• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aleja Jana Pawła II w Warszawie  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Linia kolejowa nr 20 – zelektryfikowana dwutorowa linia kolejowa o długości 13,951 km łącząca stacje Warszawa Główna Towarowa i Warszawa Praga.Q22 – wieżowiec powstający obecnie w Śródmieściu Warszawy na rogu al. Jana Pawła II oraz ul. Grzybowskiej. Budynek został zaprojektowany przez pracownię Kuryłowicz & Associates przy współpracy z polskim oddziałem Buro Happold. Deweloperem budynku jest polska firma Echo Investment. Całość powierzchni w budynku zostanie przeznaczona na biura.
  Rondo ONZ i aleja Jana Pawła II widziane nocą z biurowca Rondo 1

  Aleja Jana Pawła II – ulica w warszawskich dzielnicach: Wola, Śródmieście i Żoliborz, biegnąca od Alej Jerozolimskich do alei Wojska Polskiego.

  Jest jedną z głównych arterii Warszawy prowadzących z południa na północ.

  Maszt Wolności – pomnik w formie 60-metrowego masztu flagowego, stojący w zachodniej części ronda Zgrupowania AK „Radosław” w Warszawie, upamiętniający m.in. Polskę Walczącą oraz powstanie warszawskie. Zbudowany w 2014. Najwyższy maszt flagowy w Polsce, z flagą o największej powierzchni w Polsce.Drogi i szlaki rowerowe w Warszawie – sieć infrastruktury rowerowej składająca się z 5 głównych szlaków oraz dróg rowerowch i szlaków prowadzonych przeważnie wzdłuż głównych traktów komunikacyjnych. Ich łączna długość w 2012 wynosiła ok. 340 km. Oprócz szlaków i dróg rowerowych oraz ciągów rowerowo-pieszych, w Warszawie znajdują się również kontrapasy rowerowe. Pierwszy z nich otwarto 22 listopada 2006 na ul. Oboźnej i ul. Dynasy. W Warszawie nie istnieją wydzielone drogi rowerowe będące oznaczoną częścią jezdni.

  Spis treści

 • 1 Przebieg
 • 2 Historia
 • 2.1 Ulice w ciągu obecnej alei przed 1945
 • 3 Ważniejsze obiekty
 • 4 Upamiętnienia
 • 5 Uwagi
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • 8 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.
  Hale Mirowskie – bliźniacze hale, pierwotnie nazywane Hallami Targowymi, znajdujące się na warszawskim Mirowie na pl. Mirowskim 1 (stąd ich potoczna nazwa).
  Rondo ONZ – budowana stacja centralnego odcinka II linii metra warszawskiego, znajdująca się pod rondem ONZ i ulicą Prostą.
  Arkadia – warszawskie centrum handlowo-usługowe, 287 tys. m² powierzchni użytkowej. W Arkadii znajduje się 255 sklepów, 22 restauracje, 15-ekranowe kino Cinema City oraz dwupoziomowy parking na 4500 samochodów. Powierzchnia handlowa Arkadii wynosi ponad 110 000 m, co czyni Arkadię jednym z największych centrów handlowych w Europie. W kraju Arkadia ustępuje wielkością wyłącznie łódzkiej Manufakturze oraz Portowi Łódź.
  Warszawa Gdańska – stacja kolejowa w Warszawie. Obiekt znajduje się przy ul. Słomińskiego. dojazd zapewniają liczne linie autobusowe i tramwajowe, a także metro (stacja Dworzec Gdański). Na stacji zatrzymują się pociągi:
  Pawiak – nieistniejące obecnie więzienie śledcze w Warszawie, popularnie zwane Pawiakiem (nazwa pochodzi od ulicy Pawiej, przy której znajdowała się jedna z bram wjazdowych), zbudowane w latach 1830−1836 według projektu znanego warszawskiego architekta Henryka Marconiego. W latach okupacji niemieckiej 1939−1944 największe niemieckie więzienie w Generalnym Gubernatorstwie.
  Złote Tarasy – kompleks handlowo-biurowo-rozrywkowy ulokowany w ścisłym centrum Warszawy, tuż obok dworca Warszawa Centralna i Pałacu Kultury i Nauki, pomiędzy aleją Jana Pawła II, ulicami Złotą i Emilii Plater. Część handlowa obiektu otwarta została z opóźnieniem 7 lutego 2007 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.