• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Albert George Wilson

  Przeczytaj także...
  Matematyk – uczony, którego badania naukowe dotyczą różnych dziedzin matematyki. Matematycy zajmują się wielkością, strukturą, przestrzenią i dynamiką.Palomar 3 (Sekstant C) – olbrzymia gromada kulista znajdująca się w odległości około 301 500 lat świetlnych od Ziemi w kierunku konstelacji Sekstantu. Została odkryta w 1952 roku przez Alberta Wilsona i Waltera Baade. Palomar 3 znajduje się 312 tys. lat świetlnych od jądra Drogi Mlecznej na granicy jej halo.
  Palomar 13 – gromada kulista znajdująca się w odległości około 84 800 lat świetlnych od Ziemi w kierunku konstelacji Pegaza. Została odkryta w 1953 roku przez Alberta Wilsona. Palomar 13 znajduje się 87 700 lat świetlnych od jądra Drogi Mlecznej.

  Albert George Wilson (ur. 28 lipca 1918 w Houston, zm. 27 sierpnia 2012) – amerykański astronom i matematyk.

  W 1947 roku uzyskał stopień doktora na California Institute of Technology. W 1949 podjął pracę w Obserwatorium Palomar, a w 1953 w Lowell Observatory. Od 1962 roku pracował w czasopiśmie „Icarus”.

  Był odkrywcą pięciu asteroid, a także współodkrywcą komety 107P/Wilson-Harrington, klasyfikowanej także jako planetoida (4015) Wilson-Harrington. Odkrył również nieregularną galaktykę karłowatą w gwiazdozbiorze Pegaza PegDIG (Pegasus Dwarf Irregular Galaxy) oraz cztery gromady kuliste: Palomar 3, Palomar 4, Palomar 5 i Palomar 13.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Palomar 4 – gromada kulista znajdująca się w odległości około 354,4 tys. lat świetlnych od Ziemi w kierunku konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy. Została odkryta w 1949 roku przez Edwina Hubble′a oraz niezależnie w 1955 roku przez Alberta Wilsona. Jest położona w odległości 362,5 tys. lat świetlnych od centrum Galaktyki.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Minor Planet Discoverers (ang.). W: Minor Planet Center [on-line]. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 2016-08-20. [dostęp 2016-08-31].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Albert George Wilson – biografia (ang.). Lowell Observatory. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-27)].
 • PegDIG (Pegasus Dwarf Irregular Galaxy) – nieregularna galaktyka karłowata w gwiazdozbiorze Pegaza. Odkrył ją w 1950 Albert George Wilson.Obserwatorium Palomar (ang. Palomar Observatory) – prywatne obserwatorium astronomiczne znajdujące się na górze Palomar na wysokości 1700 m n.p.m. w Hrabstwie San Diego w Kalifornii, 140 km na południowy wschód od Mount Wilson Observatory. Obserwatorium Palomar jest zarządzane przez California Institute of Technology (Caltech). Badania w obserwatorium są prowadzone przez Caltech i jej partnerów naukowych Jet Propulsion Laboratory i Cornell University.
  Warto wiedzieć że... beta

  27 sierpnia jest 239. (w latach przestępnych 240.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 126 dni.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Lowell Observatory – prywatne, niekomercyjne obserwatorium astronomiczne w mieście Flagstaff w Arizonie. Jedno z najstarszych obserwatoriów w Stanach Zjednoczonych. Założył je w 1894 Percival Lowell. Aktualnie zarządza nim William Lowell Putnam – syn siostrzeńca fundatora.
  Palomar 5 – gromada kulista znajdująca się w odległości około 75,6 tys. lat świetlnych od Ziemi w kierunku konstelacji Węża. Została odkryta w 1950 roku przez Waltera Baadego oraz niezależnie w 1955 roku przez Alberta Wilsona.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.