• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alcide Nunez

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Isleño (liczba mnoga Isleños), (francuski: Îlois) po hiszpańsku dosłownie oznacza "wyspiarza". Isleños to potomkowie hiszpańskich osadników pochodzących z Wysp Kanaryjskich, zamieszkujących Luizjanę, Kubę, Wenezuelę i Portoryko. Nazwa "wyspiarze" została im nadana dla odróżnienia ich od "półwyspiarzy" – mieszkańców kolonii urodzonych na półwyspie Iberyjskim. Z czasem kasta "wyspiarzy" wykształciła swoje poczucie odrębności od reszty ludności zamieszkujących zamorskie terytoria Hiszpanii, proces ten miał miejsce przede wszystkim na terenie Luizjany.
  Parafia St. Bernard (ang. St. Bernard Parish) – parafia cywilna w stanie Luizjana w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity parafii obejmuje powierzchnię 2 158,07 mil (5 589,41 km). Według danych z 2010 r. parafia miała 35 897 mieszkańców. Parafia powstała w 31 marca 1807 roku i nosi imię św. Bernarda, który prawdopodobnie był patronem Bernardo de Gálvez – piątego hiszpańskiego gubernatora Luizjany.

  Alcide Patrick Nunez, znany także jako Yellow Nunez i Al Nunez (ur. 17 marca 1884 w Parafii St. Bernard, zm. 2 września 1934 w Nowy Orlean) – amerykański klarnecista jazzowy.

  Przyszedł na świat w St. Bernard Parish w rodzinie amerykańskich Isleño, jako dziecko wraz z rodziną przeprowadził się do Nowego Orleanu.

  Na początku grał na gitarze, około 1902 roku zaczął grać na klarnecie. Szybko stał się jednym z czołowych klarnecistów w Nowym Orleanie. Był członkiem zespołu Papa Jack Laine, grał z Tomem Brownem.

  Klarnet (klarynet, wł. clarinetto) – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z pojedynczym stroikiem. Do tej samej rodziny należą także saksofony.Na mapach: 29°55′05,196″N 89°15′48,578″W/29,918110 -89,263494 Parafia St. Bernard (ang. St. Bernard Parish) – parafia cywilna w stanie Luizjana w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity parafii obejmuje powierzchnię 2 158,07 mil (5 589,41 km). Według danych z 2010 r. parafia miała 35 897 mieszkańców. Parafia powstała w 31 marca 1807 roku i nosi imię św. Bernarda, który prawdopodobnie był patronem Bernardo de Gálvez – piątego hiszpańskiego gubernatora Luizjany.

  Na początku 1916 przeniósł się do Chicago wraz z zespołem Stein Dixie Jass, który stał się bardzo popularny pod nazwą Original Dixieland Jass. Nunez opuścił grupę na krótko przed wydaniem przez nią pierwszej płyty. Potem występował z zespołem Toma Browna w Chicago, po czym przeniósł się do Nowego Jorku z zespołem Bert Kelly. W 1919 został członkiem zespół Luisiana Five Antona Lady. Lusiana Five szybko stało się jedną z najpopularniejszych grup muzycznych w Nowym Jorku, nagrywająca dla wielu wydawnictw płytowych.

  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  W 1922 wrócił do Chicago gdzie występował z Kelly Stables w najpopularniejszych klubach nocnych miasta. Następnie powrócił wraz z rodziną do Nowego Orleanu. Do końca życia grał w wielu różnych zespołach, pracował także w policji.

  Współczesny muzyk jazzowy Robert Nunez grający na tubie w Luizjańskiej Filharmonii jest jego prawnukiem.

  Bibliografia[]

 • Alcide "Yellow" Nunez (ang.). geocities.com. [dostęp 2005-05-29]. (arch.)
 • Alcide Nunez (ang.). hurricanebrassband.nl. [dostęp 2014-12-15].
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Nowy Orlean (ang. New Orleans, fr. La Nouvelle-Orléans) – miasto na południu Stanów Zjednoczonych, największe miasto stanu Luizjana.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.