• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Al Laney

  Przeczytaj także...
  Pensacola - miasto w USA, w północno-zachodniej części stanu Floryda, port nad zatoką Pensacola (odnoga Zatoki Meksykańskiej). Około 56,2 tys. mieszkańców.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Międzynarodowa Tenisowa Galeria Sławy (ang. International Tennis Hall of Fame) – instytucja zajmująca się upowszechnianiem tenisa, prezentacją tradycji tenisowych kolejnym pokoleniom graczy i kibiców oraz honorowaniem wybitnych zawodników i zawodniczek.

  Al Laney, właśc. Albert Gillis Laney (ur. 11 stycznia 1895 w Pensacola, zm. 31 stycznia 1988 w Spring Valley) – amerykański dziennikarz sportowy.

  Kojarzony był głównie z takimi dyscyplinami sportowymi jak golf i tenis, ale zajmował się również futbolem amerykańskim, baseballem i boksem. Po I wojnie światowej zamieszkał w Paryżu, gdzie pracował jako sekretarz pisarza Jamesa Joyce'a. Podjął pracę w renomowanym "Paris Herald" (późniejsze "International Herald Tribune").

  Golf – sport uprawiany na otwartych trawiastych terenach, polegający na wrzucaniu małej piłki do otworów w ziemi (mających kształt cylindra o średnicy 108 mm) za pomocą uderzeń specjalnymi kijami. Celem gracza jest wrzucenie piłeczki do dołka w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Golf był dyscypliną olimpijską w latach 1900-1904. Ponownie zagości na tej imprezie w roku 2016 w Rio de Janeiro.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Autor jednej z najbardziej znanych książek reporterskich o tenisie Courting The Game. W swojej pracy dziennikarskiej obserwował m.in. słynne pojedynki gwiazd tenisa, Suzanne Lenglen z Helen Wills czy Maurice McLoughlina z Normanem Brookesem. Wysoko ceniony był także opis kariery niewidomego boksera Sama Langforda, opublikowany przez Laneya w "New York Herald Tribune". Laney pozostawał sportowym korespondentem tej gazety do 1966.

  James Augustine Aloysius Joyce (ur. 2 lutego 1882 r. w Dublinie, zm. 13 stycznia 1941 r. w Zurychu) – irlandzki pisarz tworzący w języku angielskim, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku.Helen Newington Wills, I voto Moody, II voto Roark (ur. 6 października 1905 w Centerville, Kalifornia, zm. 1 stycznia 1998) - tenisistka amerykańska, jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii tenisa, zwyciężczyni 19 turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej oraz 12 w grze podwójnej i mieszanej, mistrzyni olimpijska w singlu i deblu. Najbardziej znana pod nazwiskiem z pierwszego małżeństwa Helen Wills Moody.

  W 1979 Al Laney został uhonorowany miejscem w Międzynarodowa Tenisowa Galeria Sławy.

  Bibliografia[]

 • Sylwetka na stronie Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Maurice Evans McLoughlin (ur. 7 stycznia 1890 w Carson City, zm. 10 grudnia 1957 w Hermosa Beach) – amerykański tenisista, zwycięzca mistrzostw USA w grze pojedynczej i podwójnej, zdobywca Pucharu Davisa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sam Langford, właśc. Samuel Langford, pseud. Boston Tar Baby (ur. 4 marca 1883 w Weymouth, zm. 12 stycznia 1956 w Cambridge) – amerykański bokser pochodzenia kanadyjskiego, uważany za najwspanialszego pięściarza zawodowego spośród tych, którzy nigdy nie zdobyli tytułu światowego.
  Sir Norman Everard Brookes (ur. 14 listopada 1877 w Melbourne, zm. 28 września 1968 tamże) – australijski tenisista, zwycięzca Wimbledonu i mistrzostw Australii, zdobywca Pucharu Davisa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.