• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Albańska Partia Pracy

  Przeczytaj także...
  Zëri i Popullit (Głos Ludu) - albański dziennik, założony w 1944 jako organ Komunistycznej Partii Albanii (na bazie wydawanego od 1942 w konspiracji pisemka o tej samej nazwie), a od 1948 Albańskiej Partii Pracy. Po przemianach ustrojowych, które dokonały się w Albanii w latach 1991-1992 dziennik nie został zlikwidowany, ani nawet nie zmienił swojej nazwy, stając się organem prasowym Socjalistycznej Partii Albanii. W 2011 jego nakład wynosił 25 tys. egzemplarzy.Rozłam radziecko-albański – pogorszenie relacji między Ludową Republiką Albanii a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, do jakiego doszło w latach 1956-1961 i które zakończyło się całkowitym zerwaniem stosunków dyplomatycznych. W latach 1948-1960 ZSRR był w Albanii traktowany jako sojusznik strategiczny, a pomoc finansowa z Moskwy odgrywała podstawową rolę w rozwoju albańskiej gospodarki. Znaczenie Albanii w polityce radzieckiej było bardzo istotne, dopóki wrogie były stosunki ZSRR z Jugosławią. Gdy te zaczęły się poprawiać, a albański przywódca Enver Hodża obawiał się dodatkowo odpowiedzialności za prowadzoną wcześniej politykę wewnętrzną opartą na wzorach stalinowskich, albańskie kierownictwo skorzystało z kryzysu w stosunkach radziecko-chińskich i przyjęło prochińską orientację w polityce zagranicznej.
  Język albański (alb. Gjuha shqipe) – język indoeuropejski z grupy satem, którym posługuje się ok. 6,2 mln Albańczyków zamieszkujących Albanię (3,6 mln), Kosowo (1,7 mln), Macedonię (450 tys.), a także Włochy (Arboresze) i Grecję (Arwanici). W Albanii, Kosowie i Macedonii posiada on status języka urzędowego.

  Albańska Partia Pracy, APP (alb. Partia e Punës së Shqipërisë, PPSh) – komunistyczna partia, utworzona w 1948 roku w Albanii jako kontynuatorka Komunistycznej Partii Albanii, utworzonej 8 listopada 1941 roku w Tiranie. W konflikcie pomiędzy ZSRR i Jugosławią w 1948 Albania opowiedziała się po stronie ZSRR i ukarała działaczy powiązanych z Jugosławią, m.in. karę śmierci wykonano na Koçi Dzodze. Od 1960 występowała przeciwko generalnej linii międzynarodowej ruchu komunistycznego, popierając stanowisko Komunistycznej Partii Chin i zrywając stosunki dyplomatyczne z ZSRR. Ideologią partii był albański wariant komunizmu zwany jako hodżyzm wzmocniony o ideologie nacjonalizmu. W 1976 roku liczba członków partii przekroczyła 100 tysięcy.

  Nacjonalizm (z łac. natio – naród) – postawa społeczno-polityczna, uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Nacjonalizm uznaje sprawy własnego narodu za najważniejsze (egoizm narodowy), jednak istnieją grupy, które szanują także racje i poglądy innych narodów. Nacjonalizm przejawia się głoszeniem poglądów o zabarwieniu narodowym, szerzeniem myśli narodowej i pamięci o bohaterach danego narodu. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu. Wyróżniamy dwa typy nacjonalizmu: pozytywny i negatywny (szowinistyczny).Tirana (alb. Tiranë lub Tirana) – stolica i największe miasto Albanii (616,4 tys. mieszkańców) położone nad 3 rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë. Jest to największy ośrodek przemysłowy i centrum kulturalne kraju.

  Partia wydawała gazetę Zëri i popullit i miesięcznik "Rruga e partisë". Radio Tirana propagowało albańską ideologię w wielu językach, m.in. po polsku.

  Rozwiązanie[]

  W 1992 roku, rok po pierwszych wielopartyjnych wyborach, partia została rozwiązana, a jej członkowie utworzyli Socjalistyczną Partię Albanii.

  Kontynuatorem tradycji partii jest Międzynarodowa Konferencja Marksistowsko-Leninowskich Partii i Organizacji (hodżystowska).

  Komunistyczna Partia Chin (chiń. upr. 中国共产党, chiń. trad. 中國共産黨, pinyin: Zhōngguó Gòngchǎndǎng) – rządząca partia narodowa w Chińskiej Republice Ludowej, założona w roku 1921. Do 1927 współpracowała z Kuomintangiem, następnie toczyła z nim wojnę domową do roku 1949 z przerwą w latach 1937–1945, kiedy to obie partie zawarły taktyczny sojusz przeciwko japońskim najeźdźcom.Hodżyzm – wariant anty-rewizjonistycznego marksizmu-leninizmu, który powstał pod koniec 1970 z powodu rozłamu w ruchu maoistowskim, w wyniku sprzeczności ideologicznych między Komunistyczną Partią Chin i Albańską Partią Pracy w 1978 roku.

  Linki zewnętrzne[]

 • Dokumenty APP
 • Przemówienie E. Hodży z okazji 20-lecia APP
 • Przypisy

  1. T. Czekalski, Albania, TRIO, Warszawa 2003, ISBN 8388542451, s. 156-158.
  2. Michael L. Galaty,Charles Watkinson Archaeology Under Dictatorship, Rozdział 1, s. 9-11
  3. Bernd Jürgen Fischer Balkan Strongmen: Dictators and Authoritarian Rulers of South Eastern Europe s. 251

  Bibliografia[]

 • Jacques Edwin, The Albanians. An Ethnic History from Pre-Historic Times to the Present, New York 1995.
 • Upadek komunizmu w Albanii miał miejsce w latach 1990-1991 po serii protestów studenckich w Tiranie, strajków i manifestacji. W kraju nie istniała wcześniej żadna zorganizowana opozycja antykomunistyczna. Do pierwszych protestów doszło w styczniu 1990. Początkowo formułowane podczas nich postulaty miały jedynie ograniczony, symboliczny i ekonomiczny charakter. Następnie pojawiły się również hasła demokratyzacji systemu politycznego. Kulminacją protestów były zamieszki w Kavaji w lipcu 1990. W końcu tego samego roku w Albanii powstały pierwsze partie opozycyjne oraz niezależna prasa.Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii (maced. Социјалистичка федеративна република Југославија, serb.-chor. Socijalistička federativna republika Jugoslavija, Социјалистичка федеративна република Југославија, słow. Socialistična federativna republika Jugoslavija) – państwo socjalistyczne na Półwyspie Bałkańskim, istniejące w latach 1945–1991, obejmujące teren Jugosławii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Międzynarodowa Konferencja Marksistowsko-Leninowskich Partii i Organizacji - międzynarodowa sieć partii i organizacji o profilu hodżystowskim i marksistowsko-leninowskim, które podtrzymują linię albańskiego przywódcy Envera Hodży i Albańskiej Partii Pracy. Jest częścią ruchu antyrewizjonistycznego wewnątrz marksizmu-leninizmu.
  Komunistyczna Partia Albanii (alb. Partia Komuniste Shqiptare) – albańska partia polityczna, utworzona 8 listopada 1941 w Tiranie, podczas okupacji włoskiej z trzech działających w kraju grup komunistycznych – korczańskiej, szkoderskiej i tzw. grupy młodych. Główną rolę odgrywała grupa korczańska, najliczniejsza i działająca najdłużej. Dzieło zjednoczenia skłóconych dotąd albańskich grup komunistycznych dokończyli wysłani do Albanii delegaci Komunistycznej Partii Jugosławii pracujący dotąd w Kosowie: Miladin Popović i Dušan Mugosa. Po sześciu dniach obrad udało się doprowadzić do utworzenia jednolitej siły politycznej. Dom w starej, północnej części dzisiejszej Tirany, w którym założono partię został w okresie powojennym zamieniony na muzeum (jako Shtepia e Partise – Dom Partii). Obecnie dom ten, wykupiony przez prywatną osobę, już nie istnieje.
  Kryzys jugosłowiański – kryzys w 1948 roku w stosunkach radziecko-jugosłowiańskich, który doprowadził do oddalenia się Jugosławii od kontrolowanego przez Józefa Stalina bloku państw socjalistycznych.
  Koçi Dzodze właśc. Koçi Xoxe (ur. 1911 w Negovan k. Floriny, zm. 11 lub 12 czerwca 1949 w Tiranie) - albański komunista, pochodzenia macedońskiego.
  Albania (alb. Shqipëria), Republika Albanii (alb. Republika e Shqipërise) – państwo w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Albania na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego. Od Włoch oddziela ją cieśnina Otranto o szerokości ok. 72 km. Łączna długość granic lądowych wynosi 720 km, natomiast wybrzeża morskiego – 362 km. Graniczy z:
  Socjalistyczna Partia Albanii - lewicowa albańska partia polityczna, obecnie opozycyjna. Ma teraz 43 miejsca w parlamencie (na 140 ogółu). Doszła do władzy w 1997 roku, po kryzysie politycznym. W wyborach z 2005 roku utraciła większość, a uzyskała ją Demokratyczna Partia Albanii.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Reklama