodnicą trójmiasta. W jej skład wchodzą ulice: Wielkopolska i Chwaszczyńska. Ma ona także znaczenie w dojeździe mieszkańców południowych dzielnic Gdyni do centrum.

  Przebieg[]

  Aleja zaczyna się od łącznika drogowego od Drogi Różowej na Wzgórzu św. Maksymiliana, a kończy się na granicy Gdyni i Sopotu gdzie przechodzi w Aleję Niepodległości. Przebiega równolegle do Linii kolejowej nr 202 przez 3 dzielnice: Wzgórze Św. Maksymiliana, Redłowo i Orłowo. Na całej swej długości posiada dwie dwupasmowe jezdnie. Krzyżuje się z drogą wojewódzką nr 474 (ulica Wielkopolska).

  Główna arteria komunikacyjna Trójmiasta – umowna nazwa trasy przelotowej, przecinającej wszystkie trzy miasta wchodzące w skład Trójmiasta oraz miasta doń przylegające: Pruszcz Gdański, Rumię i Redę. Charakteryzuje się brakiem jednolitej numeracji, składa się z kilku dróg o różnej klasie oraz nosi różne nazwy zależnie od miejsca, w którym się znajduje.Droga wojewódzka nr 468 (DW468) – droga wojewódzka stanowiąca centralną część głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta, przebiegająca od śródmieścia Gdańska, przez Sopot do śródmieścia Gdyni.
  Droga Różowa – trasa przebiegająca w ciągu ulic Droga Gdyńska i Lotników omijająca Śródmieście Gdyni, która jest alternatywną trasą dla głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta. Droga zlokalizowana po zachodniej stronie torów kolejowych Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście łączy ulice Warszawską i Śląską z ulicą Wielkopolską.Wzgórze Świętego Maksymiliana (przed 1939 Wzgórze Focha, do 2009 Wzgórze Nowotki) – dzielnica mieszkaniowa na południe od centrum Gdyni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sopot (kaszb. Sopòt lub też Sopòtë, Copòtë, Copòt, niem. Zoppot) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Jest jednym z miast aglomeracji gdańskiej. Sopot jest najmniejszym pod względem ludności miastem na prawach powiatu w Polsce.
  Ulica Wielkopolska – ulica w Gdyni przebiegająca przez dzielnice Orłowo, Mały Kack i Karwiny. Dominuje tu niska zabudowa mieszkalna (Orłowo, Mały Kack) oraz blokowa Karwiny. Przy tej ulicy znajduje się m.in. parafia św. Jadwigi Królowej w Gdyni.

  Reklama