• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alain Bernard

  Przeczytaj także...
  Aubagne – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu.Styl dowolny – styl pływacki, w którym w tak określonej konkurencji zawodnik może płynąć dowolnym sposobem. Wyjątkiem od tej reguły jest konkurencja stylu zmiennego w konkurencji indywidualnej i sztafety zmiennej, kiedy to styl dowolny oznacza każdy inny sposób pływania niż styl motylkowy (delfin), styl grzbietowy lub styl klasyczny (żabka). Po przepłynięciu każdej długości pływalni i przy zakończeniu wyścigu, pływak musi dotknąć ściany dowolną częścią ciała. Część ciała pływaka przez cały czas trwania wyścigu musi "łamać" powierzchnię wody, z takim wyjątkiem, że dozwolone jest całkowite zanurzenie się pływaka w czasie nawrotu i na dystansie nie dłuższym niż 15 metrów po starcie i po każdym nawrocie. Przed tym punktem głowa musi "złamać" powierzchnię wody. Start w stylu dowolnym rozpoczyna się skokiem ze słupka.
  10. Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie odbyły się w dniach 15 - 19 grudnia 2010 roku w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

  Alain André Louis Bernard (ur. 1 maja 1983 w Aubagne) – francuski pływak specjalizujący się w stylu dowolnym, mistrz olimpijski, mistrz świata na krótkim basenie, mistrz Europy na długim i krótkim basenie.

  Do największych osiągnięć w karierze Bernarda zalicza się zdobycie dwóch złotych medali igrzysk olimpijskich. W 2008 roku w Pekinie wygrał wyścig na 100 m stylem dowolnym, a cztery lata później w Londynie był w składzie sztafety, która zwyciężyła na dystansie 4 × 100 m stylem dowolnym. Ponadto w Pekinie Francuz zdobył srebrny medal w sztafecie 4 × 100 m stylem dowolnym oraz brązowy w konkurencji 50 m stylem dowolnym.

  Pływanie – metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie i naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie jest też dyscypliną sportową.Sztafeta pływacka 4 × 100 m stylem dowolnym - konkurencja pływacka, w której ścigają się sztafety. Sztafeta to zespół składający się z 4 zawodników, reprezentujących dany kraj. Każdy zawodnik sztafety ma do pokonania dystans liczący 100 metrów.

  Na mistrzostwach świata na długim basenie Bernard wywalczył pięć medali: dwa srebrne i trzy brązowe. Na mistrzostwach świata na basenie krótkim w 2010 roku w Dubaju zajął pierwsze miejsce w sztafecie 4 × 100 m stylem dowolnym.

  Bernard jest również wielokrotnym medalistą mistrzostw Europy, zarówno na długim, jak i na krótkim basenie. Na długim basenie ma w swoim dorobku m.in. cztery złote medale, z kolei trzy na krótkim basenie.

  W przeciągu swojej kariery ustanawiał rekordy świata. 23 kwietnia 2009 roku podczas mistrzostw Francji pobił rekord świata na dystansie 100 m stylem dowolnym, jednak rezultat nie mógł zostać uznany ze względu na niewłaściwy kombinezon. 22 czerwca 2009 roku Światowa Federacja Pływacka (FINA) oficjalnie unieważniła rekord.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.FINA - Światowa Federacja Pływacka; (fr. Fédération Internationale de Natation) – międzynarodowa organizacja pływacka powstała w 19 lipca 1908 roku w Londynie. Obecnie zrzesza 202 federacje krajowe (51 z Afryki, 43 z Azji, 51 z Europy, 16 z Oceanii i 41 z Ameryki) z siedzibą w Lozannie.

  Obecnie jest związany z francuską pływaczką Coralie Balmy.

  Rekordy świata[]

  Odznaczenia[]

 • Kawaler Legii Honorowej
 • Oficer Narodowego Orderu Zasługi
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona pływaka (fr.)
 • Bibliografia[]

 • Sylwetka na stronie sports-reference.com (ang.). sports-reference.com. [dostęp 20 sierpnia 2012].
 • Rekordy życiowe (fr.). lequipe.fr. [dostęp 20 sierpnia 2012].
 • Przypisy

  1. Kawalerowie Legii Honorowej (2008) (fr.). legifrance.gouv.fr. [dostęp 2012-08-24].
  2. Décret du 31 décembre 2012 portant promotion et nomination (fr.). legifrance.gouv.fr. [dostęp 2013-06-01].
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 w Londynie rozgrywane było w Aquatics Centre. Zawody w basenie odbywały się w dniach 28 lipca–4 sierpnia, a na otwartym akwenie w dniach 9-10 sierpnia w Hyde Parku, na jeziorze Serpentine.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Coralie Pauline Zélie Balmy (ur. 8 czerwca 1987 w La Trinité na Martynice) – francuska pływaczka, mistrzyni i wicemistrzyni Europy, dwukrotna mistrzyni Europy (basen 25 m).
  Pływanie na XXIX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie rozgrywane było od 9 do 21 sierpnia. Zawody odbywały się w Pływalni Olimpijskiej w Pekinie. Pływanie na otwartym akwenie rozgrywane było 20 i 21 sierpnia w Parku Olimpijskim Shunyi.
  100 m stylem dowolnym – jeden z krótszych dystansów w pływaniu, ale najbardziej prestiżowy w tym stylu. Jest rozgrywany na igrzyskach olimpijskich.
  Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).
  50 m stylem dowolnym - jeden z oficjalnych stylów pływackich według reguł FINA. Reguły te nie precyzują dokładnie stylu, mówią jedynie o kilku zasadach obowiązujących podczas rozgrywania wyścigów tym stylem. Zawodnicy najczęściej płyną kraulem, ponieważ w warunkach w jakich zazwyczaj rozgrywane są zawody (basen) jest to najszybszy styl. Zawodnikom nie narzuca się, którym z nich mają płynąć, mogą więc do wyboru każdym ze stylów, tj. styl klasyczny, styl motylkowy oraz styl grzbietowy. Jest to powodem częstych nieporozumień szczególnie na amatorskich zawodach dla dzieci.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.