• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Albert Clément

  Przeczytaj także...
  Grand Prix Francji 1907 (oryg. X Grand Prix de l’Automobile Club de France) – jeden z wyścigów Grand Prix rozegranych w 1907 wyróżniony mianem Grandes Épreuves.Circuit des Ardennes – wyścig samochodowy, odbywający się w latach 1902-1907 na torze Circuit de Bastogne w belgijskiej miejscowości Bastogne
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Albert Clément (ur. 7 lipca 1883 w Paryżu, zm. 17 maja 1907 w Saint-Martin-en-Campagne) – francuski kierowca wyścigowy.

  Kariera[]

  Clément rozpoczął karierę w wyścigach samochodowych jeszcze w XIX wieku. W 1899 roku uplasował się na siódmej pozycji w wyścigu samochodowym Tour de France w samochodzie Panhard-Levassor. Dwa lata później był dwudziesty w wyścigu z Paryża do Madrytu. W 1904 roku ukończył na dziesiątej pozycji francuską eliminację Gordon Bennett Trophy, a także odniósł pierwsze zwycięstwo w swojej karierze w Circuit des Ardennes. W sezonie 1906 dojechał do mety Grand Prix Francji na trzecim miejscu, a w Circuit des Ardennes był szósty.

  Grand Prix Francji 1906 (oficj. 9e Grand Prix de l’Automobile Club de France) – wyścig samochodowy odbywający się w dniach 26–27 czerwca 1906 na zamkniętych publicznych drogach w okolicach miejscowości Le Mans. Wyścig został zorganizowany przez Automobile Club de France (ACF) za namową francuskich producentów samochodów jako alternatywa dla wyścigów o Puchar Gordona Bennetta, które ograniczały liczbę zgłoszeń danego kraju bez względu na wielkość przemysłu motoryzacyjnego. Przemysł motoryzacyjny Francji na początku XX wieku był największy w Europie, a by lepiej to odzwierciedlić, Grand Prix Francji nie wprowadzało ograniczeń w zależności od kraju. Jako miejsce rozgrywania wyścigu wybrano tor o długości 103,18 km, złożony głównie z zakurzonych dróg uszczelnionych smołą. Każdy uczestnik wyścigu codziennie musiał pokonać sześć okrążeń, co składało się na dystans wyścigu wynoszący 1 238,16 km. Wyścig trwał w sumie ponad dwanaście godzin, a jego zwycięzcą został Węgier Ferenc Szisz jadący Renault. Drugi był Felice Nazzaro (FIAT), a trzeci – Albert Clément na Clément-Bayard.Saint-Martin-en-Campagne – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Górna Normandia, w departamencie Seine-Maritime.

  Śmierć[]

  Clément zginął w czasie treningu przed Grand Prix Francji 1907. Samochód wypadł z toru na trawnik, na którym wybił się w powietrze. Mechanik Clémenta wypadł z samochodu, jednak sam kierowca pozostał w pojeździe, który kilkakrotnie dachował, zanim zatrzymał się 25 metrów dalej. Kierowca został przewieziony do szpitala Saint-Martin-en-Campagne, w którym zmarł.

  Bibliografia[]

 • Albert Clément – driverdb.com
 • Albert Clément – autoracingrecords.com
 • Albert Clément – historicracing.com • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.