• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alan Ladd

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Alan Walbridge Ladd (ur. 3 września 1913 w Hot Springs w stanie Arkansas, zm. 29 stycznia 1964 w Palm Springs w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy.

  Życiorys[]

  Ten syn brytyjskich emigrantów stał się znany ze swojego impulsywnego postępowania i średniego wzrostu (165 cm wzrostu). We wszystkich swoich filmach grał albo pozytywnego bohatera albo złego chłopca z sumieniem.

  Został dostrzeżony po roli psychopatycznego zabójcy z sumieniem w dramacie kryminalnym Płatny morderca (This Gun for Hire, 1942). Największą sławę przyniosła mu jednak postać włóczęgi i dawnego rewolwerowca o imieniu Shane z klasycznego westernu Jeździec znikąd (Shane, 1953) oraz rola milionera Jaya Gatsby'ego o tajemniczej przeszłości w drugiej w historii kina ekranizacji powieści F. Scotta Fitzgeralda Wielki Gatsby (The Great Gatsby, 1949).

  Hot Springs — miasto w stanie Arkansas, stolica Hrabstwa Garland i główne miasto obszaru metropolitalnego Hot Springs w Stanach Zjednoczonych, w którym w 2010 roku mieszkało 96 024 osób. Według spisu ludności z 2010 roku liczba ludności miasta wynosiła 35 193.Cheryl Ladd, właściwie Cheryl Jean Stoppelmoor (ur. 12 lipca 1951 roku w Huron, w stanie Dakoty Południowej) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, wokalistka.

  Ladd pracował także w radio, w seryjnym Box 13 (1948-1949). Był producentem Mayfair Productions.

  Zmarł w wieku 51 lat, na skutek przedawkowania środków nasennych i alkoholu.

  Rodzina[]

  Był dwukrotnie żonaty: z Marjorie Midge (1936-1941), z którą ma syna Alana Jr. (ur. 22 października 1937), i z aktorką Sue Carol (od 1942 aż do jego śmierci), z którą ma córkę Alanę (ur. 21 kwietnia 1943) i syna Davida (ur. 5 lutego 1947) – byłego męża znanej z serialu Aniołki Charliego gwiazdy Cheryl Ladd. Aktorka Jordan Ladd to jego wnuczka.

  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Wybrana filmografia[]

  Ladd w filmie Jeździec znikąd
 • Obywatel Kane (Citizen Kane, 1941)
 • Płatny morderca (This Gun for Hire, 1942) jako Philip Raven
 • Sępy Krainy Snów (The Glass Key, 1942) jako Ed Beaumont
 • Two Years Before the Mast (1946)
 • Błękitna dalia (The Blue Dahlia, 1946) jako Johnny Morrison
 • Whispering Smith (1948) jako Luke 'Whispering' Smith
 • Wielki Gatsby (The Great Gatsby, 1949) jako Jay Gatsby
 • Jeździec znikąd (Shane, 1953) jako Shane
 • Piekło nad Frisco Bay (Hell on Frisco Bay, 1955) jako Steve Rollins
 • Chłopiec na delfinie (Boy on a Dolphin, 1957) jako Dr. James Calder
 • The Badlanders (1958) jako Peter Van Hoek
 • The Man in the Net (1959) jako John Hamilton
 • Rogate dusze (The Carpetbaggers, 1964) jako Neveda Smith
 • Linki zewnętrzne[]

 • Alan Ladd w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Alan Ladd w bazie filmweb.pl
 • Film Night Tribute
 • Photos with Veronica Lake
 • Classic Movies (1939 – 1969): Alan Ladd
 • 22 października jest 295. (w latach przestępnych 296.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 70 dni.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ekranizacja – filmowa forma pierwowzoru literackiego (również gry komputerowej lub komiksu). Założeniem ekranizacji jest przedstawienie utworu, np. powieści, noweli, sztuki teatralnej itp., w formie filmu fabularnego. Nie oznacza to jednak, że ekranizacja musi obejmować cały utwór. Scenarzysta/reżyser tworząc ekranizację może użyć jakikolwiek wątek utworu, bądź też dowolnie skoncentrować się na którymś z aspektów.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Western – gatunek filmu fabularnego, powieści awanturniczej albo sztuki scenicznej, obejmujący utwory, których akcja rozgrywa się w okresie kolonizacji i stabilizowania się życia na terenach zachodnich stanów USA, zwanych Dzikim Zachodem. Jest charakterystyczną formą amerykańską, chociaż był uprawiany również przez twórców rodem z Europy.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Palm Springs – miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Riverside. Palm Springs położone jest 100 mil na wschód od Los Angeles i ma około 45,7 tys. mieszkańców. Otoczone górami skalistymi i zbudowane na terenie pustynnym miasto słynie jako ośrodek turystyczny i wypoczynkowy w Południowej Kalifornii.
  Kino – rodzaj sztuki widowiskowej uwiecznionej na taśmie filmowej lub wideo, w której aktor lub grupa aktorów odgrywa role dla widowni, lub nagrany jest obraz ruchomy z podkładem dźwiękowym lub bez. Terminem tym określa się też czasem sam spektakl lub też budynek, w którym on jest wyświetlany.
  Migracja, emigracja, imigracja – wędrówka ludności mająca na celu zmianę miejsca pobytu. Przemieszczanie się ludności jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i występowało we wszystkich czasach. Nasilenie się migracji może nastąpić m.in. z przyczyn złej sytuacji gospodarczej w miejscu zamieszkania (migracje ekonomiczne) lub sytuacji politycznej nie odpowiadającej migrującym (migracje polityczne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.