• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alan Bates  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Złote Globy dla najlepszego aktora w komedii lub musicalu jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1951 roku jako przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Powstała wskutek podziału nagrody za główną rolę męską na dramat oraz komedię/musical.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Sir Alan Arthur Bates (ur. 17 lutego 1934 w Allestree, zm. 27 grudnia 2003 w Westminster) – brytyjski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Dwukrotny zwycięzca Tony Award (1973, 2002) i Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych​ (2001), nominowany ​Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego​ (1968), czterokrotnie nominowany do Złotego Globu - dla najbardziej obiecującego nowego gwiazdora (1967), dla najlepszego aktora w filmie komediowym lub musicalu​ (1967) i dwukrotnie dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym​ (1968, 1969) oraz trzykrotnie nominowany do ​Nagrody BAFTA​ (1969, 1970, 1992) i Nagrody Telewizyjnej Akademii Brytyjskiej​ (1975)

  Grek Zorba (tytuł oryginalny Alexis Zorbas, inny tytuł Zorba the Greek) – amerykańsko-grecko-brytyjski film fabularny z roku 1964 w reżyserii Michaela Cacoyannisa na podstawie powieści "Grek Zorba" Nikosa Kazantzakisa.Rock Hudson, właściwie Roy Harold Scherer Jr. (ur. 17 listopada 1925 w Winnetka, w stanie Illinois, zm. 2 października 1985 w Beverly Hills, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy, znany głównie z ról w filmach Uzdrawiająca obsesja (Magnificent Obsession, 1954), Olbrzym (Giant, 1956 – nominacja do Oscara), Telefon towarzyski (Pillow Talk, 1959), Wracaj, kochany (Lover Come Back, 1961) i Nie przysyłaj mi kwiatów (Send Me No Flowers, 1964). Jest pięciokrotnym laureatem niemieckiej nagrody Bambi, czterokrotnie otrzymał nagrodę Henrietta Award – Złotego Globu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Queen Mary Nursing Home w Allestree dzielnica miasta Derby, w Derbyshire jako najstarszy z trzech synów pianistki Florence Mary (z domu Wheatcroft) i Harolda Arthura Batesa, brokera ubezpieczeniowego i biotechnologa. Jego rodzina na krótko przeprowadziła się do Mickleover, po czym wróciła do Allestree. Jego rodzice zajmowali się amatorsko muzyką i zachęcali go do wykonywania muzyki. Jednak młody Bates w wieku 11 lat ustalił kurs swego życia jako aktor, a więc rodzice wysłali na treningi aktorskie. Chętnie oglądał też spektakle w Derby's Little Theatre. Uczył się w Herbert Strutt Grammar School w Derby Road w Belper, a później zdobył stypendium do Royal Academy of Dramatic Art w Londynie, gdzie studiował z Albertem Finneyem i Peterem O’Toole. Przez dwa lata służył w Royal Air Force.

  Royal Academy of Dramatic Art (RADA, Królewska Akademia Sztuki Dramatycznej) - brytyjska uczelnia wyższa wyspecjalizowana w kształceniu aktorów oraz osób wykonujących inne zawody związane z teatrem. W sensie organizacyjnym stanowi jeden z wydziałów King’s College, który z kolei wchodzi w skład University of London. Jest najbardziej znaną szkołą teatralną w Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej prestiżowych instytucji tego typu na świecie.Tony Richardson, właściwie Cecil Antonio Richardson (ur. 5 czerwca 1928 w Shipley, zm. 14 listopada 1991 w Los Angeles) – angielski reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, producent. Zdobywca Oscara za Przygody Toma Jonesa (1963).

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 1955 roku zadebiutował w sztuce You and Your Wife na scenie w Coventry. Rok potem (1956) trafił na ​West End w roli Cliffa Lewisa w przedstawieniu Johna Osborne’a Miłość i gniew (Look Back in Anger) w Royal Court Theatre. Grał również na scenach teatrów broadwayowskich. W 1973 za kreację Bena Butley'a w spektaklu Butley w reżyserii Harolda Pintera otrzymał Drama Desk Award i Tony Award, a w 2002 jako Vassily Semyonitch Kuzowkin w komedii Na łaskawym chlebie (Fortune's Fool) Iwana Turgieniewa zdobył Drama Desk Award i Tony Award.

  Żyd Jakow (tytuł oryg. The Fixer) − amerykański film fabularny (dramat obyczajowy) z 1968 roku w reżyserii Johna Frankenheimera, nakręcony na podstawie powieści Bernarda Malamuda.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W kinie debiutował pod koniec lat 50. Uznanie krytyki zdobył rolą u boku Laurence’a Oliviera w Music Hallu Tony’ego Richardsona, międzynarodową sławę przyniosły mu pierwszoplanowe role w Greku Zorbie, Zakochanych kobietach (1969) i Posłańcu (1971). W roku 1968 nominowano go do Oscara za główną rolę w dramacie Żyd Jakow, adaptacji powieści Bernarda Malamuda.

  Peter Seamus O’Toole (ur. 2 sierpnia 1932 w Connemarze, zm. 14 grudnia 2013 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy, teatralny oraz telewizyjny; producent i reżyser, pochodzenia irlandzkiego. Ośmiokrotnie nominowany do Oscara za role pierwszoplanowe. Laureat Oscara za całokształt twórczości.Belper – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie East Midlands, w hrabstwie Derbyshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 20 548 osób.

  W 1996 został Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego, a w 2003 otrzymał tytuł szlachecki.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Był osobą biseksualną. W latach 1956-1966 był związany z aktorem i piosenkarzem Peterem Wyngarde. Spotykał się z reżyserem Johnem Dexterem (1954), Joanną Pettet (1964), Yardeną Harari (1965), Paulem Taylorem (1967-70) i Rockiem Hudsonem (1968). W 1969 poznał Victorię Ward, z którą się ożenił rok później. W 1971 urodziło się dwóch synów-bliźniaków: Benedick i Tristan, który zmarł w 1990 wskutek ostrego ataku astmy. Bates romansował także z aktorem Nickolasem Grace (1973), łyżwiarzem figurowym Johnem Curry (1980-82), Gerardem Hastingsem (1982-1991) i walijską aktorką Angharad Rees (1999-2002).

  Nagrody Telewizyjne Akademii Brytyjskiej (ang. British Academy Television Awards, potocznie Nagrody Telewizyjne BAFTA lub BAFTA TV) – najważniejsze brytyjskie nagrody telewizyjne, przyznawane nieprzerwanie od 1955 roku.Iwan Siergiejewicz Turgieniew (ros.: Иван Сергеевич Тургенев; ur. 28 października/9 listopada 1818 w Orle, Rosja, zm. 22 sierpnia/3 września 1883 w Bougival koło Paryża, Francja) – pisarz rosyjski, jeden z głównych przedstawicieli rosyjskiego realizmu krytycznego.

  Zmarł 27 grudnia 2003 w szpitalu w Westminster na raka trzustki w wieku 69. lat.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  Rak trzustki (łac. carcinoma pancreatis, ang. pancreatic cancer) – złośliwy nowotwór części zewnątrzwydzielniczej trzustki.
  Laurence Kerr Olivier, Baron Olivier (ur. 22 maja 1907 w Dorking, hrabstwo Surrey, zm. 11 lipca 1989 w Steyning, hrabstwo West Sussex) – angielski aktor, zdobył światową sławę dzięki rolom bohaterów szekspirowskich w teatrze i filmie, reżyser teatralny, producent.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1 sek.