• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Albert Anastasia

  Przeczytaj także...
  Frank Costello (ur. 26 stycznia 1891 - zm. 18 lutego 1973) - nowojorski gangster, kontrolujący hazardowe imperium w Stanach Zjednoczonych, znany z dużych wpływów politycznych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Murder, Inc. (Murder, Incorporated) – zbrojne ramię Syndykatu; wyspecjalizowana grupa morderców wyodrębniona z szeregu członków Nowej mafii amerykańskiej (najczęściej byli to psychopatyczni zabójcy). Początki Murder, Inc. sięgają czasów sprzed Wojny Castellammarese – trzon jej stanowili młodzi gangsterzy tzw. Young Turks, a także Irlandczycy, Polacy, Żydzi i Anglosasi.

  Albert Anastasia (ur. jako Umberto Anastasio 26 września 1902 w Tropei w południowych Włoszech, zm. 25 października 1957 w Nowym Jorku) – gangster, płatny morderca, jeden z najpotężniejszych członków zorganizowanego świata przestępczego tzw. amerykańskiego syndykatu, który wykształcił się po „Wojnie Castellammarese”.

  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.Mafia – tajna sycylijska organizacja przestępcza z głównym ośrodkiem w Palermo; nazwa zorganizowanej grupy przestępczej o dużych wpływach, powiązaniach z osobami na różnych szczeblach władzy, policją, biznesem, prowadząca działalność gospodarczą finansowaną z przestępstw; używana przez media nazwa każdej zorganizowanej grupy przestępczej.

  Urodził się we włoskiej rodzinie, przybył do Stanów Zjednoczonych między 1917 a 1920 rokiem. Słynął z ogromnej, niepohamowanej brutalności i bezwzględności. Specjalista od „mokrej roboty” w ramach organizacji Murder, Inc. (zbrojne ramię syndykatu). Należał do brygady zabójców Giuseppe „Joe Boss” Masserii (15 kwietnia 1931). Przyjmuje się, że Murder, Inc. odpowiada za śmierć od 400 do 500 osób (Anastasia za żadne zabójstwo nie został oskarżony w odróżnieniu od innych członków). Mordercze zapędy Anastasii były na rękę niektórym bossom świata przestępczego (Frank Costello borykał się z atakami ze strony Vito Genovese i potrzebował jego jako sojusznika, z kolei Genovese w sprytny sposób odstraszał potencjalnych zwolenników Anastasii wskazując na jego niepohamowaną żądzę krwi). Meyer Lansky niechętnie też patrzył na rosnące wpływy Anastasii, gdyż postanowił on otworzyć sieć kasyn na Kubie (hazardowe imperium z ogromnymi zyskami było wizytówką Meyera, który niechętnie patrzył na niechcianą konkurencję).

  Giuseppe „Joe Boss” Masseria (ur. 1887 – zm. 15 kwietnia 1931) – amerykański gangster sycylijskiego pochodzenia, jeden z najpotężniejszych przywódców mafii nowojorskiej w połowie lat dwudziestych XX wieku.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  25 października 1957 Albert Anastasia wybrał się do salonu fryzjerskiego w nowojorskim hotelu Sheraton, i został tam zastrzelony przez dwóch mężczyzn z chustami na twarzach.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. FBI Records: The Vault — Albert Anastasia, vault.fbi.gov [dostęp 2019-08-23] (ang.).
  2. lacndb.com::American Mafia, www.lacndb.com [dostęp 2017-11-15].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Carl Sifakis, The Mafia Encyclopedia, Third Edition, ​ISBN 97883-242-0613-1
 • Wojna castellammaryjska – odbyła się w latach 1929–1931 pomiędzy Giuseppem Masserią a Salvatorem Maranzaną o dominację w nowojorskim półświatku przestępczym. Obaj gangsterzy wywodzili się ze starszego pokolenia mafijnych przywódców (tzw. Wąsaci Piotrkowie) urodzonych we Włoszech (głównie na Sycylii) i niechętnie współpracujących z gangami nieposiadającymi włoskich korzeni. Początkowo przewagę miał Masseria, po którego stronie stało wielu młodych gangsterów tzw. "młodych wilków" (ang. Young Turks) wśród których prym wiedli: Lucky Luciano, Vito Genovese, Frank Costello, Willie Moretti, Joe Adonis, Albert Anastasia, Carlo Gambino. Mógł także skorzystać z usług znanych gangsterów m.in. Petera "Ściskającej Dłoni" Morelli.Vito Genovese, "Don Vito" (ur. 27 listopada 1897 we Włoszech, zm. 14 lutego 1969 w USA) - gangster jeden z najpotężniejszych członków zorganizowanego świata przestępczego tzw. amerykańskiego syndykatu, który wykrystalizował się po Wojnie Castellammarese.
  Warto wiedzieć że... beta

  Meyer Lansky, (ur. 4 lipca 1902 w Grodnie, zm. 15 stycznia 1983 w Miami Beach) – amerykański gangster, Żyd polskiego pochodzenia.
  25 października jest 298. (w latach przestępnych 299.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 67 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.733 sek.