• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleja Przewodników Tatrzańskich w Zakopanem

  Przeczytaj także...
  Centrum Formacyjno-Szkoleniowe „Księżówka” – dom rekolekcyjny Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem , w województwie małopolskim. Księżówka mieści się w przy Alei Przewodników Tatrzańskich 2.Władysław Hasior (ur. 14 maja 1928 w Nowym Sączu, zm. 14 lipca 1999 w Krakowie) – polski artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, doctor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (pośmiertnie), artysta związany z Podhalem.
  Pensjonat – turystyczny obiekt hotelarski posiadający co najmniej 7 pokoi, świadczący dla swoich klientów całodzienne wyżywienie.

  Aleja Przewodników Tatrzańskich – reprezentacyjny deptak położony w południowej części Zakopanego.

  Historia[]

  Ulica została wytyczona w miejscu dawnego traktu pasterskiego z Bystrego do Kuźnic. Dawniej była pierwszym odcinkiem Drogi pod Reglami, którą zwożono do huty w Kuźnicach rudy żelaza z Tatr. Droga ta odkręcała na zachód w dolnym odcinku alei Przewodników Tatrzańskich (obecna ul. Bogówka) i wiodła podnóżem Tatr aż do Doliny Kościeliskiej. W owym czasie wzdłuż obecnej alei od Bystrego do Kuźnic ciągnęły się zakłady hutnicze, kuźnie z młotami napędzanymi kołami wodnymi na potoku Bystra i ubogie, drewniane, chaotycznie rozrzucone domki „hamerników”, czyli hutników.

  Kuźnice – dzielnica Zakopanego, położona w dolnej partii Doliny Bystrej na wysokości ok. 1010 m n.p.m. Znajduje się całkowicie na obszarze Tatr, pomiędzy zboczami Krokwi, Jaworzyńskich Czół, Boczania, Nieboraka i Nosala. Dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch i centrum ruchu turystycznego.Krokiew (1378 m n.p.m.) – dwuwierzchołkowe wzniesienie reglowe w Tatrach nad Zakopanem, znajdujące się między Doliną Bystrej a Doliną Białego. Na jego zboczach wybudowany został kompleks skoczni narciarskich, do którego należą Wielka Krokiew oraz kompleks skoczni narciarskich Średniej Krokwi.

  Przebieg[]

  Droga zaczyna się na rondzie Jana Pawła II (dawnym Kuźnickim). Następnie prowadzi na południowy wschód, potem na południe, cały czas w górę. Znajduje się w całości na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zaraz powyżej ronda, od miejsca, w którym droga wchodzi w ciasny wylot Doliny Bystrej pomiędzy stokami Nosala i Krokwi (skrzyżowanie z drogą Mieczysława Karłowicza), droga prowadzi na obszarze Tatr.

  Polana Kuźnicka – polana w wylocie Doliny Bystrej w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się po zachodniej stronie alei Przewodników Tatrzańskich prowadzącej z ronda Jana Pawła II (dawniej było to rondo Kuźnickie) do Kuźnic. Nadal odbywa się na niej wypas owiec, obecnie jest to tzw. wypas kulturowy. Położona jest na wysokości ok. 970 m n.p.m., u podnóży Krokwi. W dolnej części polany znajduje się żelazny pomnik Prometeusz rozstrzelany Władysława Hasiora. Polana administracyjnie należy do Zakopanego, ale znajduje się już na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Drogą wzdłuż polany kursują liczne busy z turystami, a chodnikiem wędrują turyści, którzy wolą iść do Kuźnic (czy z Kuźnic) pieszo. W zimie na Polanie Kuźnickiej działa niewielki wyciąg narciarski.Tatrzański Park Narodowy (TPN) – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Utworzony z dniem 1 stycznia 1955 przez rozporządzenie Rady Ministrów z 30 października 1954 r. Jego odpowiednikiem po stronie słowackiej jest TANAP.

  Obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów samochodowych. Nie dotyczy on minibusów komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów mieszkańców, pojazdów ze specjalnymi zezwoleniami i pojazdów służb uprzywilejowanych.

  Droga rozpoczyna się na wysokości 905 m n.p.m., a kończy na wysokości 1117 m n.p.m. Różnica wysokości wynosi 221 m. Obsadzona jest jesionami, modrzewiami i jaworami, które w 1970 uznane zostały za pomniki przyrody (wówczas miały już ok. 140 lat).

  Zabudowa[]

  Aleja jest zabudowana w niewielkim stopniu. Po lewej (wschodniej) stronie stoją przy niej głównie nowe budynki (pensjonaty i ośrodki wczasowe). Po prawej (zachodniej) stronie znajdują się: hala sportowa i tor lodowy (zaraz za rondem), „Księżówka”, Polana Kuźnicka, na której istnieje wypas kulturowy i pomnik „Prometeusz rozstrzelany” Władysława Hasiora.

  Józef Nyka (ur. 5 grudnia 1924 w Łysininie k. Żnina) – alpinista, taternik, popularyzator alpinizmu i turystyki górskiej, autor wielu przewodników turystycznych po polskich górach. Ma na koncie szereg najwyższej klasy przejść dróg i pierwszych przejść w Tatrach oraz w Dolomitach. Członek honorowy prestiżowych międzynarodowych organizacji alpinistycznych i górskich, między innymi Polskiego Związku Alpinizmu.Bystra, rzadziej Bystry Potok – potok płynący dnem Doliny Bystrej w Tatrach Zachodnich. Swój początek bierze na wysokości 1175 m n.p.m. w Wywierzysku Bystrej.

  Ważne budynki[]

 • Gospoda Kolibecka
 • budynek Centrum Formacyjno-Szkoleniowego „Księżówka” ( nr 2)
 • Ośrodek Wypoczynkowy Kabel
 • Bibliografia[]

  1. Józef Nyka: Tatry polskie. Przewodnik. Wyd. XIII. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2003. ISBN 83-915859-1-3.
  2. Pascal Travel Klub – Co zwiedzić ?.
  3. Tatry polskie. Mapa turystyczna 1:20 000. Piwniczna: Agencja Wyd. „WiT” s.c., 2006. ISBN 83-89580-00-4.
  4. Praca zbiorowa: Zakopane. 2006. ISBN 978-83-7304-658-0.
  Wypas kulturowy – wypas owiec i bydła na chronionych obszarach parków narodowych dozwolony z zachowaniem licznych ograniczeń.Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nosal (1206 m n.p.m.) – wzniesienie reglowe w Tatrach Zachodnich nad Kuźnicami, między Doliną Bystrej a Doliną Olczyską. Nazwa góry pochodzi od kształtu skał od północno-zachodniej strony, przypominających nos.
  Dolina Kościeliska – dolina walna, tj. sięgająca od podnóża Tatr do ich głównego grzbietu – grani głównej Tatr. Jest orograficznie prawą odnogą doliny Czarnego Dunajca, do której uchodzi w Kirach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.