• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Albert Stanley - 1. baron Ashfield

  Przeczytaj także...
  David Lloyd George, 1. hrabia Lloyd George of Dwyfor (ur. 17 stycznia 1863 w Manchesterze, Anglia, zm. 26 marca 1945 w Tŷ Newydd, Llanystumdwy, Walia), premier Wielkiej Brytanii w latach 1916-1922 i minister wojny w 1916 r.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Albert Henry Stanley, 1. baron Ashfield (ur. 8 sierpnia 1874 w New Normanton w hrabstwie Derbyshire, zm .4 listopada 1948), brytyjski przedsiębiorca i polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w rządach Davida Lloyda George’a.

  Urodził się jako Albert Henry Knattriess. Jego ojciec, Henry Knattriess, zmienił nazwisko na "Stanley", kiedy rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Stanleyowie zamieszkali w Detroit. Albert w wieku 14 lat rozpoczął pracę w Detroit Street Railways Company. W 1902 r. został generalnym nadintendentem firmy. Następnie pracował dla Railway Department w New Jersey Public Service Corporation.

  Izba Lordów (ang. House of Lords) – izba wyższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, który oprócz tego składa się też z Izby Gmin i Suwerena (panującej rodziny królewskiej). Nie jest to ciało wybieralne, lecz jego skład i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją.Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.

  W 1907 r. został generalnym zarządcą Underground Electric Railways Company (UERL) w Londynie, która zarządzała czterema kompaniami obsługującymi londyńskie metro. W 1910 r. firma zmieniła nazwę na London Electric Railway Company. Za czasów urzędowania Stanleya rozbudowano sieć metra oraz ustanowiono nad nim jeden zarząd. Za zasługi dla transportu Stanley otrzymał w 1914 r. tytuł szlachecki.

  Okręg wyborczy Ashton-under-Lyne powstał w 1832 r. i wysyła do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmuje część okręgu miejskiego Oldham oraz część okręgu miejskiego Tameside.Herbert Stanley Morrison, baron Morrison of Lambeth CH (ur. 3 stycznia 1888 w Londynie, zm. 6 marca 1965 tamże), brytyjski polityk, członek Partii Pracy, minister w rządach Ramsaya MacDonalda, Winstona Churchilla i Clementa Attlee.

  Stanley został w 1916 r. wybrany do Izby Gmin jako reprezentant okręgu Ashton-under-Lyne. W tym samym roku został członkiem Tajnej Rady oraz przewodniczącym Zarządu Handlu. Z tego ostatnie stanowiska zrezygnował w 1919 r. Rok później otrzymał tytuł 1. barona Ashfield i zasiadł w Izbie Lordów.

  Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.

  Po zakończeniu kariery politycznej powrócił na swoje poprzednie stanowisko. W tym czasie następowała dalsza rozbudowa metra oraz jego unowocześnianie. W 1928 r. Ashfield zrezygnował ze stanowiska generalnego zarządcy i objął funkcję prezesa. Wspólnie z ministrem transportu Herbertem Morrisonem doprowadził do powołania London Passenger Transport Board. W 1947 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł rok później.

  Linki zewnętrzne[]

 • 20thcenturylondon.org.uk
 • Portrety lorda Ashfielda • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.