• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Album Top 40

  Przeczytaj także...
  Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.Lista przebojów, synonim: top (ang. charts) – pojęcie związane z tzw. popkulturą to zestawienie najbardziej popularnych spraw, rzeczy, utworów w danym okresie.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

  Album Top-40, Album Top 40duńska lista przebojów. Przedstawia 40 najlepiej sprzedających się (CD i digital download) i najczęściej streamingowanych albumów w Danii. Sprzedaż i streaming jest monitorowany przez firmę M&I Service. Przygotowywaniem lisy zajmuje się International Federation of the Phonographic Industry w oparciu o metodę analityczną, a jest ona publikowana w każdą środę.

  Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.International Federation of the Phonographic Industry (IFPI; pol. Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego) – organizacja non-profit reprezentująca interesy przemysłu muzycznego z całego świata. Powstała w 1933 roku, jej główna siedziba znajduje się w Londynie w Wielkiej Brytanii. Natomiast funkcję dyrektora generalnego (CEO) pełni Frances Moore. Jego główne zadanie to reprezentowanie producentów oraz zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego. Członkami IFPI są m.in.: SNEP, FIMI, BPI oraz ZPAV.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Album 40 (ang.). danishcharts.com. [dostęp 2015-12-21].
  2. TILBLIVELS (duń.). hitlisten.nu. [dostęp 2015-12-21].
  3. BAG OM HITLISTEN.NU (duń.). hitlisten.nu. [dostęp 2015-12-21].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lista na oficjalnej stronie Hitlisten.nu (duń.). hitlisten.nu. [dostęp 2015-12-21].
 • Inna oficjalna strona listy (ang.). danishcharts.com. [dostęp 2015-12-21].
 • Media strumieniowe – technika dostarczania informacji multimedialnej na życzenie. Najpopularniejsze media strumieniowe opierają się na transmisji skompresowanych danych multimedialnych poprzez Internet. Nie należy mylić mediów strumieniowych z multimedialnymi formatami plików (AVI).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.687 sek.