• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Albatrosy  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wyspa Południowa (maori: Te Wai Pounamu lub Tavai Poenammoo tj. "Wody Szmaragdów", czasem też Te Waka a Māui, "Łódź Māui") – największa z wysp Nowej Zelandii, o powierzchni 150 523 km². Położona jest pomiędzy Morzem Tasmana a Oceanem Spokojnym. Od Wyspy Północnej oddzielona jest cieśniną Cooka.Szczętki (l. poj.: szczętka), eufauzje, eufazje (Euphausiacea), popularnie zwane krylem – rząd morskich pancerzowców liczący 86 gatunków. W odróżnieniu od innych skorupiaków szczętki posiadają skrzela zewnętrzne.
  Porównanie głów albatrosów z rodzaju Diomedea

  Albatrosy, albatrosowate (Diomedeidae) – rodzina dużych, morskich ptaków spokrewnionych z burzykami, nawałnikami i nurcami z rzędu rurkonosych (Procellariiformes). Występują nad Oceanem Południowym i północną częścią Oceanu Spokojnego. Nie występują nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego, jednak skamieniałości dowodzą, że niegdyś występowały m.in. na Bermudach.

  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Albatros królewski (Diomedea epomophora) – gatunek dużego ptaka z rodziny albatrosów (Diomedeidae), gniazdującego na Wyspach Chatham, Campbella i Auckland w południowej części Pacyfiku oraz na południu Nowej Zelandii. Ptaki, które nie gniazdują, widuje się stale nad oceanami półkuli południowej.

  Albatrosy są pod względem rozpiętości skrzydeł jednymi z największych latających ptaków, a albatros wędrowny ma największą rozpiętość skrzydeł (251–350 cm; rekordowy osobnik miał 370 cm) ze wszystkich żyjących gatunków ptaków. Niewiele mniejszą rozpiętość skrzydeł (260–320 cm) osiąga przeciętnie kondor wielki (Vultur gryphus). Zazwyczaj albatrosy dzieli się na cztery rodzaje, ale nie ma zgody co do ilości gatunków.

  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Rurkonose (Procellariiformes) – rząd ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Prawdopodobnie wyodrębniły się na wczesnym etapie ewolucji. Obejmuje ptaki oceaniczne.

  Albatrosy latają bardzo oszczędnie. Żywią się mątwami, rybami i krylem.

  Cechy charakterystyczne[edytuj kod]

  Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:

 • krępe ciało długości 71–135 cm
 • długie wąskie skrzydła o rozpiętości 350 cm i więcej
 • masywny dziób, zakończony haczykowato
 • ubarwione biało z domieszką koloru czarnego lub brązowego (jedynie ptaki z rodzaju Phoebetria jednolicie ciemno ubarwione)
 • doskonali szybownicy
 • dobrze pływają
 • mogą nurkować na niewielką głębokość
 • główne pożywienie stanowią mątwy
 • gnieżdżą się kolonijnie na izolowanych wysepkach
 • wiele gatunków łączy się w pary na całe życie
 • w zniesieniu jedno jajo
 • wysiadywanie trwa 2 do 3 miesięcy
 • u niektórych gatunków młode osiągają samodzielność niemal po roku (te gatunki rozmnażają się co dwa lata)
 • wystraszone młode wyrzucają przez dziób tran żołądkowy – różową, oleistą substancję wytwarzaną w żołądku
 • należą do najdłużej żyjących ptaków.
 • Albatros żółtodzioby (Thalassarche chlororhynchos) — gatunek dużego ptaka morskiego z rodziny albatrosów. Występuje w południowej części Oceanu Atlantyckiego, między Ameryką Południową a Afryką.Nurce (Pelecanoididae) – monotypowa rodzina ptaków z rzędu rurkonosych (Procellariiformes). Występują na wodach morskich półkuli południowej. Odżywiają się przede wszystkim planktonem, głównie drobnymi skorupiakami, takimi jak kryl, widłonogi i obunogi.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.
  Nawałniki, nawałnikowate (Hydrobatidae) – rodzina ptaków z rzędu rurkonosych. Są najmniejszymi z ptaków morskich, osiągają 13-26 cm długości. Występują na otwartych wodach wszystkich oceanów, przy czym przedstawiciele podrodziny oceanników występują głównie na południowej półkuli, a podrodziny nawałników na północnej półkuli.
  Bermudy – terytorium zależne Wielkiej Brytanii na Oceanie Atlantyckim położone na wyspach Bermudach. Składa się z około 100 nizinnych wysp koralowych. Na całkowitej powierzchni wynoszącej 53,3 km² mieszkają 65 773 osoby z czego 2000 żyje w stolicy terytorium Hamilton. Temperatura waha się od 17 °C w styczniu do 26 °C w lipcu, a roczna ilość opadów wynosi 1500 mm. Na Bermudach na niewielką skalę rozwinął się przemysł i rolnictwo. Głównym źródłem dochodów jest turystyka.
  Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowe krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).
  Albatros wędrowny (Diomedea exulans) – gatunek dużego ptaka morskiego z rodziny albatrosów (Diomedeidae), zamieszkujący oceany południowej półkuli do 60° szerokości geograficznej południowej. Ma największą rozpiętość skrzydeł ze wszystkich współcześnie żyjących ptaków – ponad 3 m.
  Mątwy, sepie (Sepioidea) – drapieżne głowonogi dziesięcioramienne, tradycyjnie klasyfikowane w randze rzędu. Mają krótkie, krępe i owalne ciało o długości do 30 cm. Charakteryzują się workiem trzewiowym z dwiema płetwami niełączącymi się w tyle ciała, oraz znajdującymi się w części głowowej ramionami chwytnymi. U samców 1 lub 2 ramiona są przekształcone w hektokotylus. Szkielet wewnętrzny zredukowany do os sepiae.
  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.