• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aksel Kankaanranta

  Przeczytaj także...
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.65. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany w dniach 12, 14 i 16 maja 2020 roku w Ahoy Rotterdam w Rotterdamie. Gospodarzem konkursu będzie Holandia, która zwyciężyła w finale konkursu organizowanego w 2019. Organizatorem będzie Europejska Unia Nadawców wraz z nadawcami publicznymi: Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stitching (NOS) i AVROTROS.
  Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię.

  Aksel Kankaanranta, znany jako Aksel (ur. 28 stycznia 1998 w Turku) – fiński piosenkarz.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 2017 zajął drugie miejsce w programie The Voice of Finland. W 2018 wziął gościnny udział w nagraniu singla „Jättiläinen” fińskiego rapera Pyhimysa.

  7 marca 2020 zwyciężył fińskie selekcje eurowizyjne Uuden Musiikin Kilpailu i miał reprezentować Finlandię z piosenką „Looking Back” w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. 18 marca 2020 poinformowano o odwołaniu konkursu z powodu pandemii koronawirusa. W kwietniu wystąpił w drugim odcinku projektu Eurovision Home Concerts, w którym zaśpiewał utwór „Looking Back” i cover piosenki Alexandra RybakaFairytale”.

  Fairytale – singel Alexandra Rybaka, wydany 12 stycznia 2009 za pośrednictwem EMI, promujący album Fairytales. Piosenka zwyciężyła w Konkursie Piosenki Eurowizji 2009 rozgrywanym w Moskwie.Turku (fiń. Turku, szw. Åbo, ros. Турку) – miasto w południowo-zachodniej Finlandii, u ujścia rzeki Aurajoki. Stolica kraju do roku 1812 (oficjalnie od 1809), najstarsze miasto fińskie. Uniwersytet założony w 1640 roku. Obecnie stolica regionu Varsinais-Suomi, do 2009 roku prowincji Finlandia Zachodnia, ważny port (w 2007 obsłużył 3,6 mln pasażerów). Rozwinięty przemysł. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Raisio, Kaarina i Naantali. Jest atrakcyjnym turystycznie miejscem. Działa tam także m.in. polski konsulat honorowy. Bardzo silne wpływy kultury szwedzkiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Participants: Aksel (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2020-04-30].
  2. Pyhimys feat. Aksel Kankaanranta – Jättiläinen (ang.). discogs.com. [dostęp 2020-04-30].
  3. Eurovision 2020 in Rotterdam is cancelled (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2020-03-18. [dostęp 2020-04-30].
  4. Eurovision Home Concerts: Introducing the artists of Episode 2 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2020-04-10. [dostęp 2020-04-30].
  Finlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się fiński nadawca publiczny Yleisradio (YLE).Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Looking Back – singel fińskiego piosenkarza Aksela, wydany 28 stycznia 2020 nakładem wytwórni płytowej Capitol Records. Utwór napisali i skomponowali Joonas Angeria, Whitney Phillips, Connor McDonough, Riley McDonough oraz Toby McDonough.
  Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.
  Alexander Rybak (biał. Алякса́ндар І́гаравіч Рыба́к, Alaksandar Iharawicz Rybak, ur. 13 maja 1986 w Mińsku) – norweski piosenkarz, skrzypek, kompozytor i aktor, białoruskiego pochodzenia.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  The Voice – to konkurs śpiewu. Oparty jest na holenderskim The Voice of Holland, który pierwotnie stworzył John de Mol. Wiele krajów na świecie zapożyczyło ten format i zostaje nadawany od 2011 roku na całym świecie. Jest głównym konkurentem Idola i X Factor.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  Uuden Musiikin Kilpailu, UMK – coroczny konkurs muzyczny organizowany przez fińskiego nadawcę publicznego Yleisradio (Yle). Konkurs powstał w 2012 roku jako nowa koncepcja wyboru fińskiego reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji, zastępując w tej funkcji preselekcje Suomen euroviisukarsinta, które odbywały się od 1961 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.