• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aktiengesellschaft - Niemcy

  Przeczytaj także...
  Spółka akcyjna (niem. Aktiengesellschaft, ang. Joint-stock company, fr. Société par actions, hiszp. Sociedad anónima) – rodzaj powszechnej w gospodarce wolnorynkowej spółki kapitałowej, której forma opiera się na obiegu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. Kapitał zakładowy składa się z wkładów założycieli, którzy stają się współwłaścicielami spółki.Język niemiecki jako język urzędowy i język mniejszości jest używany w krajach Europy Zachodniej i Środkowej (Deutscher Sprachraum). By określić zasięg języka niemieckiego używa się określeń kraje niemieckojęzyczne, terytoria niemieckojęzyczne lub, zamiennie, Europa niemieckojęzyczna (nieliczne terytoria zamorskie, w których mówi się po niemiecku, są zazwyczaj pomijane). Razem z Europą anglojęzyczną, krajami nordyckimi oraz regionami niderlandzkojęzycznymi, Europa niemieckojęzyczna tworzy Europę germańską.
  Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.

  Aktiengesellschaftspółka akcyjna w Niemczech. Spółka kapitałowa, posiadająca osobowość prawną. Oficjalny skrót używany w obrocie gospodarczym tego typu spółki to AG. Spółki akcyjne w podobnej formie działają również w dwóch pozostałych europejskich krajach niemieckojęzycznych: Austrii i Szwajcarii.

  Spółka kapitałowa – forma prawna organizacji podmiotów gospodarczych, najczęściej wykorzystywana w prowadzeniu dużych przedsiębiorstw, a także w wewnętrznej organizacji grup kapitałowych. W prawie polskim, oprócz spółek kapitałowych, wyróżnia się również spółki osobowe.Osobowość prawna – pojęcie określające zdolność osób prawnych do bycia podmiotem praw i obowiązków oraz do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych. Jest immanentnie związane z powstaniem osoby prawnej, gdyż bez osobowości prawnej osoba prawna przestaje istnieć.

  Podstawowe cechy niemieckiej AG:

 • Założyciele: przynajmniej 1 osoba (§ 2 AktG);
 • Struktura organizacyjna: walne zgromadzenie akcjonariuszy, zarząd, rada nadzorcza;
 • Minimalny kapitał zakładowy: 50 000 euro (§ 7 AktG);
 • Minimalna wartość jednej akcji: 1 euro (§ 8 AktG).
 • W Niemczech – podobnie jak w Szwajcarii – istnieje możliwość zawiązania jednoosobowej spółki tego typu, nosi ona wówczas nazwę ICH-AG.

  Aktiengesellschaft (niem.) – spółka akcyjna w krajach niemieckojęzycznych takich jak: Austria, Niemcy, Szwajcaria. Oficjalny skrót używany w obrocie gospodarczym tej spółki to AG. Jest to spółka kapitałowa, która posiada odrębną osobowość prawną.Skrótowiec lub akronim (z gr. ákros = skrajny) – słowo utworzone przez skrócenie wyrażenia składającego się z dwóch lub więcej słów. Istnieje także niewielka grupa skrótowców powstałych ze skrócenia jednego słowa. W ujęciu słowotwórczym, skrótowce to specyficzna klasa derywatów. Derywaty te funkcjonują w polszczyźnie pisanej i mówionej. Skrótowiec często bywa mylony ze skrótem.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Aktiengesellschaft (Austria)
 • Aktiengesellschaft (Szwajcaria)
 • formy prawne przedsiębiorstw w Austrii
 • formy prawne przedsiębiorstw w Niemczech
 • formy prawne przedsiębiorstw w Szwajcarii
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. § 2 AktG - Einzelnorm. Gesetze im Internet. [dostęp 2019=09-21].
  2. § 7 AktG - Einzelnorm. Gesetze im Internet. [dostęp 2019=09-21].
  3. § 8 AktG - Einzelnorm. Gesetze im Internet. [dostęp 2019=09-21].

  Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.

  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.Aktiengesellschaft (niem.) - spółka akcyjna w krajach niemieckojęzycznych takich jak: Austria, Niemcy, Szwajcaria. Oficjalny skrót używany w obrocie gospodarczym tej spółki to AG. Jest to spółka kapitałowa, która posiada odrębną osobowość prawną. Podstawowa charakterystyka szwajcarskiej AG przedstawia się następująco:
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.