• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleja Niepodległości w Poznaniu

  Przeczytaj także...
  Ulica – droga wytyczona i zbudowana na obszarze zurbanizowanym (głównie w mieście, ale także w osadzie oraz czasem na wsi), której współcześnie zazwyczaj nadaje się oficjalnie urzędową nazwę własną.Plac Niepodległości – plac w Poznaniu, położony w miejscu obecnego skrzyżowania Alei Niepodległości (w dwudziestoleciu międzywojennym Wały Leszczyńskiego) i ulic: Przepadek, Kościuszki, Księcia Józefa (Wały Xięcia Józefa), Kutrzeby (Północna) oraz Oficerskiej (niem. Haackego, nieistniejąca, nazwę wybrano z uwagi na sąsiedztwo kasyna oficerskiego i koszar).
  Budynek Izby Rzemieślniczej w Poznaniu – budynek organizacji cechowych, zlokalizowany w Poznaniu przy al. Niepodległości 2, w bezpośrednim sąsiedztwie Collegium Novum, Domu Żołnierza i Starego Browaru.

  Aleja Niepodległości – główna ulica Poznania biegnąca równolegle do ul. Tadeusza Kościuszki wzdłuż ścisłego centrum miasta. Została wytyczona w 1905 po likwidacji poligonalnych umocnień Twierdzy Poznań, w trakcie budowy Dzielnicy Cesarskiej.

  Collegium Iuridicum Novum w Poznaniu – budynek dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, zlokalizowany przy Alei Niepodległości 53.Twierdza Poznań (niem. Festung Posen) – zbiór fortyfikacji zbudowanych na terenie miasta Poznań w XIX i na początku XX w., jeden z największych tego typu systemów w Europie. W skład twierdzy wchodziły dwa rejony: twierdza poligonalna (rozciągająca się wzdłuż ścisłego centrum miasta) oraz twierdza fortowa – 18 fortów + szereg obiektów wspomagających umieszczonych w pierścieniu o średnicy 9,5 km oraz obwodzie 30 km. Fortyfikacje twierdzy poligonalnej zostały rozebrane w XIX w., natomiast twierdza fortowa jest w większości zachowana a obiekty są własnością miasta lub zajmowane są przez prywatne firmy.

  Nazwa[]

  W latach 1905–1919 nosiła nazwę Kaiserring, od 1919–1939: Wały Leszczyńskiego, 1939–1945: Oberwall, Niederwall, a w latach 1950–1990 - aleja Stalingradzka. Tę ostatnią nazwę przyjęto 28 stycznia 1950, przed obchodami siódmej rocznicy bitwy stalingradzkiej, na wniosek Stanisława Hebanowskiego, reprezentującego przewodniczących komitetów blokowych śródmieścia. Obecną nazwę przyjęto w 1990, jako jedną z dwóch wówczas proponowanych - drugą propozycją była Aleja Zwycięstwa. Proponowano również pozostawienie w pewnym odcinku nazwy Aleja Stalingradzka (od Libelta do Fredry), motywując to m.in. bohaterstwem Polaków walczących pod Stalingradem.

  Wieżowiec Miastoprojektu – pierwszy wysokościowiec wybudowany w Poznaniu (i prawdopodobnie, wraz z gliwickim Biprohutem, w całej Polsce) po II wojnie światowej.Ulica Aleksandra Fredry (do 1919 niem. Paulikirchstraße, 1919-1922 Pawła, 1939-1945 niem. An der Paulikirche) – ulica w Poznaniu biegnąca od Okrąglaka w kierunku zachodnim.

  Znaczące obiekty[]

  Od południa:

 • Izba Rzemieślnicza,
 • Collegium Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,
 • Miastoprojekt - pierwszy poznański wieżowiec po II wojnie światowej,
 • Dyrekcja Kolei w Poznaniu, al. Niepodległości 8,
 • Budynek Główny Uniwersytetu Ekonomicznego,
 • pomnik Edwarda Taylora i Zbigniewa Zakrzewskiego
 • dawne Ziemstwo Kredytowe,
 • park Marcinkowskiego z rzeźbą Paw,
 • park Maciejewskiego z Forum Academicum,
 • Zamek Cesarski z Ogrodem Zamkowym i Pomnikiem Katyńskim,
 • Park Adama Mickiewicza i plac Adama Mickiewicza,
 • Teatr Wielki i Collegium Maius (boczne elewacje),
 • Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, al. Niepodległości 18,
 • pomnik Polskiego Państwa Podziemnego,
 • Park Stanisława Moniuszki z popiersiem artysty,
 • Collegium Iuridicum Novum,
 • dawny Hotel Polonez,
 • Plac Niepodległości.
 • oraz:

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Collegium Novum w Poznaniu – budynek w centrum Poznania przy al. Niepodległości 4, gdzie mieści się obecnie Wydział Neofilologii oraz Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Instytut Historii Sztuki UAM z Wydziału Historycznego.
 • Aleja Niepodległości w Poznaniu (pomnik przyrody).
 • Uwagi

  1. Przejazd pod wiaduktem jedynie dla pojazdów o wysokości poniżej 2,4 m.
  2. Zakaz skrętu obowiązuje jedynie na Alei Niepodległości (oba kierunki).
  3. Nakaz skrętu w prawo od strony ul. św. Marcin. Zakaz skrętu w lewo od strony ul. Królowej Jadwigi.

  Przypisy

  1. Antoni Gąsiorowski, Nazwy poznańskich ulic. Przemiany i trwanie: wieki XIV-XX, w: Kronika Miasta Poznania, nr 3-4/1984, s.51, ISSN 0137-3552
  2. IX Sesja Miejskiej Rady Narodowej, w: Kronika Miasta Poznania, nr 2/1990, s.153, ISSN 0137-3552

  Bibliografia[]

  1. Zygmunt Zaleski: Nazwy ulic w Poznaniu, Magistrat Stołeczny Miasta Poznania 1926, s. 79
  2. Zbigniew Zakrzewski: Nazwy osobowe i historyczne ulic Poznania, Wydawnictwo Poznańskie 1971, s. 105
  3. Poznań plus 4 - plan miasta 1:20.000, wyd. Demart Warszawa 2006, ISBN 83-7427-282-1
  Ziemstwo Kredytowe – monumentalny budynek w sytlu neoromańskim, zlokalizowany w centrum Poznania, przy ul. Święty Marcin róg Alei Niepodległości.Park Adama Mickiewicza - zabytkowy park miejski w Poznaniu, na terenie Dzielnicy Cesarskiej. Jeden z najokazalszych parków w mieście, stanowiący jądro Dzielnicy Cesarskiej, zlokalizowany pomiędzy ulicami Fredry, Wieniawskiego, Święty Marcin i Aleją Niepodległości.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pomnik Edwarda Taylora i Zbigniewa Zakrzewskiego – pomnik Edwarda Taylora i Zbigniewa Zakrzewskiego zlokalizowany w Poznaniu, na Alejach Niepodległości, bezpośrednio przy wejściu do gmachu Uniwersytetu Ekonomicznego, w obrębie Dzielnicy Cesarskiej.
  Park Karola Marcinkowskiego (dawniej: Park Schillera, niem. Schillerpark) – zabytkowy park zlokalizowany w Poznaniu przy alei Niepodległości i ul. Towarowej. Obecna nazwa nadana została w 1919.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Ogród Zamkowy - dawny prywatny ogród rezydencjonalny, zlokalizowany w Poznaniu, przy północnej elewacji Zamku Cesarskiego. Został założony wraz z zamkiem dla cesarza Wilhelma II w widłach Alei Niepodległości i ul. Fredry. Integralną jego część stanowił Ogród Różany (zwany też Dziedzińcem Różanym). Ogród Zamkowy był dawniej zamknięty i odgrodzony od ulicy kutymi ogrodzeniami.
  Paw – rzeźba plenerowa stanowiąca zwornik optyczny Parku Karola Marcinkowskiego w Poznaniu od strony Alei Niepodległości. Stoi pomiędzy ulicą, a stawem parkowym, na rozległym trawniku.
  Pomnik Stanisława Moniuszki – pomnik w formie popiersia na wysokim, granitowym cokole, zlokalizowany w Poznaniu, w parku Moniuszki przy ul. Chopina.
  Aleja Niepodległości – pomnik przyrody (nr 1/502), zabytkowa aleja drzew mieszanych, zlokalizowana w Poznaniu, w pasie rozdzielającym jezdnie Alei Niepodległości, na odcinku pomiędzy ulicami Libelta i Kutrzeby.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.