• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleja Wojska Polskiego w Kaliszu

  Przeczytaj także...
  Blok mieszkalny – potoczna nazwa wielokondygnacyjnego budynku mieszkalnego wielorodzinnego o powtarzalnych segmentach, wyróżniającego się wybitnie prostą formą.Tesco (LSE: TSCO ) – największa brytyjska sieć hipermarketów i supermarketów, która ma swoje filie również w innych krajach. Początkowo sieć zajmowała się sprzedażą żywności, ale rozszerzyła swoją ofertę również na odzież, sprzęt elektroniczny i samochody. Do roku 2003 przedsiębiorstwo miało już w swoim posiadaniu ponad 2000 sklepów różnej wielkości, od hipermarketów do niewielkich sklepików np. przy stacjach benzynowych.
  Śródmieście jest jedną z dzielnic Kalisza. Dzielnica ta ma powierzchnię ok. 4,6 km² i jest zamieszkiwana przez ok. 25 tys. mieszkańców.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

  Aleja Wojska Polskiego – ulica w Kaliszu o długości 5,6 km, jedna z głównych arterii miasta. Na prawie całej długości stanowi granicę między poszczególnymi osiedlami, a od łącznika z obwodnicą Nowych Skalmierzyc do ronda Westerplatte część drogi krajowej nr 25. Druga najdłuższa, po ulicy Wrocławskiej, ulica w Kaliszu.

  Rondo (skrzyżowanie z ruchem okrężnym) – jest skrzyżowaniem z przeszkodą w postaci wyspy środkowej i jezdnią wokół wyspy, na którym pojazdy zobowiązane są objeżdżać wyspę środkową w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara w krajach o ruchu prawostronnym lub w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara w krajach o ruchu lewostronnym. Są odstępstwa dotyczące minirond, gdzie długie pojazdy mogą przejeżdżać przez przejezdną wyspę.Supermarket – w ścisłym znaczeniu: sklep o bardzo dużej powierzchni, sprzedający szeroki asortyment towarów codziennego użytku, takich jak żywność, ubrania, kosmetyki, środki czyszczące itp.

  Na całej długości dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.

  Historia[ | edytuj kod]

  Aleja Wojska Polskiego była pierwszą arterią mającą wyprowadzić ruch tranzytowy ze Śródmieścia Kalisza. Powstała w latach 1972–1980 w łącznie trzech etapach:

 • 1972–1974 – odcinek od ulicy Podmiejskiej do ulicy Poznańskiej wraz z pierwszym w Kaliszu skrzyżowaniem o ruchu okrężnymrondem Westerplatte
 • 1975–1978 – odcinek od ulicy Poznańskiej do ulicy Stawiszyńskiej wraz z mostami na Prośnie i Kanale Bernardyńskim
 • 1977–1980 – odcinek od ulicy Wrocławskiej do ulicy Podmiejskiej
 • Duża część prac ziemnych i porządkowych była wykonywana przez załogi zakładów pracy w ramach czynu społecznego. Równolegle z budową arterii, w rejonie ronda Westerplatte, powstawały od 1968 do końca lat 80. XX wieku wielkie zespoły mieszkaniowe według projektów Haliny Rościszewskiej (osiedle XXV-lecia PRL, obecnie Serbinów), Zygmunta Lutomskiego (Widok) i poznańskiego Miastoprojektu (Dobrzec P); w 1972 na terenie tego pierwszego, pod adresem aleja Wojska Polskiego 53 stanął pierwszy w Kaliszu 12-kondygnacyjny blok mieszkalny. W latach 1975–1978 przy początkowym odcinku alei wybudowano Fabrykę Domów Kaliskiego Kombinatu Budowlanego, w której wytwarzano wielkie płyty do budowy bloków mieszkalnych. W 1998 częściowo na jej miejscu powstał hipermarket Hit (później Tesco). W latach 1981–1991 wybudowano przedłużenie arterii do ulicy Warszawskiej, aleję generała Władysława Sikorskiego.

  Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.Prosna – rzeka w środkowej Polsce, w dorzeczu Odry, lewy dopływ Warty; długość: 216,8 km, powierzchnia dorzecza: 4 924,7 km², różnica wysokości między źródłem a ujściem: ~190 m.

  W drugiej połowie 2014 przeprowadzono remont odcinka alei od łącznika z obwodnicą Nowych Skalmierzyc do ulicy Podmiejskiej wraz z rondem Westerplatte oraz wszystkich skrzyżowań wyposażonych w sygnalizację świetlną w związku z budową Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym.

  Ulica Poznańska – jedna z głównych i ruchliwszych arterii komunikacyjnych Kalisza. Przebiega przez trzy dzielnice miasta: Korczak, Ogrody i Dobrzec. Ma około 3,7 km długości co daje jej szóstą pozycję w zestawieniu najdłuższych ulic Kalisza. Stanowi ona główną trasę wylotową z miasta na Poznań.Obwodnica Nowych Skalmierzyc – obwodnica w ciągu drogi krajowej nr 25 omijająca od północy Nowe Skalmierzyce i Skalmierzyce. Jej długość wynosi około 7,35 km, z czego prawie 2 km znajdują się w granicach Kalisza. Zaczyna się na węźle typu trąbka z aleją Wojska Polskiego (w przyszłości także z zachodnią obwodnicą Kalisza) na kaliskim osiedlu Dobrzec a kończy na wiadukcie nad linią kolejową nr 14 w Skalmierzycach. Jest to trasa jednojezdniowa z pozostawionym miejscem pod drugą jezdnię. Razem z zachodnią obwodnicą Kalisza w przyszłości tworzyć będzie nowy fragment drogi krajowej nr 25 o długości ok. 17,5 km omijający Kalisz.

  Ważniejsze obiekty[ | edytuj kod]

 • Castorama (ul. Tylna 17-23)
 • Makro, nr 7
 • Big Star, nr 21-21a
 • Majster, nr 23
 • Tesco, nr 32
 • Energa-Operator, Energetyka Kaliska, nr 35
 • Park Handlowy Kalinka (ul. Młynarska 131)
 • centrum handlowe „Bursztyn”, nr 116
 • Komunikacja miejska[ | edytuj kod]

  Aleją Wojska Polskiego kursuje łącznie, na różnych odcinkach, dziewięć linii Kaliskich Linii Autobusowych (najwięcej z nich między ul. Marii Skłodowskiej-Curie a rondem Westerplatte), a także linia M MZK Ostrów Wielkopolski. Przy ulicy znajdują się 22 przystanki autobusowe, z czego trzy nie są użytkowane przez KLA.

  Czyn społeczny – w okresie PRL nazywano tak nieodpłatne prace wykonywane na rzecz ogółu, zwykle w dni wolne. Czyny społeczne najczęściej były organizowane przez zakłady pracy, szkoły, organizacje partyjne i młodzieżowe. W czynie społecznym były wykonywane prace, przez niektórych uważane za zbyteczne, które miały jedynie przekazywać ducha wspólnego dzieła dla Ojczyzny, Polski Ludowej. Realizowano też większe przedsięwzięcia, jak np. budowa naziemnej kolejki linowej Elka w Chorzowie, a także prace sezonowe (sianokosy, żniwa, wykopki ziemniaków, wykopki buraków cukrowych, zamiatanie jesiennych liści).Ulica Podmiejska – ruchliwa ulica w Kaliszu przechodząca przez trzy dzielnice miasta: Dobrzec, Kaliniec i Widok. Od ronda Westerplatte jest fragmentem drogi krajowej nr 25 i Trasy Stanczukowskiego. Ma około 1,7 km długości.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Alfred Kaczmarek: Dzieje kaliskich ulic. Kalisz: Towarzystwo Miłośników Kalisza, 2002, s. 158-160. ISBN 83-918428-0-0.
  2. MSIP Kalisz
  3. Remont al. Wojska Polskiego. inwestycje.kalisz.pl. [dostęp 2018-07-03].
  4. Kalisz KLA – Rozkład jazdy. rozklad.com. [dostęp 2018-10-08].
  Castorama – największa w Polsce sieć sklepów DIY (ang. „do it yourself”, w branży handlu detalicznego określenie sklepów z artykułami do majsterkowania, budowy, remontu, urządzania domu, pielęgnowania ogrodu). Castorama prowadzi politykę sprzedaży w jednym miejscu wszystkiego, co potrzebne dla domu, jego budowy i ogrodu. W chwili obecnej w Polsce znajduje się 69 sklepów sieci. Castorama należy do spółki Kingfisher, która jest również właścicielem, działającej w Polsce od 2006 roku, sieci sklepów Brico Dépôt.Wielki zespół mieszkaniowy (w skrócie wzm, zespół mieszkaniowy z fr. grand ensemble) - forma urbanistyczna, w której na małej przestrzeni znajduje się duże skupisko bloków mieszkalnych bez innych budynków mieszkalnych, a liczba mieszkańców wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zygmunt Lutomski (ur. 13 kwietnia 1927 w Zbąszyniu, zm. 19 października 2002 w Poznaniu) – architekt poznański, nauczyciel akademicki.
  Widok – dzielnica pełniąca funkcję osiedla w południowo-zachodniej części Kalisza. Dzielnicę tworzą głównie bloki i wieżowce, rzadziej domki jednorodzinne.
  Ulica Stawiszyńska (dawniej 23 Stycznia) – ulica w Kaliszu znajdująca się w dzielnicach Śródmieście, Chmielnik i Majków. Jest to najdłuższa ulica Chmielnika i Majkowa. Jest także fragmentem dwóch dróg krajowych: nr 12 i nr 25. Stanowi główną drogę wylotową z miasta na Konin i Bydgoszcz.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Ulica Wrocławska – jedna z ruchliwszych ulic Kalisza. Ma 5,6 km długości dzięki czemu jest najdłuższą ulicą w mieście, biegnie przez Dobrzec, Nosków i Szczypiorno. Dawna trasa wylotowa na Wrocław.
  Dobrzec P (Dobrzec Południe) – osiedle Kalisza, położone w zachodniej części miasta w którego skład wchodzi wielki zespół mieszkaniowy, około 3 km od Śródmieścia. Granice osiedla stanowi aleja Wojska Polskiego (do ronda Westerplatte), ul. Podmiejska, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz ul. Biskupicka. Na terenie osiedla znajduje się hala sportowo-widowiskowa Arena Kalisz.
  Grupa Kapitałowa Energa – polska grupa kapitałowa zajmująca się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej, dostarcza prąd do około 2,7 mln odbiorców, co stanowi ok. 17-procentowy udział w rynku obrotu energii elektrycznej. Najważniejsze spółki Grupy to: zarządzająca Energa, operator systemu dystrybucyjnego Energa-Operator (dystrybucja energii elektrycznej), spółka – Energa-Obrót (handel na krajowym i międzynarodowym hurtowym rynku energii elektrycznej oraz sprzedaż energii klientom indywidualnym i biznesowym), Energa Elektrownie Ostrołęka, Energa Hydro, Energa Bio (budowa biogazowni), Energa Invest (realizacja przedsięwzięć mających na celu budowę nowych źródeł wytwarzania energii), Energa-Oświetlenie, oraz Energa Obsługa i Sprzedaż, spółka obsługująca klientów w imieniu i na rzecz spółek Energa-Operator i Energa-Obrót.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.