• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alatskivi - rzeka

  Przeczytaj także...
  Alatskivi (est. Alatskivi järv) – jezioro w Alatskivi w prowincji Tartu w Estonii. Położone jest na północ od miejscowości Alatskivi. Ma powierzchnię 23,4 hektarów, linię brzegową o długości 4490 m. Na jeziorze znajduje się 7 wysepek. Przez jezioro przepływa rzeka Alatskivi.Rzeki Estonii są niewielkie i niezbyt zasobne w wodę (posiadają niski przepływ). Sieć rzeczna kraju jest gęsta (0,2 km/km²) i wszystkie rzeki należą do zlewiska Morza Bałtyckiego. Najwięcej rzek płynie w południowej części kraju. Tylko 11 rzek jest dłuższych niż 100 km. Największą rzeką Estonii jest Narwa (ma 77 km długości i powierzchnię dorzecza obejmującą 56 200 km²), która oddziela prowincję Virumaa Wschodnia od Rosji. Średni przepływ Narwy jest większy, niż u pozostałych estońskich rzek razem wziętych i to ona w gospodarce Estonii odgrywa największą rolę.
  Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.

  Alatskivi (est. Alatskivi jõgi) – rzeka we wschodniej Estonii w gminie Alatskivi. Rzeka ma źródła na zachód od miejscowości Väljaküla. Wpada do jeziora Pejpus na północ od miejscowości Rootsiküla. Ma długość 16,3 km i powierzchnię dorzecza 41,8 km². Przepływa przez trzy niewielkie jeziora Alatskivi, Kokora Mustjärv i Savastvere.

  Pejpus, Jezioro Czudzkie (est. Peipsi järv, ros. Чудское озеро) − jezioro na granicy między Estonią i Rosją. Wraz z jeziorami Ciepłym (est. Lämmijärv) oraz Pskowskim (est. Pihkva järv) tworzy jeden zbiornik o łącznej powierzchni 3550 km². Łącznie ze wspomnianymi stanowi piąte pod względem wielkości jezioro Europy.Kokora Mustjärv (est. Mustjärv (Kokora Mustjärv)) – jezioro w Alatskivi w prowincji Tartu w Estonii. Położone jest na północ od wsi Savastvere. Ma powierzchnię 23,8 (23,3) hektarów, linię brzegową o długości 2511 m, średnia głębokość wynosi 5 m, a maksymalna 8m. Przez jezioro przepływa rzeka Alatskivi.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Estonii
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Peipsi järv, Seotud veekogud (est.). Keskkonnaregister. [dostęp 2016-04-08].
  2. Alatskivi jõgi (est.). Keskkonnaregister. [dostęp 2016-04-08].
  3. Veekogu: Alatskivi jõgi VEE1052100 (est.). Keskkonnainfo. [dostęp 2016-04-08].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.