• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alcide Nunez

  Przeczytaj także...
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Isleño (liczba mnoga Isleños), (francuski: Îlois) po hiszpańsku dosłownie oznacza "wyspiarza". Isleños to potomkowie hiszpańskich osadników pochodzących z Wysp Kanaryjskich, zamieszkujących Luizjanę, Kubę, Wenezuelę i Portoryko. Nazwa "wyspiarze" została im nadana dla odróżnienia ich od "półwyspiarzy" – mieszkańców kolonii urodzonych na półwyspie Iberyjskim. Z czasem kasta "wyspiarzy" wykształciła swoje poczucie odrębności od reszty ludności zamieszkujących zamorskie terytoria Hiszpanii, proces ten miał miejsce przede wszystkim na terenie Luizjany.

  Alcide Patrick Nunez, znany także jako Yellow Nunez i Al Nunez (ur. 17 marca 1884 w Parafii St. Bernard, zm. 2 września 1934 w Nowym Orleanie) – amerykański klarnecista jazzowy.

  Przyszedł na świat w St. Bernard Parish w rodzinie amerykańskich Isleño, jako dziecko wraz z rodziną przeprowadził się do Nowego Orleanu.

  Na początku grał na gitarze, około 1902 roku zaczął grać na klarnecie. Szybko stał się jednym z czołowych klarnecistów w Nowym Orleanie. Był członkiem zespołu Papa Jack Laine, grał z Tomem Brownem.

  Parafia St. Bernard (ang. St. Bernard Parish) – parafia cywilna w stanie Luizjana w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity parafii obejmuje powierzchnię 2 158,07 mil (5 589,41 km). Według danych z 2010 r. parafia miała 35 897 mieszkańców. Parafia powstała w 31 marca 1807 roku i nosi imię św. Bernarda, który prawdopodobnie był patronem Bernardo de Gálvez – piątego hiszpańskiego gubernatora Luizjany.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Na początku 1916 przeniósł się do Chicago wraz z zespołem Stein Dixie Jass, który stał się bardzo popularny pod nazwą Original Dixieland Jass. Nunez opuścił grupę na krótko przed wydaniem przez nią pierwszej płyty. Potem występował z zespołem Toma Browna w Chicago, po czym przeniósł się do Nowego Jorku z zespołem Bert Kelly. W 1919 został członkiem zespół Louisiana Five Antona Lady. Louisiana Five szybko stało się jedną z najpopularniejszych grup muzycznych w Nowym Jorku, nagrywająca dla wielu wydawnictw płytowych.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Klarnet (klarynet, wł. clarinetto) – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z pojedynczym stroikiem. Do tej samej rodziny należą także saksofony.

  W 1922 wrócił do Chicago gdzie występował z Kelly Stables w najpopularniejszych klubach nocnych miasta. Następnie powrócił wraz z rodziną do Nowego Orleanu. Do końca życia grał w wielu różnych zespołach, pracował także w policji.

  Współczesny muzyk jazzowy Robert Nunez grający na tubie w Luizjańskiej Filharmonii jest jego prawnukiem.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Alcide "Yellow" Nunez, geocities.com [dostęp 2005-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2005-05-29] (ang.). (arch.)
 • Alcide Nunez, hurricanebrassband.nl [dostęp 2014-12-15] (ang.).
 • Na mapach: 29°55′05,196″N 89°15′48,578″W/29,918110 -89,263494 Parafia St. Bernard (ang. St. Bernard Parish) – parafia cywilna w stanie Luizjana w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity parafii obejmuje powierzchnię 2 158,07 mil (5 589,41 km). Według danych z 2010 r. parafia miała 35 897 mieszkańców. Parafia powstała w 31 marca 1807 roku i nosi imię św. Bernarda, który prawdopodobnie był patronem Bernardo de Gálvez – piątego hiszpańskiego gubernatora Luizjany.George Vetiala "Papa Jack" Laine (ur. 21 września 1873 w Nowym Orleanie, zm. 1 czerwca 1966 tamże) – amerykański perkusista jazzowy i łowca talentów muzycznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Original Dixieland Jass Band (od 1917 Original Dixieland Jazz Band) – zespół jazzowy z Nowego Orleanu, działający w latach 1916–1925. W skład zespołu wchodziło pięciu muzyków, grających uprzednio w zespołach Papa Jack Laine. Ich nagranie Livery Stable Blues było pierwszym wydanym singlem jazzowym. Zespół tworzył kompozycje, które później na stałe weszły do kanonu standardów jazzowych; ich najbardziej znanym standardem jest ragtime Tiger Rag. Zespół określano często przydomkiem "twórców jazzu" (Creators of jazz). Liderem grupy był Nick LaRocca.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Nowy Orlean (ang. New Orleans, fr. La Nouvelle-Orléans) – miasto na południu Stanów Zjednoczonych, największe miasto stanu Luizjana.
  Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.