• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akta Dresdena  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Pilot serialu lub odcinek pilotażowy – najczęściej pojedynczy, próbny odcinek serialu telewizyjnego, w który stacja telewizyjna zamierza zainwestować (najczęściej zostać jego producentem, a następnie go emitować).

  Akta Harry’ego Dresdena (ang. The Dresden Files) – serial telewizyjny oparty na cyklu książek pod tym samym tytułem autorstwa Jima Butchera. Premiera pierwszego odcinka miała miejsce 21 stycznia 2007 w Stanach Zjednoczonych na kanale Sci Fi Channel oraz w Kanadzie na kanale Space. Ponadto od 15 lutego serial jest emitowany w Wielkiej Brytanii na Sky One.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Region DVD lub też kod regionu – kod maszynowy przypisany czytnikom DVD jak i płytom DVD-Video, w zależności od strefy ekonomicznej. Regionalizacja dla płyt i czytników wideo jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed piractwem, a przede wszystkim blokadą przed niekontrolowanym handlem filmami (importem tanich filmów z innych krajów). Komercjalne aspekty zmuszają użytkowników do zakupu płyt w jednym regionie zgodnie z kodem regionalizacji swojego odtwarzacza. Polska znajduje się w regionie opisanym kluczem nr 2 (Region drugi). System kodowy wspomagany był przez algorytm Content Scramble System.

  Powstawanie serialu[ | edytuj kod]

  W 2005 Sci Fi Chanel ogłosił, iż zdecydowano się na nakręcenie dwugodzinnego filmu pt. Akta Harry’ego Dresdena. Był on jednocześnie pilotem serialu telewizyjnego, czego jednak początkowo nie ujawniono opinii publicznej. Producentami wykonawczymi zostali: Nicolas Cage, Hans Beimler, Robert Hewitt Wolfe, Norm Golightly oraz Morgan Gendel. Produkcję powierzono Lionsgate Television we współpracy z Saturn Films, studio filmowym, należącym do Nicolasa Cage'a. Produkcję rozpoczęto jesienią 2005 roku. Pierwotnie premierę zaplanowano na lato 2006 roku, ale 23 maja tegoż roku na liście JBAnnounce ogłoszono początek emisji na styczeń 2007 oraz powstanie 11 odcinków. Informacje te zostały potwierdzone następnego dnia przez Sci-Fi.

  Paul Blackthorne (ur. 5 marca 1969 w Wellington, w hrabstwie Shropshire) – brytyjski aktor telewizyjny i filmowy, a także reżyser, producent filmowy i fotograf. Serial (ang. serial = seryjny) – periodyczna publikacja (np. komiks w odcinkach), program telewizyjny, wieloodcinkowy film, audycja radiowa (np. słuchowisko). Istotą serialu jest udostępnianie go odbiorcom w odcinkach, w regularnych odstępach czasu. Termin ten najczęściej odnosi się do seriali telewizyjnych.

  Pilot został nakręcony na podstawie scenariusza Hansa Beimlera i Roberta Hewitta Wolfe'a, jego akcja bazuje na treści pierwszego tomu cyklu Butchera pt. Front burzowy. Reżyserii podjął się David Carson, zdjęcia powstały w Toronto. W listopadzie 2005 roku było już wiadomo, iż w głównego bohatera wcieli się Paul Blackthorne.

  Grimoire (starofr. gramaire, śrdwłac. grammar), czasem spolszczane jako grymuar – księga wiedzy magicznej, szczególnie bardzo stara. Najczęściej przez grimoire rozumie się księgi magiczne pisane od średniowiecza do XVIII wieku włącznie, dla nowszych dzieł okultystycznych nazwę tę stosuje się raczej przenośnie, dla starszych raczej błędnie. Etymologia słowa grimoire wywodzi się od francuskiego, co oznacza księga czarodziejska oraz nieczytelne pismo. Księgi te zawierają skrótową wiedzę astrologiczną, listy aniołów i demonów, zbiory zaklęć, wskazówki do wyrabiania talizmanów i przywoływania bytów duchowych i eterycznych (salamander, ondyn itp.).Akta Harry’ego Dresdena (ang. The Dresden Files) – seria książek detektywistyczno-fantasy autorstwa Jima Butchera. Narratorem każdej powieści jest główny bohater, Harry Dresden, profesjonalny mag i detektyw działający we współczesnym Chicago.

  Dwugodzinny odcinek miał być pierwotnie wyemitowany jako premierowy, ale pewne zmiany (min. w obsadzie), przeprowadzane na ostatnią chwilę, opóźniły jego ukończenie. W to miejsce umieszczono epizod trzeci (według kolejności powstawania). W związku z ponownym nakręceniem kilku scen, pilot został skrócony do godziny i stał się ósmym odcinkiem serii. Pełna wersja zostanie najprawdopodobniej wyemitowana później i nie będzie stanowić dalszego ciągu serialu.

  Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).Nicolas Cage, właściwie Nicolas Kim Coppola (ur. 7 stycznia 1964 na Long Beach w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy, bratanek słynnego reżysera Francisa Forda Coppoli.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Sky 1 (dawniej: Sky One) – brytyjska stacja telewizyjna, której właścicielem jest British Sky Broadcasting. Została uruchomiona 26 kwietnia 1982 roku. Kanał ten dostępny jest w Wielkiej Brytanii i w Irlandii

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.