• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alamozaur

  Przeczytaj także...
  Kość udowa (łac. femur) — kość kończyny dolnej będąca elementem wspierającym tkanki miękkie uda. Jest to kość długa, dlatego wyróżnić w niej można trzon i dwa końce: koniec bliższy i koniec dalszy. Jednocześnie jest to najcięższa i najdłuższa z kości długich organizmu; mierząc prawie dokładnie 26% długości ciała człowieka, jest pomocnym wskaźnikiem rekonstrukcji szkieletowych. Występuje u człowieka i zwierząt. U człowieka jest ustawiona pionowo, u zwierząt w kierunku przednio-dolnym.Puertazaur (Puertasaurus) – rodzaj olbrzymiego zauropoda z grupy tytanozaurów. Został opisany w 2005 na podstawie znalezionego w 2001 w południowej Argentynie (prowincja Santa Cruz) skamieniałego fragmentu kręgosłupa. Odkrywcami i preparatorami jedynego dotychczas znanego okazu (holotypu MPM 10002) byli Pablo Puerta i Santiago Reuil – to od ich nazwisk utworzono nazwę rodzajową i epitet gatunkowy.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Alamozaur (Alamosaurus) – rodzaj zauropoda z grupy tytanozaurów (Titanosauria); jego nazwa oznacza "jaszczur z Alamo". Nazwa pochodzi od pasma górskiego Ojo Alamo w stanie Nowy Meksyk, gdzie znaleziono go po raz pierwszy.

  Żył u schyłku późnej kredy (ok. 71-65,5 mln lat temu) na terenach Ameryki Północnej. Był jednym z ostatnich zauropodów na Ziemi. Jego szczątki znaleziono w USA (w stanach Nowy Meksyk, Teksas oraz Utah). Jest jedynym dotąd poznanym zauropodem, jaki żył w okresie późnej kredy na obszarze obecnej Ameryki Północnej. Pierwotnie jego rozmiary szacowano na ok. 20-21 m długości, ok. 6 m wysokości i ok. 26-35 ton masy ciała. Fowler i Sullivan (2011) opisali jednak odkryte w Nowym Meksyku dwa kręgi i niekompletną kość udową, które ich zdaniem najprawdopodobniej należą do zauropoda z gatunku A. sanjuanensis, a które należały do zwierzęcia znacznie większego od wcześniej odkrytych przedstawicieli tego gatunku, porównywalnego z argentynozaurem i puertazaurem. Jeśli kości te faktycznie należą do alamozaura, oznacza to, że odkryte wcześniej skamieniałości A. sanjuanensis należały do osobników młodocianych; oznacza to również, że alamozaur był jednym z największych znanych dinozaurów i zarazem największym znanym północnoamerykańskim dinozaurem.

  Tytanozaury (Titanosauria) – grupa zauropodów żyjących od późnej jury do końca kredy, obejmująca jedne z największych lądowych zwierząt w dziejach.Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

  Alamosaurus poruszał się na czterech nogach. Miał długi i cienki ogon – prawdopodobnie używał go jako broni, lub ogon służył do kontaktowania się z innymi osobnikami tego gatunku.

  W obrębie rodzaju wyróżniany jest gatunek Alamosaurus sanjuanensis.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Denver W. Fowler, Robert M. Sullivan. The first giant titanosaurian sauropod from the Upper Cretaceous of North America. „Acta Palaeontologica Polonica”. 56 (4), s. 685–690, 2011. DOI: 10.4202/app.2010.0105 (ang.). 
  Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.Kreda późna (ang. Late Cretaceous) – młodsza epoka kredy, trwająca około 34 milionów lat (od 99,6 ± 0,9 do 65,5 ± 0,3 mln lat temu). Dzieli się na sześć wieków: cenoman, turon, koniak, santon, kampan i mastrycht.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zauropody (Sauropoda) – infrarząd dinozaurów z rzędu dinozaurów gadziomiednicznych (Saurischia). Należały do niego największe zwierzęta lądowe, jakie kiedykolwiek stąpały po ziemi. Wszystkie były roślinożerne. Odkryto, że ostatnie z zauropodów, żyjące około 65 mln lat temu na terenie dzisiejszych Indii, mogły żywić się także trawami, na co wskazują przeprowadzone przez Caroline Stromberg i współpracowników badania skamieniałych odchodów znalezionych w Indiach. Wcześniej uważano, że trawy pojawiły się długo po wymarciu dinozaurów (w oligocenie).
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Argentynozaur (Argentinosaurus) – dinozaur gadziomiedniczny z grupy zauropodów, którego skamieniałości pochodzą z wczesnej kredy (około 100 mln lat temu). Wagę zwierzęcia szacuje się na 70-80 ton, a długość na około 33 metry. Ponieważ odnaleziono bardzo fragmentaryczne skamieniałości szkieletu argentynozaura, wymiary te mogą być znacznie przeszacowane. Zauropod ten żył na terenie dzisiejszej Argentyny. Miał puste żebra, co jest niezwykłą cechą u zauropodów. Rodzaj obejmuje jeden gatunek – Argentinosaurus huinculensis.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.