• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Albany - rzeka

  Przeczytaj także...
  Elektrownia wodna (fachowo hydroelektrownia przepływowa) – zakład przemysłowy zamieniający energię potencjalną wody na elektryczną. Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.
  Zatoka Jamesa (ang. James Bay, fr. baie James) – zatoka w południowej części Zatoki Hudsona. Wejście do zatoki, wyznaczone przez przylądki Pointe Louis-XIV i Cap Henrietta-Marie ma szerokość 160 km. Jej długość wynosi około 480 km.

  Albany (ang. Albany River) – rzeka w Kanadzie, w prowincji Ontario. Jej długość wynosi około 980 km (610 mil).

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Albany wypływa z jeziora Saint Joseph. Płynie w kierunku wschodnim. Uchodzi do Zatoki Jamesa (część Zatoki Hudsona) koło miasta Fort Albany. W jej górnym biegu znajduje się hydroelektrownia. Rzeka jest żeglowna na odcinku około 400 km.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Albany River. Encyclopaedia Britannica Online. [dostęp 6 kwietnia 2015].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.