• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alberto Valdés

  Przeczytaj także...
  Alberto Váldes Lacarra (ur. 30 listopada 1950) – meksykański jeździec sportowy. Brązowy medalista olimpijski z Moskwy.Rubén Uriza Castro (ur. 27 maja 1920, zm. 30 sierpnia 1992) – meksykański jeździec sportowy. Dwukrotny medalista olimpijski z Londynu.
  XIV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1948 roku w Londynie (Wielka Brytania). Były to pierwsze letnie igrzyska od 1936 roku, po 12 latach przerwy spowodowanej wybuchem II wojny światowej. Nie wystąpiły w nich ekipy Niemiec i Japonii (reprezentacje tych krajów nie zostały zaproszone) oraz ZSRR. Ceremonia otwarcia oraz zawody lekkoatletyczne odbywały się na stadionie Wembley, który mógł pomieścić 85 tysięcy widzów. Na tych igrzyskach po raz ostatni rozdano medale w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury, a złoto w dziedzinie muzyki otrzymał Zbigniew Turski.

  Alberto Valdés Ramos (ur. 25 czerwca 1919 w mieście Meksyk, zm. 14 kwietnia 2013 tamże) – meksykański jeździec sportowy. Złoty medalista olimpijski z Londynu (1948).

  Największe sukcesy odnosił w konkurencji skoków przez przeszkody. Zawody w 1948 były jego jedynymi igrzyskami olimpijskim. Po złoto sięgnął w drużynie, wspólnie z nim tworzyli ją Humberto Mariles i Rubén Uriza Castro. Startował na koniu Chihuahua. Był brązowym medalistą igrzysk panamerykańskich w 1951.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Humberto Mariles Cortés (ur. 13 czerwca 1913 w Parral, zm. 6 grudnia 1972 w Paryżu) – meksykański jeździec sportowy. Trzykrotny medalista olimpijski z Londynu (1948).

  Jeźdźcem i medalistą olimpijskim był także jego syn o tym samym imieniu.

  Przypisy

  1. Alberto Valdés Biography and Olympic Results (ang.). Sports-Reference.com. [dostęp 16 kwietnia 2013].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.
  Skoki przez przeszkody – olimpijska konkurencja jeździectwa, jedna z siedmiu wspieranych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). W konkurencji tej, koń i jeździec pokonują przeszkody ustawione na torze zwanym parkurem z jak najmniejszą liczbą błędów.
  I Igrzyska Panamerykańskie odbyły się w stolicy Argentyny - Buenos Aires w dniach 25 lutego - 9 marca 1951 r. W zawodach udział wzięło 2513 sportowców z 21 państw. Sportowcy rywalizowali w 140 konkurencjach w 17 sportach. Najwięcej medali zdobyli reprezentanci gospodarzy - 150. Igrzyska oficjalnie otworzył na Estadio Monumental ówczesny prezydent Argentyny - Juan Perón.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.185 sek.