• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alan Parker

  Przeczytaj także...
  Robert Frederick Xenon ‘Bob’ Geldof, irl. Roibeard Mac Giolla Dhuibh (ur. 5 października 1951 w Dublinie) – irlandzki wokalista, autor tekstów piosenek, aktor (zagrał główną rolę Pinka w filmie Alana Parkera Pink Floyd The Wall), działacz społeczny i biznesmen.Emily Anita Watson (ur. 14 stycznia 1967) - brytyjska aktorka, najbardziej znana z debiutanckiej roli w filmie Larsa von Triera Przełamując fale.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Alan William Parker (ur. 14 lutego 1944 w Islington, w Londynie) – brytyjski reżyser, producent, pisarz i aktor.

  Życiorys[]

  Jeden z dwóch synów artysty malarza i krawcowej, wychowywał się w klasycznej brytyjskiej rodzinie w Stockton na północnym wschodzie Teesside. Ma brata Rogera Pugha. Od 1980 roku ma obywatelstwo amerykańskie. Najpierw w latach 60. XX wieku pracował w Collet Dickinson Pearce (CDP), potem w reklamie jako autor tekstów i realizator ponad 500 filmów. Debiutował średniometrażowym filmem telewizyjnym No Hard Feelings (1972). Zrealizowany dla BBC The Evacuees (1975) otrzymał nagrodę Emmy i wyróżnienie Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). Jest także grafikiem (współpracował dla Screen International), scenarzystą (m.in. melodramatu Melody (1971) w reż. Warisa Husseina) i autorem powieści Pudles in the Lane (1977).

  Scott Baio, właściwie Scott Vincent James Baio (ur. 22 września 1961 w Brooklynie, w stanie Nowy Jork, USA) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.Melodramat (gr.) – gatunek literacki lub filmowy o sensacyjnej fabule, zwykle miłosnej, nasyconej patetyczno-sentymentalnymi efektami i kończącej się z reguły pomyślnie dla bohaterów szlachetnych, a źle dla tzw. "czarnych charakterów". Początki melodramatu sięgają XVIII wieku, kiedy był to utwór dramatyczny opatrzony muzyką. Schemat miłości w melodramacie: miłość + przeszkoda nie do pokonania = cierpienie. Melodramat zatem to film o miłości trudnej lub niemożliwej do zrealizowania.

  Filmy w reżyserii Alana Parkera[]

 • Bugsy Malone (1976) ze Scottem Baio i Jodie Foster,
 • Midnight Express (1978) ze scenariuszem Olivera Stone,
 • Sława (Fame, 1980),
 • Ściana (Pink Floyd The Wall, 1982) z Bobem Geldofem,
 • Najwyższa stawka (Shoot the Moon, 1982) z Diane Keaton i Peterem Wellerem,
 • Ptasiek (Birdy, 1984) z Matthew Modine i Nicolasem Cage,
 • Harry Angel (Angel Heart, 1987) z Robertem De Niro i Mickeyem Rourke,
 • Missisipi w ogniu (Mississippi Burning, 1988) z Willemem Dafoe i Genem Hackmanem
 • Przyjdź zobaczyć raj (Come See the Paradise, 1990) z Dennisem Quaidem i Michaelem Yorkiem,
 • The Commitments (1991),
 • Droga do Wellville (The Road to Wellville, 1994) z Larą Flynn Boyle, Anthonym Hopkinsem, Matthew Broderickiem i Johnem Cusackiem,
 • Evita (1996) z Antonio Banderasem i Madonną,
 • Prochy Angeli (Angela's Ashes, 1999) z Robertem Carlyle i Emily Watson
 • Życie za życie (The Life of David Gale, 2003) z Kevinem Spaceym i Kate Winslet.
 • Za reżyserię thrillera Missisipi w ogniu (Mississippi Burning, 1988) z Willemem Dafoe, Genem Hackmanem i Bradem Dourifem zdobył nominację do Oscara. Zrealizował teledyski Madonny do piosenek ze ścieżki dźwiękowej Evita – "You Must Love Me", "Don't Cry for Me Argentina" i "Another Suitcase in Another Hall".

  Gene Hackman; właściwie Eugene Allen Hackman (ur. 30 stycznia 1930 w San Bernardino w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i pisarz. Laureat 2 Oscarów; za pierwszoplanową rolę w filmie Francuski łącznik (1971; reż. William Friedkin) oraz drugoplanową w filmie Bez przebaczenia (1992; reż. Clint Eastwood). Ponadto był 3 razy nominowany do tej nagrody; za pierwszoplanową rolę w filmie Mississippi w ogniu (1988; reż. Alan Parker) oraz drugoplanowe role w filmach: Bonnie i Clyde (1967; reż. Arthur Penn) i Nigdy nie śpiewałem dla mojego ojca (1970; reż. Gilbert Cates).Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

  Życie prywatne[]

  Po rozwodzie z Annie Inglis (związek małżeński trwał w latach 1966-1992), z którą ma czwórkę dzieci, poślubił Lisę Moran.

  Linki zewnętrzne[]

 • Alan Parker w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Alan Parker w bazie filmweb.pl
 • Alan Parker w bazie stopklatka.pl
 • Alan Parker w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Don’t Cry for Me Argentina – najpopularniejszy utwór z musicalu Evita z 1978 roku, z muzyką Andrew Lloyda Webbera i słowami Tima Rice’a. Pierwotnie nazywał się It’s Only Your Lover Returning, jednakże Rice ostatecznie zmienił tytuł na Don’t Cry for Me Argentina. Pojawia się na początku drugiego aktu Evity, śpiewany przez postać Evy Perón stojącą na balkonie argentyńskiego pałacu prezydenckiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sława (ang. Fame) – amerykański film muzyczny z 1980 roku w reżyserii Alana Parkera, nagrodzony dwoma Oscarami oraz nagrodą BAFTA.
  Missisipi w ogniu (oryg. Mississippi Burning) – film kryminalny z 1988 roku w reżyserii Alana Parkera. Film oparty jest na śledztwie FBI dotyczącego morderstwa trzech obrońców praw człowieka w stanie Missisipi z 1964 roku. Głównymi bohaterami są dwaj agenci FBI, w tych rolach Gene Hackman i Willem Dafoe.
  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).
  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.
  Philip Anthony Hopkins, CBE (ur. 31 grudnia 1937 w Port Talbot) – pochodzący z Wielkiej Brytanii amerykański aktor teatralny i filmowy, kompozytor, malarz.
  Scenariusz – to materiał literacki będący podstawą realizacji fabuły. Scenariusz może sam w sobie stanowić utwór oryginalny, być przeróbką utworu dramatycznego zawierającego dialogi i odautorskie didaskalia, czy też przeróbką dzieła literackiego nie dramaturgicznego (adaptacja scenariuszowa opowiadania, powieści, noweli, itp.). Scenariusz przystosowuje dramat, słuchowisko, utwór niedramatyczny, itp. oraz składniki takiego utworu do wymagań sceny, filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, spektaklu telewizyjnego czy nagrania radiowego. Scenariusz opierający się na specjalnie napisanym przez scenarzystę lub reżysera (film autorski), oryginalnym utworze dla filmu, zwany jest scenariuszem filmowym.
  William Oliver Stone (ur. 15 września 1946 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser filmowy, scenarzysta i producent. Zdobywca trzech Oscarów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.