• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Albertyna

  Przeczytaj także...
  (1290) Albertine – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 234 dni w średniej odległości 2,37 au. Została odkryta 21 sierpnia 1933 w Observatoire Royal de Belgique w Uccle przez Eugène’a Delporte. Nazwa planetoidy pochodzi od Alberta I Koburga (1875–1934), króla Belgii zmarłego wkrótce po odkryciu asteroidy. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (1290) 1933 QL1. Albertyna Berkenbrock (ur. 11 kwietnia 1919 w osadzie São Luís koło Imaruí w Santa Catarina, zm. 15 czerwca 1931 tamże) – brazylijska męczennica i dziewica, błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.
  31 sierpnia jest 243. (w latach przestępnych 244.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 122 dni.

  Albertyna - żeński odpowiednik imienia Albert, pierwotnie zdrobnienie od imienia Alberta. Patronką tego imienia jest bł. Albertyna Berkenbrock.

  Albertyna imieniny obchodzi 15 czerwca i 31 sierpnia.

  Znane osoby noszące to imię:

 • Bł. Albertyna Berkenbrock - brazylijska dziewica i męczennica.
 • Zapoznaj się również z:

 • (1290) Albertine
 • Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Albert – imię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słów oznaczających adal (ród szlachecki) i beraht (jasny, błyszczący), oznaczało "pochodzącego ze szlachetnego rodu". Jest zredukowaną formą staroniemieckiego imienia Athalbraht (pol. Adalbert). Alternatywną wersją Alberta jest Olbracht.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.