• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aldosivi Mar del Plata

  Przeczytaj także...
  Primera B Nacional (w skrócie zwana Nacional B) – argentyńska druga liga organizowana przez argentyński związek piłkarski Asociación del Fútbol Argentino (AFA).Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.
  Primera División Argentina, najwyższa klasa rozgrywkowa dla klubów piłki nożnej w Argentynie, jej rozgrywki wyłaniają mistrza kraju. W sezonie 2005/2006 występuje w niej 20 zespołów. Rozgrywki są podzielone na dwie równorzędne części: Initial i Final. Initial (sezon otwarcia, od sierpnia do grudnia) oraz Final (sezon zamknięcia, od lutego do czerwca). Na zakończenie sezonu pomiędzy zwycięzcami obu części rozgrywany jest mecz majacy wyłonić mistrza. W Argentynie po wielu latach w sezonie 2011/2012 powróciły rozgrywki pucharowe, czyli Copa Argentina skupiające drużyny Primera División oraz Nacional B. Primera División jest zaliczana przez Międzynarodową Federację Historyków i Statystyków Futbolu do 5 najlepszych lig świata razem z angielską Premier League, hiszpańską Primera División, włoską Serie A oraz niemiecką Bundesligą. Zasady spadku określa tabela trzyletnia, z której dwa najgorsze zespoły są relegowane. Mistrz i wicemistrz 2. ligi awansują bezpośrednio do Primera División, trzecia drużyna rozgrywa dwumecz barażowy z trzecią najgorszą drużyną tabeli trzyletniej.

  Club Atlético Aldosiviargentyński klub piłkarski z siedzibą w mieście Mar del Plata.

  Mar del Plata – miasto we wschodniej Argentynie, w prowincji Buenos Aires, nad Oceanem Atlantyckim. Około 550 tys. mieszkańców. Mar del Plata jest siedzibą polskiego konsulatu honorowego.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

 • Mistrz drugiej ligi argentyńskiej: 2017/18
 • Historia[ | edytuj kod]

  Klub założony został 29 marca 1913. Nazwa klubu pochodzi od dwóch pierwszych liter nazwisk jego założycieli, tj. Allard, Doulfus, Sillard oraz Wiriott, gdzie litera "W" została zamieniona na "V", ponieważ w oficjalnym przekazie telegraficznym nie było możliwości wpisania "W". Od sezonu 2018/19 gra w argentyńskiej Primera División.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Vito Amalfitano, Más de 100 años de pasión, de Mar del Plata para Argentina, lacapitalmdp.com, 16 grudnia 2014 [dostęp 2019-04-10] (hiszp.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona klubu
 • Reklama

  Czas generowania strony: 1.329 sek.