• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Albacete - prowincja

  Przeczytaj także...
  Comarca – jednostka podziału terytorialnego w Hiszpanii, Panamie, Nikaragui, Portugalii, Brazylii oraz (historycznie) w części południowej Francji. Nazwa ta początkowo była synonimem słowa marca – granica, prowincja graniczna, marchia. Z czasem uzyskała znaczenie bliskie hrabstwu.Albacete – miasto w południowo-wschodniej Hiszpanii, w regionie Kastylia-La Mancha, nad kanałem María Cristina (dorzecze rzeki Júcar). 170 tys. mieszkańców (INE 2010).
  Kastylia-La Mancha (hiszp. Castilla-La Mancha) – wspólnota autonomiczna w środkowej Hiszpanii, w znacznej części pokrywająca się terytorialnie z krainą historyczną Nowa Kastylia. Graniczy z Kastylią i Leónem, Madrytem, Walencją, Murcją, Aragonią, Andaluzją i Estremadurą. Jest jednym z najsłabiej zaludnionych regionów Hiszpanii.

  Albacete – prowincja w południowo-wschodniej Hiszpanii, współtworząca wspólnotę autonomiczną Kastylia-La Mancha. Graniczy z prowincjami: Cuenca, Walencja, Alicante, Murcja, Grenada, Ciudad Real i Jaén. Stolicą i największym miastem jest Albacete. Prowincję zamieszkuje 397 493 mieszkańców (INE 2008), powierzchnia wynosi 14 926 km.

  Jaén – jest prowincją położoną na południu Hiszpanii, na obszarze wspólnoty autonomicznej Andaluzji. Graniczy na zachodzie z Kordobą, na północy z Ciudad Real, na wschodzie z Albacete, a na południowym wschodzie z Grenadą. Jej stolicą jest miasto Jaén.Alicante (jęz. hiszp. Provincia de Alicante; jęz. walencki, Província d’Alacant) – prowincja we wspólnocie autonomicznej Walencji w Hiszpanii. Graniczy z prowincją Walencja od północy, ze wspólnotą autonomiczną Murcji i prowincją Albacete od zachodu. Prowincję oblewa Morze Śródziemne od południowego wschodu.

  Geografia i klimat[ | edytuj kod]

  Ukształtowanie powierzchni jest dość zróżnicowane. Na północy rozciąga się równina położona na wys. ok. 700 m n.p.m. Na południu można znaleźć tereny górzyste o wysokości ponad 2000 m (łańcuch Sierra de las Cabras w Nerpio). Innymi ważniejszymi łańcuchami górskimi są: Sierra de Alcaraz, Calar del Río Mundo, Calar del Taibilla i Cordillera de Montearagón.

  Nerpio – gmina w Hiszpanii, w prowincji Albacete, w Kastylii-La Mancha, o powierzchni 435,78 km². W 2011 roku gmina liczyła 1478 mieszkańców.Grenada (hiszp. Granada) – prowincja w Hiszpanii, w Andaluzji, mająca stolicę w mieście o tej samej nazwie. Graniczy z prowincjami: Málaga, Kordowa, Jaén, Albacete, Murcja i Almería oraz z Morzem Śródziemnym.

  Główne rzeki: Júcar, Segura, Cabriel (dopływ Júcar), Mundo (dopływ Segury) oraz Záncara.

  Klimat kontynentalny z dużymi różnicami temperatur, zimy mroźne (-25 °C, najniższa zanotowana temperatura w stolicy prowincji), lata upalne (przekraczające 40 °C). Dość sucho, z wyjątkiem górzystego południa z umiarkowanymi opadami.

  Comarki[ | edytuj kod]

  W skład prowincji Albacete wchodzą comarki:

  Instituto Nacional de Estadística ( INE ) to oficjalny urząd statystyczny w Hiszpanii, Boliwii, Chile, Gwatemali, Hondurasie, Meksyku, Portugalii, Urugwaju i Wenezueli.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
 • Campos de Hellín
 • Llanos de Albacete
 • La Mancha del Júcar-Centro
 • Manchuela albaceteña
 • Monte Ibérico-Corredor de Almansa
 • Sierra de Alcaraz y Campo de Montiel
 • Sierra del Segura
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista hiszpańskich prowincji według powierzchni
 • Lista hiszpańskich prowincji według liczby ludności
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Walencja (jęz. hiszp. Provincia de Valencia; jęz. walencki València) – prowincja we wspólnocie autonomicznej o tej samej nazwie w Hiszpanii. Graniczy z prowincjami: Castellón i Teruel od północy, Cuenca i Albacete od zachodu i Alicante od południa. Od wschodu prowincję Walencji oblewa Morze Śródziemne. Stolicą prowincji jest miasto Walencja.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Zancara – rzeka na Półwyspie Iberyjskim, o długości 168 km. Jedna z rzek źródłowych Gwadiany. Jej źródła znajdują się w południowej część płaskowyżu La Mancha.
  Prowincja (hiszp. provincia) jest w Hiszpanii podstawową jednostką podziału administracyjnego wyższego rzędu. Liczba prowincji wynosi obecnie 50.
  Júcar (katal. Xúquer) - rzeka w Hiszpanii. Źródła rzeki znajdują się w górach Cuenca. Jej długość wynosi 498 km, a powierzchnia zlewni - 22,4 tys. km². Głównym dopływem jest lewym dopływ Cabriel. Júcar uchodzi do Morza Śródziemnego (Zatoka Walencka).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Murcja, Region Murcji (hiszp. Murcia, Región de Murcia) – nadmorska wspólnota autonomiczna, prowincja i region historyczny w południowo-wschodniej Hiszpanii. Powierzchnia prowincji liczy 11,3 tys. km². Na tym obszarze mieszka około 1,446 mln mieszkańców (2009). Graniczy z Andaluzją od zachodu, Kastylią-La Manchą od północy i Walencją od wschodu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.