• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akumulator - informatyka

  Przeczytaj także...
  Mikrokontroler (mikrokomputer jednoukładowy skrót ang. MCU lub μC) – scalony system mikroprocesorowy, zrealizowany w postaci pojedynczego układu scalonego zawierającego jednostkę centralną (CPU), pamięć RAM oraz na ogół pamięć programu i rozbudowane układy wejścia-wyjścia.Rejestr – układ służący do przechowywania i odtwarzania informacji w postaci bitów. Na każdej pozycji rejestru przechowywany jest jeden bit informacji.
  Jednostka arytmetyczno-logiczna (z ang. Arithmetic and Logical Unit lub Arithmetic Logic Unit, ALU) to jedna z głównych części procesora, prowadząca proste operacje na liczbach całkowitych.

  Akumulator – specjalizowany rejestr procesora, w którym umieszczane są wyniki operacji jednostki arytmetyczno-logicznej procesora. W wielu procesorach, jednym z argumentów działania jednostki arytmetyczno logicznej musi być dana w akumulatorze.

  Akumulator jest zazwyczaj oznaczany A lub ACC, ma on wielkość słowa maszynowego. Powszechnie stosowanymi architekturami akumulatorowymi są PIC czy 8051.

  W niektórych procesorach nie ma specjalizowanego rejestru będącego akumulatorem, rezultaty działań jednostki arytmetyczno logicznej może być umieszczana w dowolnym rejestrze ogólnego przeznaczenia, jak w ARM – instrukcje mogą operować na wielu rejestrach. W niektórych architekturach funkcję akumulatora mogą realizować wybrane rejestry albo różne rejestry w stosunku do różnych instrukcji − np. w x86 DX i AX w instrukcji mnożenia i dzielenia, CX w instrukcjach pętli.

  PIC (ang. Peripheral Interface Controller) to rodzina mikrokontrolerów typu RISC produkowana przez firmę Microchip Technology. Rodzina ta wywodzi się z 8-bitowego mikrokontrolera PIC1650 zaprojektowanego pierwotnie przez firmę General Instrument.Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.

  Możliwość użycia rejestrów ogólnego przeznaczenia jako argumentu i miejsca wyniku podyktowane jest względami praktycznymi przy wykonywaniu kodu, mianowicie nie są potrzebne dodatkowe przesunięcia, by wykonać żądaną operację, które zajmują czas procesorowi. Użycie rejestru akumulatora upraszcza jednak wydatnie architekturę procesora, co było istotne w początkach rozwoju elektroniki i może odgrywać pewną rolę w bardzo prostych mikrokontrolerach.

  Architektura ARM (Advanced RISC Machine, pierwotnie Acorn RISC Machine) jest 32-bitową architekturą (modelem programowym) procesorów typu RISC.Intel 8051 – mikrokontroler stworzony przez firmę Intel w 1980 roku. Zapoczątkował rodzinę mikrokontrolerów MCS-51 (od ang. MicroComputer System) będących udoskonalonymi lub wyspecjalizowanymi mikrokontrolerami o tej samej, ośmiobitowej architekturze i kompatybilnej z pierwowzorem liście rozkazów. Mikrokontrolery należące do rodziny MCS-51 do dziś znajdują szerokie zastosowanie w niemal każdej dziedzinie elektroniki. Produkowane są m.in. przez firmy Dallas Semiconductor, Philips i Atmel.
  Warto wiedzieć że... beta

  Słowo maszynowe lub po prostu słowo to podstawowa porcja informacji, na której operuje system komputerowy. Słowo, w przypadku maszyn operujących na arytmetyce binarnej, jest liczbą złożoną z odgórnie określonej ilości bitów. Liczbę bitów w słowie nazywamy długością lub szerokością słowa i z przyczyn praktycznych zazwyczaj jest ona potęgą liczby 2. Wielkość słowa określa rozmiar szyny danych oraz rejestrów procesora.
  x86 – rodzina architektur (modeli programowych) procesorów firmy Intel, należących do kategorii CISC, stosowana w komputerach PC, zapoczątkowana przez i wstecznie zgodna z 16-bitowym procesorem 8086, który z kolei wywodził się z 8-bitowego układu 8085. Nazwa architektury wywodzi się od nazw pierwszych modeli z tej rodziny, których numery kończyły się liczbą 86.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.613 sek.