• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alberto Ruiz-Gallardón

  Przeczytaj także...
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.
  Madryt, Wspólnota Madrytu (hiszp. Madrid, Comunidad de Madrid) to jeden z siedemnastu autonomicznych regionów Hiszpanii. Zajmuje powierzchnię 8028 km², a jego populacja wynosi ~6,3 mln. Jego stolicą jest Madryt. Inne większe miasta to Alcalá de Henares, Móstoles, San Lorenzo de El Escorial i Aranjuez.

  Alberto Ruiz-Gallardón Jiménez (ur. 11 grudnia 1958 w Madrycie) − hiszpański polityk i prawnik, prezydent Wspólnoty Madrytu (1995–2003), burmistrz Madrytu (2003–2011), następnie do 2014 minister sprawiedliwości.

  Biografia[]

  Ojciec Alberta Ruiza-Gallardóna − José María Ruiz-Gallardón − był członkiem władz krajowych federacyjnego Sojuszu Ludowego, nauczycielem akademickim i posłem do Kongresu Deputowanych. Alberto Ruiz-Gallardón ukończył szkołę średnią prowadzoną przez jezuitów w Madrycie − Nuestra Señora del Recuerdo. Następnie studiował prawo w Colegio Mayor San Pablo CEU Uniwersytetu Complutense w Madrycie. Poślubił Maríę del Mar Utrera, córkę José Utrera Moliny, ministra w rządzie Francisco Franco. Ma czterech synów (Alberta, José, Ignacia i Rodriga). W wieku 23 lat uzyskał uprawnienia prokuratora, podejmując praktykę w tym zawodzie.

  Alianza Popular (hiszp. Sojusz Ludowy), federacja niewielkich partii prawicowych, założona głównie przez byłych ministrów frankistowskich, która istniała od 1976 r. do 1989 roku. Schyłek AP to pierwsza połowa lat 80., kiedy w kolejnych wyborach zwyciężyła socjaldemokratyczna PSOE.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  W 1977 wstąpił do Sojuszu Ludowego, przekształconego w 1989 w jednolitą Partię Ludową. W 1986 zasiadał w komitecie wykonawczym partii, współtworząc statut swojego ugrupowania. Trzy lata wcześniej uzyskał mandat radnego Madrytu. W 1987 został pełniącym obowiązki sekretarza generalnego, a następnie wiceprezesem partii. W tym samym roku wybrano go najpierw do parlamentu regionalnego w Madrycie, następnie uzyskał mandat członka hiszpańskiego Senatu. W 1988 po konflikcie we władzach AP zrezygnował z partyjnych stanowisk, po powołaniu rok później PP został ponownie członkiem jej naczelnej egzekutywy. W 1993 obronił mandat senatora, dwa lata później został wybrany na prezydenta Wspólnoty Madrytu. Urząd ten sprawował przez dwie kadencje. W 2003 zachęcony przez premiera José Aznara z powodzeniem ubiegał się o urząd burmistrza Madrytu. Reelekcję uzyskiwał w 2007 i w 2011.

  Mariano Rajoy Brey (ur. 27 marca 1955 w Santiago de Compostela, A Coruña) – hiszpański polityk, lider Partido Popular (PP – Partia Ludowa). Premier Hiszpanii od 21 grudnia 2011.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  W 2011 uzyskał mandat posła do Kongresu Deputowanych. Zrezygnował z urzędu burmistrza w związku z nominacją na stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie, na czele którego stanął Mariano Rajoy. Zakończył urzędowanie w 2014.

  Przypisy

  1. Biografía de Alberto Ruiz Gallardón (hiszp.). publispain.com. [dostęp 2014-01-01].
  2. Ruiz-Gallardón, Alberto (hiszp.). mcnbiografias.com. [dostęp 2014-01-01].
  Senat (hisz. Senado) - izba wyższa Kortezów, parlamentu hiszpańskiego. Tworzy go 259 senatorów, wybieranych lub nominowanych w tym samym czasie co Kongres Deputowanych na tę samą 4-letnią kadencję.Uniwersytet Complutense w Madrycie (hiszp. Universidad Complutense de Madrid, UCM) - hiszpańska uczelnia wyższa z siedzibą w Madrycie. Jedna z najstarszych uczelni na świecie. Jej główny kampus zlokalizowany jest w Ciudad Universitaria, gdzie znajduje się też stacja metra o tej samej nazwie. Pozostałe budynki znajdują się w Somosaguas.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.