• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akhara

  Przeczytaj także...
  Paramahansa (dewanagari परमहंस trl. pāramahaṃsa, tłum. najwyższy łabędź) – tytuł hinduistyczny, stosowany wobec wysoce zrealizowanych mistrzów (guru). Najwyższy łabędź - to osoba przemierzająca świat bez pragnień i lgnięcia do jego pokus, posiadająca moc rozróżniania ułudy od prawdy i niepodlegająca parom przeciwieństw .Adi Śankara (dewanagari आदि शङ्कर, czyli Pierwszy z Śankarów oraz आदि शंकराचार्य (Adi Śankaraćarja); także Śankara Bhagawatpadaćarja , czyli Nauczyciel u Stóp Boga; malajalam ആദി ശങ്കരന്; ang. Adi Shankara) (daty urodzenia i śmierci niepewne, jednak większość naukowców jest zgodna co do tego, że żył prawdopodobnie w VIII wieku) – indyjski mędrzec, myśliciel i reformator tradycji wedyjskiej oraz bramińskiej, założyciel największej i najbardziej wpływowej szkoły filozofii indyjskiej – adwajtawedanty. Esencją nauczania Adi Śankary była jedność atmana i bezpostaciowego Brahmana. Śankarę uważano w smartyzmie za częściowego awatara Śiwy. Słowo śankara w sanskrycie oznacza pokój czyniący.
  Wisznu (hindi: विष्णु) – jeden z najpopularniejszych dewów w hinduizmie, Bóg jedyny w wisznuizmie (największym wyznaniu hinduistycznym). Jeden z Trimurti (trójcy hinduistycznej) tworzonej wraz z Brahmą i Śiwą. Symbolizuje utrzymujący aspekt Boga, najczęściej identyfikowany z dwoma swoimi Awatarami: Kryszną i Ramą.

  Akhara (dewanagari: अखाड़ा) – w sanskrycie dosłownie znaczy „arena do zapasów”, w przenośnym znaczeniu także „miejsce debaty”. W kontekście religijnym często oznacza miejsce do praktyki dla ochrony sanatanadharmy (w przeszłości również militarnej), notabene greckie słowo akademia ma podobne znaczenie. Często oznacza po prostu zgromadzenie sadhu lub stałe miejsce ich przebywania. Akhary tego typu zostały utworzone przez Śri Adi Śankaraćarję.

  Agni (dewanagari अग्नि , trl. agni , ogień ) – w religii wedyjskiej bóg ognia (często identyfikowany z samym ogniem, wiązany także z „ogniem niebiańskim” – słońcem, błyskawicą), jedno z najważniejszych bóstw panteonu wedyjskiego.Dandi - miasto w północnej Nigerii, w stanie Kebbi, przy granicy z Nigrem. Według danych z 2006 roku ma 144,273 mieszkańców.

  Bóstwa kultowe[ | edytuj kod]

  Akhary w znaczeniu „zgromadzeń ascetów” są podzielone na różne typy według bóstwa jakie jest tam czczone. Śiwa Akhara wyznawców Śiwy, waisznawa – lub Wairagi Akhara wyznawców Wisznu i Kalpawasi wyznawców Brahmy.

  Mahant – w hinduizmie tytuł kapłana-zwierzchnika ważnej świątyni; w sikhizmie tytuł zarządcy gurudwary, nienoszącego zwyczajowych oznak przynależności do khalsy, co w przeszłości pozwalało im uniknąć prześladowań. Sannjasa (skr. संन्यास) – w powszechnym zastosowaniu oznacza etap życia (ćaturaśrama), w którym rozwijana jest wajragia, czyli stan determinacji i stałości w dążeniu do wyzwolenia się z iluzji materialistycznego życia. Ci, którzy wyrzekają się pospolitych myśli i pragnień, spędzają resztę swojego życia na duchowych rozmyślaniach. Zgodnie z opisem Manusmryti, jest to ostatni z czterech okresów życia człowieka (brahmaćarja, gryhastha, wanaprastha i sannjasin).

  Historia klasyfikacji[ | edytuj kod]

  Na początku Adi Śankaraćarja ustanowił 7 akhar o nazwach:

 • Mahanirwani
 • Nirandźani
 • Dźuna
 • Atal
 • Awahan
 • Agni
 • Anand
 • Obecnie wyróżniamy 3 duże Akhary (Mahanirwani, Niranjani, Dźuna) oraz 3 mniejsze Akharay (Atal stowarzyszona z Mahanirvani, Anand stowarzyszona z Niranjani, Awahan z Dźuna). Co więcej jest również jedna mała Brahmachari Akhara nazwana Agni, stowarzyszona z Dźuna.

  Allahabad (hindi: इलाहाबाद) – miasto w północno-środkowych Indiach, w stanie Uttar Pradesh, gdzie łączą się dwie święte rzeki hinduizmu: Ganges i Jamuna. Jedno z czterech miast, w których obchodzi się święto Kumbhamela. Według danych z 2001 roku miasto liczyło 1 215 348 mieszkańców.Dewanagari (देवनागरी, z sanskr. Devanāgarī; deva "bóg" + nagari) – pismo alfabetyczno-sylabiczne, używane w północnych, zachodnich i środkowych Indiach do zapisu kilkunastu języków z grupy języków indoaryjskich, m.in. sanskrytu, hindi, marathi, nepali.

  Historycznie ujmując, Adi Śankara podzielił sannjasinów na dwie kategorie:

 • Astradharowie (posiadacze broni)
 • Pierwsza grupa jest znana jako Naga Sannjasinowie; ich ceremonia inicjacyjna odbywa się jedynie podczas Kumbha Meli.

 • Śastradharowie (posiadacze świętych ksiąg)
 • Ceremonia inicjacyjna dla Nagów różni się od tej dla drugiej grupy: Paramahansa i Dandi.

  Organy administracji[ | edytuj kod]

  Najwyższym administracyjnym ciałem akhar jest Śri Panć (Ciało Pięciu), reprezentujące pięć bóstw: Brahmę, Wisznu, Śiwę, Śakti i Ganeśę. Skład osobowy Śri Panć jest wybierany podczas każdej kumbhameli i utrzymuje swą pozycję przez 4 lata.

  Anand (hindi: आनंद, urdu: آنند) – bollywoodzki klasyk filmowy z 1971 roku. Reżyseria według własnego scenariusza - Hrishikesh Mukherjee, autor Mili i Madhumati. W rolach głównych nagrodzeni za swoje kreacje Amitabh Bachchan i Rajesh Khanna. Tematem filmu jest przyjaźń i umieranie. Bohaterowie muszą zmierzyć się z tym, jak przyjąć odchodzenie bliskiej osoby chorej na raka. To właśnie ona uczy ich radości życia tracąc je. Swoją postawą pokazuje im zgodę na to, że panem życia i śmierci jest Bóg.Ganeśa (dewanagari गणेश ; transliteracja Gaṇeśa, ang. Ganesha) znany też jako Ganapati i Winajaka (skt. Pan Zastępów ) – w mitologii indyjskiej przywódca ganów (pośrednich bóstw), dew mądrości i sprytu, patron uczonych i nauki, opiekun ksiąg, liter, skrybów i szkół. Syn Śiwy i Parwati. Uważany za patronującego fragmentowi przestrzeni sakralnej w ćakrze muladhara.

  Pierwszą osoba w akharze jest Aćarja Mahamandaleśwar, tuż za nim stoją inni Mahamandaleśwarowie, Mandaleśwarowie oraz Śri Mahantowie. Jedynie ci, którzy byli inicjowani podczas kumbhameli w Allahabadzie mają prawo być Śri Mahantami.

  Akhary są podzielone na wymienionych wcześniej 8 oddziałów (dava) oraz 52 centra (marhi). Każde marhi jest zarządzane przez Mahanta.

  Popularność[ | edytuj kod]

  Największe akhary – biorąc pod uwagę liczebność przynależnych sadhu – to Dźuna, następnie Nirandźani, a potem Mahanirwani.

  Śiwa (sanskr. शिव – łaskawy, przychylny) – jeden z najistotniejszych dewów w hinduizmie. Tworzy Trimurti (rodzaj trójcy hinduistycznej) razem z Brahmą i Wisznu, w której symbolizuje unicestwiający i odnawiający aspekt boskości. Przez śiwaitów uważany jest za Boga jedynego, tożsamego z bezpostaciowym wszechprzenikającym Brahmanem. Śiwa nosi 1008 imion i przedstawiany jest najczęściej jako Nataradźa – mistrz tańca, ale także jako jogin i asceta, jako dobroczyńca, głowa rodziny oraz jako niszczyciel.Sadhu (dewanagari साधु, trl. sādhu) – hinduski wędrowny asceta, żyjący ściśle według zasad religii, często ze splecionymi włosami, zwanymi dźata. Dąży on swoim życiem do osiągnięcia wyzwolenia.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Adi Śankara
 • Sadhu
 • Kumbhamela
 • Warto wiedzieć że... beta

  Brahma (dewanagari ब्रह्मा , tamil. பிரம்மா) – w hinduizmie wraz z Wisznu i Śiwą tworzy Trimurti. W każdym z niezliczonej ilości wszechświatów, stwarzanych przez Mahawisznu Brahma jest pierwszą, śmiertelną, żywą istotą, zrodzoną z formy virat - kwiatu lotosu, wyrastającego z jeziora umiejscowionego w pępku Garbhodakaśaji Wisznu, stąd bierze się jego inne imię Aja.
  Kumbhamela ( dewanagari कुंभमेला ) – w hinduizmie święto, podczas którego zbierają się pielgrzymi oraz święci, mistrzowie duchowi i jogini. Najznakomitsza z kumbhamel to Mahakumbhamela (wielka-kumbhamela) odbywa się co 12 lat na przemian w jednym z czterech następujących miast: Allahabad, Haridwar, Ujjain, Nashik. Nieco mniejsze znaczenie dla prominentów i wyznawców całego hinduistycznego środowiska mają Ardhakumbhamele (pół-kumbhamele).
  Śakti (dewanagari शक्टि, ang. Shakti) – małżonka Śiwy, rodzaj siły, energii, pierwiastek żeński, występuje pod czterema głównymi postaciami: Parwati, Durga, Kali i Uma. W kulturze religijnej Indii, boska para Śiwa i Śakti stanowią zasady nierozłączne i wzajemnie się równoważące, stanowiąc całość bóstwa.
  Atal (Atalakhara) – jedna z podstawowych współczesnych akhar (szkół) hinduistycznych ascetów (sadhu) tradycji naga (nagasanjasinów).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.742 sek.