• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alan Marcinkowski

  Przeczytaj także...
  Drużynowe mistrzostwa Polski na żużlu – polskie rozgrywki ligowe w sporcie żużlowym, rozgrywane na torach klasycznych, pod patronatem Głównej Komisji Sportu Żużlowego (części Polskiego Związku Motorowego). Pierwsze zawody ligowe odbyły się w 1948 roku. Od tamtego czasu system rozgrywek ulegał wielokrotnym zmianom.Młodzieżowe mistrzostwa Polski par klubowych na żużlu – zawody żużlowe rozgrywane corocznie od 1983 roku (po raz pierwszy rozegrane w roku 1980, w latach 1981–1982 nie odbyły się), organizowane pod patronatem GKSŻ w celu wyłonienia najlepszej pary młodzieżowców (do 21. roku życia) w Polsce.
  Młodzieżowe drużynowe mistrzostwa Polski na żużlu – coroczne rozgrywki żużlowe, organizowane przez Polski Związek Motorowy, wyłaniające najlepszą drużynę młodzieżową w Polsce. W mistrzostwach uczestniczą drużyny złożone z kilku (liczba zmienia się na przestrzeni lat, obecnie czterech plus rezerwowy) zawodników do 21. roku życia z jednego klubu (bierze się pod uwagę rok urodzenia zawodnika). Pierwszy raz mistrzostwa zorganizowano w 1978 roku (w latach 1981 i 1982 nie odbyły się). Obecnie przeprowadzane są dwustopniowo – eliminacje w siedmiozespołowych grupach (po jednym turnieju na torze każdego zespołu) oraz finał, w którym występuje siedem drużyn. Od 2006 w drużynach mogą startować także obcokrajowcy, którzy spełniają wymóg wiekowy.
  Marcinkowski w barwach KS Toruń w 2007 roku

  Alan Marcinkowski (ur. 22 listopada 1986 w Zielonej Górze) – polski żużlowiec. Wychowanek ZKŻ-u Zielona Góra, w barwach którego zdał egzamin na licencję żużlową w 2003 roku. W latach 2003-2006 był zawodnikiem klubu z Zielonej Góry, a w sezonie 2007 reprezentował barwy Unibaxu Toruń. Obecnie reprezentuje barwy Kolejarza Rawicz, z którym przedłużył już kontrakt na sezon 2011.

  Sport żużlowy, żużel – wyścigi motocyklowe na torach zbliżonych kształtem do owalu, jedna z dyscyplin sportu motorowego. Na żużlu zawodnicy ścigają się zazwyczaj przez cztery okrążenia, ze startu wspólnego, pokonując tor zawsze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wykorzystywane do zawodów żużlowych tory posiadają sypką nawierzchnię, a specjalne motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów ani hamulców. Sport ten cieszy się popularnością głównie w Europie, w szczególności w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Rosji i Polsce.Klub Sportowy Toruń Unibax S.A. – polski klub sportowy z Torunia. Aktualnie posiada jedynie sekcję żużlową, która 4-krotnie zdobywała mistrzostwo Polski.

  Jego największymi sukcesami są: srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski na żużlu wywalczony w 2007 roku w barwach Unibaxu Toruń, złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych zdobyty w 2007 roku oraz brązowy medal Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski z 2003 roku.

  Linki zewnętrzne[]

 • Toruńskie Anioły: Alan Marcinkowski
 • Alan Marcinkowski | Polish Speedway Database • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.