• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Albert Sauer

  Przeczytaj także...
  Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.Konzentrationslager Kaiserwald, KL Riga-Kaiserwald – niemiecki obóz koncentracyjny istniejący w latach 1943-1944 pod Rygą, na terytorium Łotwy podbitej przez III Rzeszę.
  17 sierpnia jest 229. (w latach przestępnych 230.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 136 dni.

  Albert Sauer (ur. 17 sierpnia 1898 w Międzyzdrojach, zm. 3 maja 1945 w Falkensee) – zbrodniarz hitlerowski, komendant obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen i Kaiserwald oraz SS-Sturmbannführer. W marcu 1945 zastępował także czasowo – na stanowisku komendanta RavensbrückFritza Suhrena.

  Konzentrationslager Kaiserwald, KL Riga-Kaiserwald – niemiecki obóz koncentracyjny istniejący w latach 1943-1944 pod Rygą, na terytorium Łotwy podbitej przez III Rzeszę.Niemieckie obozy nazistowskie – obozy i podobozy kierowane przez SA, a później SS, policję i Wehrmacht utworzone w latach 1933–1945 przez nazistowskie władze III Rzeszy. Obozy te, w liczbie przynajmniej 12 tysięcy, utworzone były na własnym terytorium III Rzeszy oraz na ziemiach państw okupowanych.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Członek SS (nr 19180) i NSDAP (nr 862698). Służbę obozową rozpoczął w Sachsenhausen w 1937. Był pierwszym komendantem obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen od sierpnia 1938 do lutego 1939.

  Od listopada 1939 do stycznia 1940 był komendantem obozu przesiedleńczego na Głównej w Poznaniu. W 1940 Sauer objął funkcję komendanta „Centralnego obozu przesiedleńczego” (niem. Durchgangslager I der Umwandererzentralstelle Posen, Dienststelle Litzmannstadt) mieszczącego się w okupowanej Łodzi, w budynkach po dawnej fabryce tkanin B.A. Gliksmana przy ulicy Łąkowej 4 (niem. Wiesenstraße) znajdujących się w obrębie dzisiejszej dzielnicy Polesie.

  KZ-Kommandant - komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego. Był najwyższy stopniem i najważniejszym członkiem załogi obozu. Kierował Wydziałem I (komendanturą) i był w pełni odpowiedzialny za całokształt spraw obozowych. Jego zadania i obowiązki wynikały z Regulaminu obozów koncentracyjnych powstałego w 1936.Falkensee - miasto we wschodnich Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, leży na zachód od Berlina i liczy ok. 39,8 tys. mieszkańców.

  Następnie pełnił funkcję kierownika obozu (Schutzhaftlagerführer) w Sachsenhausen (wrzesień 1942 – kwiecień 1943). Od 1 października 1943 do 15 października 1944 Sauer był komendantem obozu koncentracyjnego głównie dla wileńskich Żydów w Kaiserwald koło Rygi.

  W marcu 1945 pełnił tymczasowo funkcję komendanta Ravensbrück, gdyż Fritza Suhrena oddelegowano do likwidacji różnych pomniejszych podobozów.

  Konzentrationslager Sachsenhausen – niemiecki obóz koncentracyjny założony w lipcu 1936 w miejscowości Sachsenhausen (obecnie dzielnica Oranienburga) około 30 km na północ od Berlina. Funkcjonował do 22 kwietnia 1945.SS (niem. Die Schutzstaffel der NSDAP, pol. "eskadra ochronna NSDAP") – paramilitarna i początkowo elitarna niemiecka formacja nazistowska, podległa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).

  Sauer zginął 3 maja 1945, zastrzelony przez amerykańskich żołnierzy podczas próby ucieczki.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Maria Rutowska, Obóz przesiedleńczy na Głównej (1939-1940), w: Kronika Miasta Poznania, nr 2/2002, s.301, ISSN 0137-3552  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Maria Rutowska (ur. 1945) - polski historyk, profesor, pracownik naukowy Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Do jej zainteresowań badawczych należą: okupacja hitlerowska w Polsce 1939-1945, problematyka pogranicza polsko-niemieckiego, niemieckie dziedzictwo kulturowe na Ziemiach Zachodnich i Północnych.
  Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) – niemiecka partia polityczna, zwana potocznie nazistowską, sprawująca totalitarną władzę w III Rzeszy w latach 1933–1945 z Adolfem Hitlerem jako kanclerzem Rzeszy (od 30 stycznia 1933), a od sierpnia 1934 Führerem i kanclerzem Rzeszy. Podczas norymberskich procesów korpusu kierownictwa politycznego została uznana za organizację zbrodniczą odpowiedzialną za szereg zbrodni przeciwko ludzkości.
  Ulica Łąkowa w Łodzi – ulica w Łodzi biegnąca południkowo od ul. Struga do al. Mickiewicza, na obszarze osiedla administracyjnego Stare Polesie.
  Fritz Suhren (ur.10 czerwca 1908 - zm. 12 lipca 1950) - zbrodniarz hitlerowski, komendant obozu koncentracyjnego Ravensbrück oraz SS-Hauptsturmführer.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Polesie – do 31 grudnia 1992 r. dzielnica Łodzi, licząca 46,0 km², zamieszkana przez ok. 150 tys. osób na 775,2 tys. w całej Łodzi.
  Schutzhaftlagerführer (w skrócie Lagerführer) – szef więźniarskiej części obozu, kierownik tzw. Wydziału III w strukturze niemieckich obozów koncentracyjnych. Pełnił jednocześnie funkcję zastępcy komendanta obozu w przypadku jego nieobecności.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.