• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alan J. Pakula

  Przeczytaj także...
  Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów.
  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Alan Jay Pakula (ur. 7 kwietnia 1928 w Nowym Jorku, zm. 19 listopada 1998 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser, producent filmowy i scenarzysta.

  Biografia[]

  Kariera[]

  Pakula swoją hollywoodzką karierę rozpoczął jako asystent w departamencie filmów animowanych Warner Bros. W 1957 zrobił pierwszą produkcję dla Paramount Pictures. W 1962 wyprodukował film Zabić drozda, za który w 1963 otrzymał nominację do nagrody Oscara w kategorii „Najlepszy film roku”. W 1969 wyreżyserował swój pierwszy film, Bezpłodna kukułka, z Lizą Minnelli w roli głównej.

  Syndykat zbrodni – amerykański film fabularny z 1974 roku. Został nakręcony w Skagit River, Lake Chelan i Seattle oraz w Los Angeles.Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.

  W 1971 Pakula nakręcił Klute, pierwszą część nieoficjalnego cyklu, zwanego trylogią teorii spiskowych. Film opowiadał historię związku pomiędzy prywatnym detektywem (tytułowa rola Donalda Sutherlanda) i call-girl (graną przez Jane Fonda, która zdobyła za tę rolę Oscara). Film okazał się sukcesem, zarówno pod względem finansowym jak i artystycznym. W 1974 powstał kolejny thriller, Syndykat zbrodni (w głównej roli wystąpił Warren Beatty), opowiadający o tajemniczej Korporacji Parallax, zajmującej się świadczeniem usług terapeutycznych, do której przenika reporter prowadzący własne śledztwo w sprawie zabójstwa senatora.

  Afera Watergate (ang. Watergate scandal lub po prostu Watergate) – nazwa skandalu politycznego i związanego z nim kryzysu konstytucyjnego, który dotknął Stany Zjednoczone w pierwszej połowie lat 70. W jego wyniku prezydent Richard Nixon został zmuszony do podania się do dymisji.John Grisham (ur. 8 lutego 1955 w Jonesboro w stanie Arkansas) – amerykański pisarz, autor thrillerów prawniczych i kryminałów.

  W 1976 Pakula zakończył „trylogię” filmem Wszyscy ludzie prezydenta, który okazał się kolejnym komercyjnym sukcesem, a Pakula kolejny raz został nominowany do nagrody Oscara, tym razem za reżyserię. Film został oparty na faktach, na podstawie książki Carla Bernsteina i Boba Woodwarda, dwóch dziennikarzy Washington Post, którzy odkryli aferę Watergate.

  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).William Styron (ur. 11 czerwca 1925 w Newport News, Wirginia, zm. 1 listopada 2006) - amerykański pisarz. Laureat Nagrody Pulitzera za Wyznania Nata Turnera w 1968.

  Pakula kolejny sukces odniósł w 1982 filmem Wybór Zofii (z Meryl Streep). Jego scenariusz, oparty na powieści Williama Styrona, został nominowany do Oscara. W następnych latach skupił się głównie na filmach prawniczych, odnosząc sukcesy komercyjne takimi filmami jak Uznany za niewinnego (oparty na powieści Scotta Turowa) i Raport Pelikana (adaptacja bestsellera Johna Grishama).

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Do zobaczenia rano - amerykański dramat obyczajowy z 1989 roku. W Polsce film znany także pod tytułem Zobaczymy się jutro.

  Życie prywatne[]

  Pakula urodził się w Nowym Jorku, w rodzinie polsko-żydowskiej. Ukończył dramaturgię na Yale. Od 19 października 1963 do 1971 był żonaty z aktorką Hope Lange.

  Pakula zginął w 1998 w wypadku samochodowym na autostradzie w Long Island – kierowca jadący przed nim uderzył w metalową rurę, która przeleciała przez przednią szybę samochodu Pakuli, uderzając go w głowę. Na skutek uderzenia Pakula zjechał z drogi i uderzył w barierki, ginąc na miejscu.

  The Washington Post – największa i najstarsza gazeta codzienna w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych. Istnieje od 1877 roku.Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.

  Reżyseria[]

 • 1969 Bezpłodna kukułka
 • 1971 Klute
 • 1973 Miłość i ból i ta cała cholerna reszta
 • 1974 Syndykat zbrodni
 • 1976 Wszyscy ludzie prezydenta
 • 1978 Przybywa jeździec
 • 1979 Zacznijmy od nowa
 • 1981 Prolongata
 • 1982 Wybór Zofii
 • 1986 Dream Lover
 • 1987 Sierotki
 • 1989 Do zobaczenia rano
 • 1990 Uznany za niewinnego
 • 1992 Tolerancyjni partnerzy
 • 1993 Raport Pelikana
 • 1997 Zdrada
 • Linki zewnętrzne[]

 • Alan J. Pakula w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Alan J. Pakula w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Alan J. Pakula w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Alan J. Pakula w bazie filmweb.pl
 • Jayne Seymour Fonda (ur. 21 grudnia 1937 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, producentka, pisarka oraz działaczka polityczna.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Uniwersytet Yale (Yale University) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, w mieście New Haven, w stanie Connecticut. Jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Yale University przoduje m.in. w rankingach kierunków prawniczych.
  Donald McNicol Sutherland (ur. 17 lipca 1935 w Saint John) – amerykański aktor filmowy pochodzenia kanadyjskiego. Ojciec Kiefera Sutherlanda.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Hope Elise Ross Lange (ur. 28 listopada 1931 r. w Redding Ridge, Connecticut, zm. 19 grudnia 2003 r. w Santa Monica, Kalifornia) – amerykańska aktorka.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.