• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleja Warszawska w Olsztynie

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (UWM) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Olsztynie. Główny kampus, miasteczko akademickie znajduje się w dzielnicy Kortowo. Powstał 1 września 1999 roku w wyniku połączenia Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Warmińskiego Instytutu Teologicznego, na mocy Ustawy z dnia 9 lipca 1999 r. o utworzeniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Dz. U. Nr 69, poz. 762). Kształci 33 tys. studentów (na wszystkich rodzajach studiów).Aleja Obrońców Tobruku – jedna z głównych arterii komunikacyjnych Olsztyna, wchodząca w skład drogi krajowej nr 16 i drogi krajowej nr 51. Rozciąga się od skrzyżowania z al. Sikorskiego do skrzyżowania z al. Warszawską i ul. Armii Krajowej.
  Ulica Mochnackiego – ulica w Olsztynie, położona na osiedlu Grunwaldzkim. Łączy plac Roosevelta z ulicą Grunwaldzką; stanowi część jednego z najdłuższych ciągów komunikacyjnych w mieście. Przy ulicy Mochnackiego znajdują się zabytkowe kamienice wybudowane w stylu secesyjnym z XVII i XIX wieku.

  Aleja Warszawska (niem. Hohensteinerstraße) – jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych Olsztyna. Rozciąga się od skrzyżowania z ulicami Grunwaldzką, Mochnackiego i Prostą, kończąc się ślepo przed skrzyżowaniem z ulicami Śliwy, Jagiellończyka i Barczewskiego. Na tym skrzyżowaniu rozpoczyna się ponownie i stąd biegnie do granicy administracyjnej miasta. Część alei, od skrzyżowania z ulicą Juliana Tuwima i ulicą prof. Prawocheńskiego do granicy miasta, jest częścią drogi krajowej nr 51.

  Ulica Tuwima – część śródmiejskiej obwodnicy Olsztyna oddana do użytku w 2006 roku. Przejazd ulicą zalecany jest kierowcom udającym się z przejścia granicznego w Bezledach oraz Mazur w kierunku południa Polski. Ułatwia ona także mieszkańcom Olsztyna przemieszczanie się z osiedli Jaroty i Nagórki do Kortowa oraz w kierunku Warszawy.Droga krajowa nr 51 – droga krajowa przebiegająca przez województwo warmińsko-mazurskie o długości ok. 122 km. Stanowi jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w województwie warmińsko-mazurskim, ponieważ łączy najważniejsze polsko-rosyjskie przejście graniczne w Bezledach z zespołem miejskim Olsztyna oraz drogą krajową nr 7, do której dochodzi w Olsztynku. W przyszłości stworzy tam duży węzeł drogowy z planowaną na trasie drogi nr 7, drogą ekspresową S7. Planowana jest przebudowa drogi do klasy drogi ekspresowej na odcinku Olsztynek - Olsztyn, a od Olsztyna do klasy drogi głównej ruchu przyspieszonego wraz z obwodnicami.

  W czasach Prus Wschodnich nazwa alei (również ul. Śliwy) brzmiała Hohensteiner-Straße (ulica Olsztynecka).

  Dane drogi[]

  Aleja Warszawska jest drogą posiadającą po dwa, oddzielone pasem zieleni pasy ruchu w każdym kierunku. W ciągu alei Warszawskiej znajdują się cztery sygnalizacje świetlne:

 • skrzyżowanie z ulicą Dybowskiego
 • skrzyżowanie z ulicami Tuwima i prof. Prawocheńskiego
 • skrzyżowanie z ulicą Heweliusza
 • skrzyżowanie z ulicą Armii Krajowej i aleją Obrońców Tobruku
 • skrzyżowanie z ulicami Śliwy, Barczewskiego, Polnej i Kazimierza Jagiellończyka.
 • Obiekty[]

  Przy alei Warszawskiej znajdują się m.in.:

  Ulica Grunwaldzka – główna ulica osiedla Grunwaldzkiego w Olsztynie. Rozciąga się od skrzyżowania z ulicami Prostą, Mochnackiego oraz aleją Warszawską do skrzyżowania z ulicami Szarych Szeregów i Konopnickiej. Ulica jest częścią drogi wojewódzkiej nr 527.Ulica Armii Krajowej – jedna z głównych arterii komunikacyjnych osiedla Grunwaldzkiego w Olsztynie. Łączy aleję Schumana i ulicę Sielską z aleją Obrońców Tobruku. Ulica jest częścią drogi krajowej nr 16.
 • WKU w Olsztynie, koszary wojskowe
 • Niektóre budynki UWM
 • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, oddział olsztyński
 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie (do 2009 r. był to 103. Szpital Wojskowy)
 • Hotel Kopernik
 • Hotel Park w Olsztynie
 • Komunikacja[]

  Aleją Warszawską biegną trasy 13 linii autobusowych (w tym dwie nocne). Są to linie numer: 103, 109, 113, 128, 130, 136, 302, 303, 305, 307, 309, N01 oraz N02.

  Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie (do 1 lipca 2012 Szpital uniwersytecki z Przychodnią SP ZoZ UWM) – jedyny szpital kliniczny Wydziału Nauk Medycznych UWM, utworzony w 2009 roku na bazie 103 Szpitala Wojskowego. Na terenie szpitala znajdują się, oprócz oddziałów szpitalnych i poradni specjalistycznych, budynki dydaktyczne tj. Collegium Anatomicum, Katedra Fizjologii Człowieka oraz Katedra Histologii i Embriologii Człowieka.Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, GDDKiA – urząd administracji rządowej w Polsce powołany w resorcie Ministerstwa Infrastruktury (i później w Ministerstwie Transportu i Budownictwa, następnie w Ministerstwie Transportu) jako urząd centralny do zarządzania drogami krajowymi i realizacji budżetu państwa w tym zakresie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Prusy Wschodnie (niem. Ostpreußen) – część Królestwa Pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec (do 1945 r.). Prowincja Prusy Wschodnie powstała w 1772 r. z części ziem Polski (Warmii) oraz Prus Książęcych (z wyłączeniem Kwidzyna). Stolicą prowincji był Królewiec. W maju 1939 roku prowincja miała powierzchnię 36 991,71 km² i liczyła 2 488 122 mieszkańców.
  Ulica Śliwy – jedna z głównych arterii Podgrodzia, łącząca Śródmieście z Kortowem i południowymi dzielnicami Olsztyna. Ulica Śliwy jest również łącznikiem placa Roosevelta (czyli skrzyżowanie alei Niepodległości, ulicy Szrajbera, i ulicy Mochnackiego) z aleją Warszawską, która prowadzi w kierunku wylotówki na Olsztynek i Warszawę, również tranzytu ruchu z Ostródy i Grudziądza z ruchem z Augustowa i Ogrodnik. Wzdłuż ulicy znajdują się w większości domy i bloki mieszkalne oraz tereny niezabudowane. Ulica została wybudowana w ramach inwestycji przed odbywającymi się w 1978 roku w Olsztynie dożynkami centralnymi.
  Wojskowa Komenda Uzupełnień (WKU) – jednostka administracji wojskowej (należącej do administracji rządowej – niezespolonej) w Polsce zajmujące się administracją rezerw osobowych. WKU pełnią rolę organu wykonawczego Ministra Obrony Narodowej i są podporządkowana bezpośrednio szefom Wojewódzkich Sztabów Wojskowych. Wojskowy Komendant Uzupełnień odpowiada za realizowanie problematyki obronnej i administracji wojskowej administrowanego terenu. Do zadań Wojskowych Komend Uzupełnień należą:
  Komunikacja miejska w Olsztynie obsługuje obecnie 33 linie autobusowe o łącznej długości ok. 400 km. Wśród nich jest sześć linii aglomeracyjnych (jedna sezonowa) i dwie nocne. Olsztyński tabor liczy 158 pojazdów (stan na grudzień 2012 roku).

  Reklama