• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alatskivi - jezioro

  Przeczytaj także...
  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.
  Alatskivi (est. Alatskivi jõgi) – rzeka we wschodniej Estonii w gminie Alatskivi. Rzeka ma źródła na zachód od miejscowości Väljaküla. Wpada do jeziora Pejpus na północ od miejscowości Rootsiküla. Ma długość 16,3 km i powierzchnię dorzecza 41,8 km². Przepływa przez trzy niewielkie jeziora Alatskivi, Kokora Mustjärv i Savastvere.

  Alatskivi (est. Alatskivi järv) – jezioro w Alatskivi w prowincji Tartu w Estonii. Położone jest na północ od miejscowości Alatskivi. Ma powierzchnię 23,4 hektarów, linię brzegową o długości 4490 m. Na jeziorze znajduje się 7 wysepek. Przez jezioro przepływa rzeka Alatskivi.

  Alatskivi – miasteczko we wschodniej części Estonii, główne miasto gminy Alatskivi. Znajduje się 35 kilometrów na północny wschód od miasta Tartu. Na terenie miasta leży jezioro o tej samej nazwie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Alatskivi järv (est.). Keskkonnaregistri avalik teenus. [dostęp 2016-04-08].
  2. EESTI JÄRVEDE NIMESTIK Looduslikud ja tehisjärved (est.). KESKKONNAMINISTEERIUMI INFO- JA TEHNOKESKUS, Tallinn 2006. s. 63. [dostęp 2016-04-08].
  3. Veekogu: Alatskivi järv VEE2059200 (est.). Keskkonnainfo. [dostęp 2016-04-08].
  4. Alatskivi jõgi (est.). Keskkonnaregister avalik teenus. [dostęp 2016-04-08].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.