• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alberto Vaquina

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet w Porto (port. Universidade do Porto) – istniejący od 1911 roku portugalski uniwersytet w Porto, sięgający swoimi początkami XVIII wieku. Największa instytucja edukacyjna i badawcza w Portugalii.Sofala – prowincja Mozambiku, położona w środkowej części kraju. Ośrodkiem administracyjnym prowincji jest miasto Beira.
  Mozambik (port. Moçambique, Republika Mozambiku República de Moçambique) – państwo położone w południowo-wschodniej Afryce. Graniczy z RPA, Suazi, Tanzanią, Malawi, Zimbabwe i Zambią.

  Alberto Clementino António Vaquina (ur. w 1961 w Nampuli) – mozambicki lekarz i polityk, premier Mozambiku od 8 października 2012 do 17 stycznia 2015.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Alberto Vaquina w latach 1986-1992 studiował medycynę w Instytucie Nauk Biomedycznych na Universidade do Porto w Portugalii. Po studiach pracował jako stażysta, a następnie lekarz internista w szpitalu Hospital Geral de Santo António w Porto. W kolejnych latach był zatrudniony w szpitalu Hospital de S. José w Lizbonie oraz klinice Clínica de Socorros Médicos “O Vigilante” w Amadorze. W latach 1994-1995 kształcił się w dziedzinie chorób tropikalnych w Instytucie Higieny i Medycyny Tropikalnej na Universidade Nova de Lisboa.

  Nampula – prowincja w północno-wschodnim Mozambiku nad Oceanem Indyjskim. Ośrodkiem administracyjnym prowincji jest miasto Nampula (315 tys. mieszkańców). Inne ważne miasta to Nacala, Angoche i Mozambik.Filipe Jacinto Nyusi (ur. 9 lutego 1959 w Cabo Delgado) - mozambicki polityk. Minister Obrony Narodowej od 27 marca 2008 do 14 marca 2014, prezydent Mozambiku od 15 stycznia 2015.

  W 1996 powrócił do Mozambiku, podejmując się praktyki lekarskiej w dystrykcie Monapo w prowincji Nampula. Zajmował tam kolejno stanowisko dyrektora szpitala, a następnie rejonowego dyrektora ds. zdrowia. Od 1998 do 2000 pełnił funkcję dyrektora ds.zdrowia w prowincji Cabo Delgado. W 2011 uzyskał dyplom DESS (Diplôme d'études superieures spécialisées) na Université Bordeaux II za pracę na temat projektów zdrowotnych w krajach rozwijających się.

  Nampula – miasto w północnym Mozambiku, ośrodek administracyjny prowincji Nampula, przy linii kolejowej z Malawi do miasta Mozambik. Około 596 tys. mieszkańców. Trzecie pod względem wielkości miasto kraju.Tete – prowincja w Mozambiku, położona w zachodniej części kraju. Ośrodkiem administracyjnym prowincji jest miasto Tete.

  Od 2001 do 2005 zajmował stanowisko dyrektora ds. zdrowia w prowincji Nampula. W latach 2005-2010 pełnił funkcję gubernatora prowincji Sofala, a w latach 2010-2012 gubernatora prowincji Tete. Jako gubernator Tete nadzorował inwestycje w sektorze górniczym w tej zasobnej w węgiel i gaz ziemny prowincji.

  Gaz ziemny zwany również błękitnym paliwem – rodzaj paliwa kopalnego pochodzenia organicznego, gaz zbierający się w skorupie ziemskiej w pokładach wypełniających przestrzenie, niekiedy pod wysokim ciśnieniem. Pokłady gazu ziemnego występują samodzielnie lub towarzyszą złożom ropy naftowej lub węgla kamiennego.Aires Bonifácio Ali (ur. 6 grudnia 1955 w Unango), mozambijski polityk, minister edukacji i kultury w latach 2005-2010, premier Mozambiku od 16 stycznia 2010 do 8 października 2012.

  8 października 2012 został mianowany przez prezydenta Armando Guebuzę na urząd szefa rządu. Jego nominacja była częścią dokonanej przez prezydenta szerszej rekonstrukcji gabinetu, w wyniku której stanowiska utraciło kilku ministrów oraz premier Aires Ali.

  17 stycznia 2015 prezydent Filipe Nyusi powołał nowy rząd, na którego czele stanął Carlos Agostinho do Rosário.

  Armando Emílio Guebuza (ur. 20 stycznia 1943 w Prowincji Nampula) – polityk mozambijski, prezydent Mozambiku od 2 lutego 2005.Carlos Agostinho do Rosário (ur. 26 października 1954 w Maxixe) – mozambicki polityk i dyplomata. Premier od 17 stycznia 2015 roku. Członek partii FRELIMO..

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Biografia do Governador da Província de Tete (port.). tete.gov.mz. [dostęp 2012-10-09].
  2. Mozambique's president sacks prime minister (ang.). Reuters, 8 października 2012. [dostęp 2012-10-09].
  3. Mozambique’s President Appoints Government of Party Loyalists (ang.). businessweek.com, 17 stycznia 2015. [dostęp 2015-01-18].
  Cabo Delgado – najbardziej na północ wysunięta prowincja Mozambiku, graniczy z Tanzanią oraz dwiema innymi prowincjami – Nampula i Niassa. Położona jest nad Oceanem Indyjskim. Ośrodkiem administracyjnym prowincji jest Pemba, miasto oddalone o ok. 2600 km od stolicy kraju Maputo.Kraje rozwijające się – termin określający kraje o niskim poziomie dóbr materialnych. Nie istnieje jednak ogólnie przyjęta definicja kraju rozwiniętego, a poziom rozwoju krajów rozwiniętych również może być zróżnicowany.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Węgle kopalne – skały osadowe powstałe w wyniku gromadzenia się i późniejszego przeobrażenia szczątków roślinnych. Złożone są z szeregu związków organicznych oraz mineralnych składników nieorganicznych i wody. Zawierają pierwiastki: węgiel, tlen, wodór, azot i siarkę. Mogą w nich występować także pewne ilości pierwiastków rzadkich, np. arsen, uran czy german.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.