• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleja Krakowska w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Droga krajowa – jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, która jest rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego.Linia kolejowa nr 8 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny Osobowy – linia kolejowa łącząca Warszawę z Krakowem przez Warkę, Radom, Skarżysko-Kamienną, Kielce, Sędziszów i Kozłów.
  Tor – dwie szyny podtrzymujące i prowadzące koła pojazdów szynowych, ułożone na podkładach lub wlane w specjalną płytę betonową służą jako droga kolejowa, tramwajowa lub metro, w określonej odległości od siebie. Ułożony jest na podtorzu.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

  Aleja Krakowska – główna ulica warszawskiej dzielnicy Włochy, stanowiąca przedłużenie ul. Grójeckiej do granic miasta.

  Raszyn – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, w gminie Raszyn, na Równinie Mazowieckiej. Jest siedzibą gminy Raszyn. Miejscowość wchodzi w skład aglomeracji warszawskiejSieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa – polski, państwowy instytut badawczy z siedzibą w Warszawie istniejący od 1926 roku.

  Opis[ | edytuj kod]

  W 1923 wzdłuż obecnej alei przeprowadzono linię tramwajową w kierunku Okęcia. W 1927 po wschodniej stronie powstały Polskie Zakłady „Skoda”, do których przeprowadzono bocznicę kolejową przecinającą ulicę na wysokości obecnej ul. Komitetu Obrony Robotników.

  Ulica Grójecka – główna ulica warszawskiej dzielnicy Ochota, biegnąca od pl. Artura Zawiszy do wiaduktu linii kolei radomskiej na granicy z dzielnicą Włochy, gdzie przechodzi w al. Krakowską. Według stołecznej drogówki, jest jedną z najniebezpieczniejszych w Warszawie ulic. W 2012 doszło na niej do 24 wypadków. Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).

  W czasach Polski Ludowej, do reformy sieci dróg w 1985 roku, ulica była częścią dróg państwowych nr 15 i 16 oraz dróg międzynarodowych E7 i E82. Do końca 2013 roku leżała w ciągu drogi krajowej nr 7 i trasy europejskiej E77.

  Ulica stanowi odcinek wylotowej arterii w kierunku Krakowa. Biegnie od wiaduktu nad torami kolejowymi linii Warszawa-Kraków i stacji PKP Rakowiec do skrzyżowania z ul. Na Skraju – granicą Warszawy i Raszyna.

  Przy skrzyżowaniu z ul. Malowniczą znajduje się węzeł komunikacyjny „P+R Al. Krakowska”. W terminalu z 4 peronami działa 12 stanowisk autobusowych, zaś pętla tramwajowa ma 3 perony i tor odstawczy. Pętla jest głównym punktem przesiadkowym ZTM w kierunku południowo-zachodnim.

  Tablice pamiątkowe Tchorka w Warszawie – tablice o wspólnym wzorze, stworzone na podstawie projektu Karola Tchorka z 1949 roku, upamiętniające znajdujące się w Warszawie miejsca walk i męczeństwa z czasów II wojny światowej.Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.

  W pobliżu południowego krańca ulicy zlokalizowany jest węzeł z drogą ekspresową S2.

  Ważniejsze obiekty[ | edytuj kod]

 • Instytut Lotnictwa (nr 110/114)
 • Lotnisko Chopina
 • Tablica pamiątkowa Tchorka (nr 172)
 • Urząd dzielnicy Warszawa-Włochy (nr 257)
 • Stacja kolejowa Warszawa Rakowiec
 • Fort VI Twierdzy Warszawa
 • Centrum handlowe Okęcie Park
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 382. ISBN 83-01-08836-2.
  2. Hegi Gyula, Domokos György: EUROPE L'EUROPE EUROPA ЕВРОПА Road atlas Atlas Routier Autoatlas АТЛАС автомобильных дорог. Budapeszt: Cartographia Budapest, 1981. ISBN 963-350-412-0.
  3. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 27 września 2013 r. w sprawie pozbawienia dróg kategorii dróg krajowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1153)
  Fort VI ("Okęcie") - to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Poprzednim w kolejności jest Fort V "Włochy", zaś następnym - Fort VII "Zbarż".Parkuj i Jedź w Warszawie, po angielsku Park&Ride – sieć publicznych i odpłatnych parkingów przeznaczonych do zostawiania samochodów w obrębie danego węzła komunikacyjnego na obrzeżach lub w dzielnicach peryferyjnych Warszawy i kontynuacji jazdy środkami komunikacji miejskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Droga międzynarodowa E7 – byłe oznaczenie drogi w Polsce w latach 1962 – 1985, prowadzącej od przejścia granicznego w Cieszynie z Czechosłowacją do Warszawy.
  Droga międzynarodowa E82 – byłe oznaczenie drogi w Polsce w latach 1962 – 1985, prowadzącej śladem Gierkówki od Piotrkowa Trybunalskiego do Warszawy.
  Lotnisko Chopina w Warszawie (ang.: Warsaw Chopin Airport, kod IATA: WAW, kod ICAO: EPWA) – największy w Polsce port lotniczy. Znajduje się on w warszawskiej dzielnicy Włochy (osiedle Okęcie). Lotnisko położone jest w odległości około 8 km na południowy zachód od centrum Warszawy. Port lotniczy zajmuje powierzchnię ponad 500 ha.
  Trasa europejska – międzynarodowa droga samochodowa w Europie, oznakowana numerem jedno-, dwu- lub trzycyfrowym poprzedzonym literą E (białe litery na zielonym tle). Numeracja dróg jest zachowana przy przekraczaniu przez drogę granic państwowych. Nadzorowaniem sieci tras europejskich i propozycjami zmian w ich przebiegu zajmuje się Komisja Gospodarcza ONZ ds. Europy (UNECE). W niektórych państwach (np. Polska, Niemcy) numeracja tras europejskich występuje równolegle do krajowego systemu numeracji dróg. W innych państwach (np. Szwecja, Polska w latach 1962-1985) numeracja tras europejskich jest zintegrowana z systemem numeracji krajowej i drogi oznaczone symbolem Exx nie posiadają już innych numerów.
  Warszawa Rakowiec - przystanek osobowy Polskich Kolei Państwowych położony na terenie warszawskiej Ochoty, przy ul. Grójeckiej, na tzw. linii radomskiej. Z przystanku PKP Warszawa Rakowiec można dojechać elektrycznymi pociągami podmiejskimi m.in. do Śródmieścia stolicy, Radomia i Zalesia Górnego.
  Droga krajowa nr 7 – droga krajowa prowadząca z Żukowa k. Gdańska przez Warszawę do granicy ze Słowacją w Chyżnem. Jest ona częścią międzynarodowej drogi europejskiej E77 prowadzącą dalej przez Słowację do stolicy Węgier, Budapesztu oraz na odcinku Gdańsk – węzeł Elbląg Wschód częścią trasy E28. Fragment z Krakowa do Rabki jest także częścią trasy tzw. Zakopianki, czyli najczęściej uczęszczanej przez turystów drogi w Tatry. Trasa przebiega przez pięć województw: pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.07 sek.