• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akon  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Calvin Cordozar Broadus Jr., znany głównie jako Snoop Dogg (ur. 20 października 1971 w Long Beach w Kalifornii) – amerykański raper i aktor. Do 1998 roku znany jako Snoop Doggy Dogg, a od 2012 roku używa także pseudonimu Snoop Lion w kontekście swojej twórczości reggae.Freedom - trzeci studyjny album Akona, którego światowa premiera odbyła się 2 grudnia 2008 roku. Album oryginalnie miał nosić nazwę Acquitted. Jest to pierwszy album Akona który nie posiada znaku Parental Advisory lecz w albumie jest trochę treści dla dorosłych. Krążek promuje inauguracyjny singel "Right Now (Na Na Na)".

  Akon, właściwie Aliaume Damala Badara Akon Thiam (ur. 30 kwietnia 1973 w Saint Louis) – amerykański raper i piosenkarz R&B. Jego najbardziej znane piosenki to Lonely, Smack That, I Wanna Love You czy Right Now (Na Na Na). Ma senegalskie korzenie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Syn perkusisty jazzowego Mora Thiama. Akon ma jedną żonę (Tomeka), trójkę dzieci ze swoją żoną (Lil'Ali, Mahommed, Jah Jah), oraz dwójkę, których nie urodziła jego żona. Plotki o posiadaniu trzech żon sprostował w wywiadzie dla amerykańskiego magazynu Blender w 2007 roku. Akon deklaruje, że ma świetny kontakt ze wszystkimi dziećmi. Uważa, że jego religia czyni go lepszą osobą.

  Coke Live Music Festival – cykliczny festiwal odbywający się w Krakowie od 2006 r. zawsze pod koniec sierpnia. Organizatorem imprezy jest agencja koncertowa Alter Art, natomiast sponsorem głównym festiwalu – Coca-Cola Company.Lonely – trzeci singel amerykańskiego rapera Akona. Został wydany w 2005 roku oraz umieszczony na jego debiutanckiej płycie Trouble. Utwór odniósł dużą popularność i był pierwszym hitem rapera.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwsze nagrania z domowego studia trafiły do wytwórni SRC/Universal. Akon zadebiutował w czerwcu 2004 r. albumem Trouble. Z tej właśnie płyty pochodzi przebój Lonely.

  Kolejny jego album to Konvicted, na którym zagościły sławy ze świata rapu takie jak Eminem, Styles P czy Snoop Dogg. Krążek został wydany pod koniec 2006 r. 24 sierpnia 2007, Akon pojawił się w Polsce na Coke Live Music Festival 2007 promując płytę Konvicted. Ta płyta przyniosła mu wiele wyróżnień i zdobyła wiele pochlebnych recenzji. Producentem płyty jest sam Akon.

  30 kwietnia jest 120. (w latach przestępnych 121.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 245 dni. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Następnym z kolei wydanym albumem był Freedom, którego światowa premiera odbyła się 2 grudnia 2008 roku. Album oryginalnie miał nosić nazwę Acquitted. Jest to pierwszy album Akona, który nie posiada znaku Parental Advisory, lecz w albumie jest trochę treści dla dorosłych.

  W grudniu 2013 roku promowany był singiel "Angel". Utwór stał się sukcesem, został zatwierdzony jako złoto, za sprzedaż ponad 500.000 egzemplarzy. Akon ma w planach wydanie albumu Stadium, który zostanie podzielony na 4 albumy - Euro (muzyka Dance), Urban (Rnb oraz hip-hop), Island (reggae) i World (muzyka afrykańska).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Kontrowersje[ | edytuj kod]

  W 2007 roku Akon został oskarżony o molestowanie nieletniej dziewczyny. Zajście miało miejsce w klubie w Trynidadzie i Tobago. Raper podczas koncertu symulował stosunek płciowy z 14-latką. Cały incydent sfilmowano i udostępniono w Internecie. W odpowiedzi na całe zajście Verizon Wireless zaprzestało sponsorowania trasy koncertowej artysty - "The Sweet Escape Tour". Universal Music Group usunęła film z sieci, jednak nie podjęła żadnych działań przeciwko muzykowi. Akon odniósł się do tego incydentu w utworze "Sorry, Blame It On Me", w którym przeprasza wszystkich za całe zdarzenie oraz podkreśla, że klub był dla osób pełnoletnich, a on nie znał wieku dziewczyny.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Artykuł przedstawia całkowitą dyskografię amerykańskiego rapera Akona. Artysta w sumie wydał trzy albumy studyjne, piętnaście solowych singli oraz trzynaście solowych teledysków dzięki wytwórni Universal Music/Konvict Muzik.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Parental Advisory – komunikat widniejący na fonogramach i wideogramach w Stanach Zjednoczonych informujący o wulgarnych treściach bądź niecenzuralnym języku nadawany przez Recording Industry Association of America (RIAA). Pierwsze oznaczenia zostały wprowadzone w 1985 roku w wyniku nacisków National Parent Teacher Association i Parents Music Resource Center (PMRC). W 2000 roku na mocy porozumienia pomiędzy RIAA i PMRC etykieta uległa standaryzacji. Pomimo ujednolicenia na części wydawnictw widnieje etykieta w formie Parental Advisory Explicit Lyrics, Parental Guidance lub Extreme Parental Advisory.
  Mor Thiam, właściwie Mor Dogo Thiam jest amerykańskim perkusistą jazzowym pochodzącym z Dakaru. Jest Dogonem, ojcem muzyka hip-hopowego i R&B Akona. Jego nazwisko, Thiam, oznacza historyk, a tradycją w jego rodzinie jest opowiadanie historii senegalskich Wolofów za pomocą bębnów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Universal Music Group (UMG), wcześniej MCA Music Entertainment Group – największa grupa biznesowa oraz rodzina wytwórni płytowych w przemyśle muzycznym. Jest jedną z wielkiej czwórki wytwórni płytowych.
  Rap lub rapowanie (melorecytacja) – rodzaj ekspresji wokalnej polegający na rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu do zapętlonego podkładu instrumentalnego. Element kultury hip-hopowej. Rap często zamiennie z wyrażeniem hip-hop określany jest jako odrębny gatunek muzyczny powstały we wczesnych latach 70 XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki wśród czarnych mieszkańców. Chociaż rap powszechnie uważany jest za muzykę, to wielu naukowców wskazuje na jego bliskie pokrewieństwo z poezją.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.666 sek.