• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alberto Blanco

  Przeczytaj także...
  Corporación Popular Deportiva Junior, zwany na ogół Junior, jest kolumbijskim klubem piłkarskim z siedzibą w mieście Barranquilla. Znany jest powszechnie po przydomkiem "Los Tiburones" (Rekiny).Al-Ain FC (ar. نادي العين) - klub piłkarski ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich z siedzibą w mieście Al-Ajn.
  National-football-teams.com – angielska strona internetowa o tematyce piłkarskiej. Dziś strona dostępna jest jedynie w języku angielskim.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Luis Alberto Blanco Saavedra (ur. 8 stycznia 1978 w Panamie) – panamski piłkarz występujący na pozycji pomocnika.

  Reprezentacja Panamy w piłce nożnej jest narodową drużyną Panamy i gra pod egidą Panamskiej Federacji Piłki Nożnej (Federación Panameña de Fútbol). Federacja została założona w 1937, od 1938 jest członkiem FIFA, od 1961 CONCACAF. Panamczycy nigdy nie awansowali do finałów Mistrzostw Świata. W 2005 zdobyli drugie miejsce w Złotym Pucharze CONCACAF.Przydomek reprezentacji to Czerwony Przypływ (La Marea Roja) lub Kanałowcy (Los Canaleros). W 2009 roku wygrali UNCAF Nations Cup.Złoty Puchar CONCACAF 2007 to dziewiąta edycja międzynarodowych rozgrywek w piłce nożnej Złoty Puchar CONCACAF, rozegrana od 4 do 24 czerwca 2007 roku w Stanach Zjednoczonych.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Blanco zawodową karierę rozpoczynał w 1998 roku w klubie San Francisco FC. W 2001 roku trafił do mołdawskiego Sheriffu Tyraspol. Spędził tam 4 lata. W tym czasie zdobył z klubem 4 mistrzostwa Mołdawii (2002, 2003, 2004, 2005), 3 Superpuchary Mołdawii (2003, 2004, 2005) oraz Puchar Mołdawii (2002).

  Reprezentacja Hondurasu w piłce nożnej pierwszy mecz międzypaństowy rozegrała 14 września 1921 roku z Gwatemalą. Od roku 1951 należy do CONCACAF i FIFA.Ałanija Władykaukaz (ros. Футбольный клуб «Алания» Владикавказ, Futbolnyj Kłub "Ałanija" Władikawkaz) – rosyjski klub piłkarski z siedzibą we Władykaukazie, stolicy republiki Osetii Północnej.

  W 2005 roku odszedł do rosyjskiej Ałaniji Władykaukaz. W tym samym roku został graczem emirackiego Al-Ain FC. Na początku 2006 roku podpisał kontrakt z saudyjskim An-Nassr. W 2007 roku wrócił do Panamy, gdzie został graczem ekipy Plaza Amador. W tym samym roku przeszedł do San Francisco FC. W sezonie 2007 wywalczył z nim wicemistrzostwo Apertura.

  Club Deportivo Plaza Amador – panamski klub piłkarski z siedzibą w mieście Panama. Drużyna swoje mecze rozgrywa na stadionie Estadio Javier Cruz. Sheriff Tyraspol (mołd. Fotbal Club Sheriff Tiraspol) – mołdawski klub piłkarski z siedzibą w Tyraspolu, założony latem 1996 (od 4 kwietnia 1997 pod obecną nazwą).

  Na początku 2008 roku Blanco przeniósł się do kolumbijskiego Atlético Junior, jednak latem tego samego roku powrócił do San Francisco. Zdobył z nim mistrzostwo Apertura, a w 2009 roku odszedł do izraelskiego Maccabi Netanja. W tym samym roku ponownie jednak trafił do San Francisco. Zdobył z nim również mistrzostwo Apertura. W 2010 roku odszedł do Chorrillo Balboa.

  Panama, Panamá – stolica Panamy, port nad Oceanem Spokojnym, w pobliżu Kanału Panamskiego; ośrodek administracyjny prowincji Panama; 708 738 mieszkańców.San Francisco Fútbol Club, panamski klub piłkarski z siedzibą w La Chorrera w południowej Panamie, założony w 1971 roku.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  W reprezentacji Panamy Blanco zadebiutował w 2000 roku. 20 czerwca 2004 roku w wygranym 3:0 meczu eliminacji Mistrzostw Świata 2006 z Saint Lucią strzelił pierwszego gola w drużynie narodowej.

  W 2005 roku został powołany do kadry na Złoty Puchar CONCACAF. Zagrał na nim w pojedynkach z Kolumbią (1:0), Trynidadem i Tobago (2:2), Hondurasem (0:1), RPA (1:1, 5:3 w rzutach karnych), ponownie z Kolumbią (3:2) oraz ze Stanami Zjednoczonymi (0:0, 1:3 w rzutach karnych). Tamten turniej Panama zakończyła na 2. miejscu.

  Puchar Mołdawii w piłce nożnej (rum. Cupa Moldovei la fotbal) - rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharu krajowego w Mołdawii. Organizowane przez Mołdawski Związek Piłki Nożnej od roku 1992.XVIII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbyły się w dniach 9 czerwca – 9 lipca w Niemczech, którym przyznano organizację imprezy w lipcu 2000. Mistrzem świata zostali Włosi, którzy w finale pokonali Francuzów po rzutach karnych. Gospodarze turnieju zajęli trzecie miejsce po zwycięstwie nad Portugalią. Mecze Mistrzostw Świata transmitowano do niemal wszystkich 207. krajów członkowskich FIFA (jedynym wyjątkiem był Turkmenistan). Prawo do telewizyjnego przekazu zakupiło ponad 500. stacji, dzięki czemu 25. mundialowych dni obejrzało 3,25 miliarda widzów, a sam mecz finałowy ponad miliard. Oficjalnym hymnem mistrzostw była piosenka "Celebrate the Day" Herberta Gronemeyera.

  W 2007 roku Blanco ponownie wziął udział w Złotym Pucharze CONCACAF. Wystąpił na nim w 3 meczach: z Hondurasem (3:2), Kubą (2:2), i Stanami Zjednoczonymi (1:2). Z tamtego turnieju Panama odpadła w ćwierćfinale.

  W 2009 roku po raz trzeci znalazł się w drużynie na Złoty Puchar CONCACAF. Zagrał tam w spotkaniu z Nikaraguą (4:0), a Panama ponownie zakończyła turniej na ćwierćfinale.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Alberto Blanco w bazie National Football Teams (ang.)
 • Reprezentacja Kuby w piłce nożnej uczestniczyła w finałach Mistrzostw Świata w 1938 r., docierając wówczas do ćwierćfinału. Największym osiągnięciem w Złotym Pucharze CONCACAF jest ćwierćfinał w 2003 roku.Reprezentacja Saint Lucia w piłce nożnej jest jedną z karaibskich reprezentacji piłkarskich i reprezentuje jedną z wysp Małych Antyli. Gra pod egidą Związku Piłkarskiego Saint Lucia (Saint Lucia Football Association). Federacja została założona w 1979, od 1988 jest członkiem FIFA, od 1965 CONCACAF. Jest to jedna z najsłabszych drużyn na świecie. Nigdy nie awansowała do finałów Mistrzostw Świata ani do Złotego Pucharu CONCACAF. Trenerem reprezentacji jest Terrence Caroo.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Superpuchar Mołdawii w piłce nożnej (rum. Supercupa Moldovei la fotbal) – mecz piłkarski pomiędzy aktualnym Mistrzem Mołdawii oraz zdobywcą Pucharu Mołdawii w danym sezonie (jeżeli ta sama drużyna wywalczyła zarówno mistrzostwo, jak i Puchar kraju - jej przeciwnikiem zostaje wicemistrz Mołdawii). Organizowany przez Mołdawski Związek Piłki Nożnej.
  Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej pierwszy mecz rozegrała w 1885 roku, ale nie został wpisany do oficjalnego rejestru. Dziś uznaje się, że debiutem międzypaństwowym Amerykanów było wygrane 3:2 spotkanie ze Szwecją w Sztokholmie, w trzy lata po założeniu krajowego związku piłki nożnej.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Reprezentacja Trynidadu i Tobago w piłce nożnej pierwszy mecz międzypaństwowy rozegrała 6 sierpnia 1934 roku. Od 1963 roku jest członkiem FIFA. Reprezentacja ma przydomek Soca Warriors.
  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.
  Reprezentacja Nikaragui w piłce nożnej jest narodową drużyną Nikaragui i gra pod egidą Nikaraguańskiej Federacji Piłki Nożnej (Federación Nicaragüense de Fútbol). Federacja powstała w 1931, od 1950 jest członkiem FIFA, od 1968 CONCACAF. Nikaraguańczycy nigdy nie awansowali do finałów Mistrzostw Świata ani do Złotego Pucharu CONCACAF. Obecnie w rankingu FIFA drużyna Nikaragui zajmuje 161 miejsce. Przydomek reprezentacji to La Azul y Blanco lub Los Pinoleros.
  Reprezentacja Kolumbii w piłce nożnej czterokrotnie startowała w finałach mistrzostw świata, ale tylko raz – w 1990 roku – przeszła do drugiej rundy. We Włoszech, mimo iż wyprzedziła w grupie jedynie Zjednoczone Emiraty Arabskie, to z trzeciego miejsca awansowała do 1/8 finałów, w której, po błędach bramkarza René Higuity, przegrała 1:2 z Kamerunem. Ostatni raz Kolumbijczycy grali na światowym czempionacie w 1998 roku, ale grupowe zwycięstwo nad Tunezją 1:0 okazało się nie wystarczające do awansu do dalszych rozgrywek (wcześniej przegrali z Rumunią 0:1 i Anglią 0:2).

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.514 sek.