• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aktywacja systemu

  Przeczytaj także...
  Windows XP (nazwa kodowa Whistler) – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows z rodziny Windows NT (oparty na jądrze NT) firmy Microsoft, wydana oficjalnie 25 października 2001 roku. Koniec wsparcia technicznego dla tego systemu operacyjnego planowany jest na 8 kwietnia 2014.Numer seryjny – kod złożony z szeregu cyfr lub liter, nadawany produktowi lub serii produktów, w celu identyfikacji miejsca i czasu wyprodukowania, ustalenia legalności jego pochodzenia. Stosowany jest powszechnie we wszystkich gałęziach przemysłu. W informatyce jest to unikatowy kod (znany jako CD-Key) dodawany do programów, gier. Najczęstszy, lecz niedoskonały sposób na zapobieganie piractwu. Współcześnie uzupełniony tzw. aktywacją.
  Pakiet biurowy – zbiór programów komputerowych służących do typowych zastosowań biurowych, takich jak edycja tekstu, wykonywanie obliczeń księgowych, czy obsługa baz danych, które są sprzedawane jako jeden zintegrowany produkt.

  Aktywacja systemu – integralna funkcja większości współczesnych płatnych programów komputerowych mająca zapobiegać zjawisku piractwa. Polega ona na uwierzytelnianiu podanego numeru seryjnego poprzez wysyłanie do producenta oprogramowania tego numeru i odrębnego kodu wygenerowanego przez aplikację na podstawie określonych informacji o komputerze, na którym instalowane jest oprogramowanie (zazwyczaj producent programu w toku aktywacji nie otrzymuje informacji o konfiguracji komputera, ale syntetyczny kod); program, który nie został poddany aktywacji albo ma ograniczoną funkcjonalność, albo po określonym czasie przestaje funkcjonować. Dzięki temu nie jest możliwe zainstalowanie programu na podstawie danego numeru seryjnego programu na większej liczbie komputerów niż dopuszcza licencja. W sytuacji niemożliwości aktywacji programu (np. wymiana komputera przez użytkownika, a limit aktywacji został już wyczerpany) zazwyczaj użytkownik musi kontaktować się z producentem, który, o ile nie są naruszone warunki licencji, powinien umożliwić aktywację. Aktywację najczęściej stosują duże firmy, takie jak Microsoft, czy Symantec.

  Piractwo medialne – potoczne określenie działalności polegającej na nielegalnym kopiowaniu i posługiwaniu się własnością intelektualną (programami komputerowymi, muzyką, filmami itp.) bez zgody autora lub producenta i bez uiszczenia odpowiednich opłat.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  Pirackie wersje oprogramowania pozbawione są konieczności aktywacji. Crackerzy stosują poniższe rozwiązania:

 • edycja oprogramowania, aby ominąć procedurę aktywacji;
 • instalacja dodatku udającego połączenie z serwerem producenta i potwierdzającego poprawność aktywacji;
 • uzyskanie (na podstawie analizy programu lub wykradzenia np. z siedziby użytkownika) numeru seryjnego, którego podanie podczas instalacji powoduje brak konieczności aktywacji (producent oprogramowania może udostępniać takie numery klientom — np. dużym korporacjom — instalującym program na setkach a nawet tysiącach komputerów w celu ułatwienia im tego procesu).
 • System Windows XP (Z wyjątkiem edycji licencjonowanych zbiorczo) był pierwszym systemem operacyjnym z rodziny Microsoft Windows, w którym wprowadzono mechanizm aktywacji (ang. Windows Product Activation – WPA). Pierwszą edycją pakietu biurowego Microsoft Office z funkcją aktywacji (ang. Office Product Activation – OPA) był Microsoft Office XP.

  Microsoft Office (w skrócie MSO od Microsoft Office) – pakiet aplikacji biurowych wyprodukowany przez firmę Microsoft. Wprowadzony na rynek 1 sierpnia 1989.XP Microsoft Office System, znany także jako Microsoft Office XP - wersja pakietu biurowego Microsoft Office, przygotowywana jako następca pakietu Microsoft Office 2000. Następcą Office XP jest Microsoft Office 2003.
  Warto wiedzieć że... beta

  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
  Symantec Corporation NASDAQ: SYMC – firma założona w roku 1982, jest międzynarodowym przedsiębiorstwem sprzedającym oprogramowanie komputerowe, szczególnie koncentrując się na dziedzinie bezpieczeństwa danych i zarządzania informacjami. Główna siedziba firmy znajduje się w Cupertino w amerykańskim stanie Kalifornia, a oddziały terenowe rozlokowane są w ponad czterdziestu krajach na świecie.
  Oprogramowanie (ang. software) – całość informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez twórcę zakresie. Oprogramowanie to dział informatyki. Oprogramowanie jest synonimem terminów program komputerowy oraz aplikacja, przy czym stosuje się go zazwyczaj do określania większych programów oraz ich zbiorów.
  Cracker (z ang., dosłownie „łamacz”) – osoba zajmująca się łamaniem zabezpieczeń komputerowych (crackingiem).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.684 sek.