• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akishino

  Przeczytaj także...
  Jej Cesarska Mość Cesarzowa Michiko (jap. 皇后美智子, Kōgō Michiko), uprzednio Michiko Shōda (jap. 正田美智子, Shōda Michiko, ur. 20 października 1934 w Tokio) – cesarzowa Japonii od 1989, żona cesarza Akihito. Pierwsza cesarzowa w historii Japonii, która nie pochodzi z arystokracji.Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Akishino (jap. 秋篠宮文仁親王 Akishino-no miya Fumihito Shinnō, ur. 30 listopada 1965 w Tokio)książę japoński, syn cesarza Akihito i cesarzowej Michiko.

  Biografia[]

  Akishino urodził się 30 listopada 1965 w Pałacu Aoyama w Tokio. Jego imieniem własnym jest Fumihito, a formalnym imieniem/tytułem Akishino-no miya. Rodzice zaczerpnęli je od nazwy świątyni w Nara właśnie o nazwie Akishino. W dzieciństwie był nazywany „Aya”.

  Podstawowe, średnie i wyższe wykształcenie otrzymał w zespole szkół i uczelni wyższej Gakushūin, gdzie uczył się także jego ojciec. Studiował prawo i biologię. Studia ukończył w kwietniu 1984. W latach 1988-1990, studiował taksonomię na Uniwersytecie Oksfordzkim w Anglii. Po śmierci swojego dziadka, cesarza Hirohito (Shōwa), w 1989 r., stał się drugim w kolejce do tronu japońskiego, po starszym bracie księciu Naruhito. W 1996 r. obronił doktorat z ornitologii.

  Taksonomia (gr. taksis – układ, porządek + nomos – prawo) – poddyscyplina systematyki organizmów, nauka o zasadach i metodach klasyfikowania, w szczególności o tworzeniu i opisywaniu jednostek systematycznych (taksonów) i włączaniu ich w układ kategorii taksonomicznych.Nara (jap. 奈良市, Nara-shi) - stolica prefektury Nara w regionie Kansai na wyspie Honsiu, niedaleko Kioto. Znajdują się tutaj zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Miasto to, pod nazwą Heijō-kyō (jap. 平城京, Heijō-kyō), było pierwszą stolicą Japonii i siedzibą dworu cesarskiego w latach 710-740 oraz 745-784. Po przeniesieniu stolicy do Heian-kyō miasto stało się ważnym ośrodkiem klasztornym. Utraciło natomiast znaczenie polityczne.

  29 czerwca 1990 poślubił Kiko Kawashimę, córkę Tatsuhiko Kawashimy, profesora ekonomii na Uniwersytecie Gakushūin. Ma z nią dwie córki: Mako (ur. 1991) i Kako (ur. 1994). W dniu 6 września 2006 r. urodziła syna, który otrzymał imię Hisahito (jest to pierwsze dziecko płci męskiej w rodzinie cesarskiej od ponad 40 lat). Jeżeli zasady dziedziczenia tronu nie zostaną zmienione, Hisahito będzie trzeci w kolejce do tronu.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Obecnie Akishino pełni funkcje: przewodniczącego Instytutu Ornitologii Yamashina, Japońskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, a także honorowego przewodniczącego Japońskiego Stowarzyszenia Tenisa.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Akihito (jap. 明仁, ur. 23 grudnia 1933 w Tokio) – 125. cesarz, głowa państwa Japonii. Jego rola i obowiązki zostały określone w rozdziale I Konstytucji.
  Księżna Kiko (jap. 秋篠宮紀子親王妃, Akishino-no-miya Kiko-shinnōhi, ur. 11 września 1966) jako Kiko Kawashima (jap. 川島紀子, Kawashima Kiko) – żona księcia Akishino, drugiego syna cesarza Akihito i cesarzowej Michiko, członek rodziny cesarskiej poprzez małżeństwo. Jest córką profesora uniwersytetu. Została drugą osobą spoza arystokracji, która dołączyła do rodziny cesarskiej; pierwszą była obecna cesarzowa w 1959.
  Gakushūin (jap. 学習院, Gakushūin) to zespół prywatnych, prestiżowych szkół w Tokio. Uczęszczali do nich m.in.: cesarz Hirohito, cesarz Akihito i wielu innych członków japońskiej rodziny cesarskiej oraz takie japońskie sławy jak np. Yukio Mishima czy Yoko Ono.
  Naruhito (jap. 皇太子徳仁親王, Kōtaishi Naruhito Shinnō, ur. 23 lutego 1960 w Tokio) – książę japoński, od 1989 następca tronu Japonii.
  Książę Hisahito (jap. 悠仁親王, Hisahito Shinnō, ur. 6 września 2006 w Tokio) – książę japoński. Syn księcia Akishino i księżnej Kiko; młodszy brat księżniczek: Mako i Kako. Jego symbolem jest Sośnica japońska.
  Hirohito (jap. 裕仁, Hirohito, ur. 29 kwietnia 1901 w Tokio, zm. 7 stycznia 1989 tamże) – 124. cesarz Japonii, panujący w latach 1926–1989. Zgodnie ze zwyczajem, cesarz Japonii po śmierci otrzymuje imię epoki, w czasie której panował. Z tego powodu obecnie nazywany jest cesarzem Shōwa (jap. 昭和天皇, Shōwa tennō)
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.