• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alain Giresse

  Przeczytaj także...
  Jean Amadou Tigana (ur. 23 czerwca 1955 roku w Bamako, Mali) – francuski trener piłkarski i były piłkarz. W 1984 roku z reprezentacją Francji, w której barwach rozegrał 52 mecze, zdobył mistrzostwo Europy, a dwa lata później brązowy medal Mundialu. Jako szkoleniowiec doprowadził AS Monaco do mistrzostwa Francji.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Luis Fernandez (ur. 2 października 1959 roku w Tarifie w Hiszpanii) – francuski trener piłkarski i były piłkarz, występujący na pozycji defensywnego pomocnika. Po zakńczeniu kariery piłkarskiej w 1993 roku został menedżerem. Zarządzał AS Cannes, Paris Saint-Germain oraz kilkoma innymi klubami. Jest indywidualnie odpowiedzialny za sprowadzenie Ronaldinho do Europy.

  Alain Giresse (ur. 2 sierpnia 1952 w Langoiran) – były francuski piłkarz, obecnie trener piłkarski. Od 2013 roku jest trenerem reprezentacji Senegalu.

  W 1984 roku z reprezentacją Francji, w której barwach wystąpił 47 razy, zdobył mistrzostwo Europy, a dwa lata później brązowy medal mistrzostw świata. Od kwietnia 2010 roku do 2012 roku był selekcjonerem reprezentacji Mali. Zdobył z nią III miejsce na Pucharze Narodów Afryki w 2012 roku.

  Reprezentacja Francji w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Francji w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo francuskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Francuski Związek Piłki Nożnej (fr. Fédération Française de Football). Francja od 1904 roku jest członkiem FIFA, a od 1954 – UEFA. Francuzi byli współzałożycielami obu tych organizacji.Senegal (Republika Senegalu, franc. République du Sénégal) – państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą, Gwineą Bissau i Gambią.

  Jego syn Thibault Giresse również jest piłkarzem i obecnie występuje w Toulouse FC.

  Kariera piłkarska[]

  Grał na pozycji pomocnika lub cofniętego napastnika.

  Przez większość swojej piłkarskiej przygody związany był z Girondins Bordeaux, którego jest wychowankiem. Dwukrotnie zdobywał z nim mistrzostwo Francji.

  W reprezentacji narodowej debiutował 7 września 1974 roku w meczu z Polską. Obok Michela Platiniego, Luisa Fernandeza i Jeana Tigany, z którymi w 1984 roku triumfował w finałach mistrzostw Europy, był jednym z najciekawszych zawodników swojego pokolenia. Ostatni raz w reprezentacji zagrał w meczu półfinałowym mistrzostw świata 25 czerwca 1986 roku przeciwko RFN.

  Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Niemiec w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo niemieckie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB).Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Karierę sportową zakończył w Olympique Marsylia w wieku trzydziestu ośmiu lat.

  Sukcesy piłkarskie[]

 • Złota Piłka (drugie miejsce) 1982
 • mistrzostwo Francji 1984 i 1985 oraz Puchar Francji 1986 z Girondins Bordeaux
 • mistrzostwo Europy 1984, trzecie miejsce na Mundialu 1986 i IV miejsce na Mundialu 1982 z reprezentacją Francji
 • W lidze francuskiej rozegrał 582 mecze i strzelił 164 gole.

  Langoiran – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Żyronda.Football Club des Girondins de Bordeaux – francuski klub piłkarski z siedzibą w Bordeaux, występujący w rozgrywkach Ligue 1.

  W reprezentacji Francji od 1974 do 1986 roku rozegrał 47 meczów i strzelił 6 goli.

  Przypisy

  1. http://sport.tvp.pl/9696842/pilka-nozna/aktualnosci/alain-giresse-trenerem-reprezentacji-senegalu.
  2. Alain Giresse trenerem piłkarskiej reprezentacji Mali (pol.). sport.pl. [dostęp 2010-05-20].
  3. Giresse, Alain (ang.). National Football Teams. [dostęp 2010-05-20].
  4. GIRESSE Alain (fr.). FFF.fr. [dostęp 2010-05-20].

  Linki zewnętrzne[]

 • Statystyki na National Football Teams (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.Olympique Marsylia, oficj. Olympique de Marseille, skr. OM – francuski klub piłkarski z siedzibą w Marsylii, grający obecnie we francuskiej Ligue 1.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Napastnik – zawodnik w piłce nożnej, który gra na pozycji najbliższej do przeciwnej bramki i dlatego w drużynie głównie to on jest odpowiedzialny za zdobywanie bramek.
  Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Rzeczypospolitej Polski w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN).
  XIII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1986 roku gościł w przeciągu 16 lat powtórnie Meksyk w miejsce Kolumbii, która wycofała się z organizacji turnieju. Startowały 24 drużyny (również Polska), rozegrano 52 mecze. W finale zmierzyły się ze sobą zespoły Argentyny i RFN. Mecz zakończył się zwycięstwem Argentyny 3:2.
  Michel François Platini (ur. 21 czerwca 1955 w Jœuf) – francuski piłkarz, trener i działacz sportowy pochodzenia włoskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.