• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akadiana

  Przeczytaj także...
  Abbeville – miasto w USA, położone w hrabstwie Vermilion, w stanie Luizjana nad rzeką Vermilion, 32 km na północny zachód od Lafayette.Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.
  Lake Charles - miasto w USA, w południowo-zachodniej części stanu Luizjana, nad rzeką Calcasieu (uchodzi do Zatoki Meksykańskiej). Około 71,7 tys. mieszkańców.
  Obszar Akadiany

  Akadiana (franc. Acadiane, ang. Acadiana lub Cajun Country) – oficjalna, oznaczająca francuskojęzyczny region etniczny i kulturowy, nazwa 22 parafii w Luizjanie, zamieszkanych głównie przez potomków francuskich osadników z Akadii, nazywanych Cajun (Kadyjczyków).

  Fleur-de-lis, fleur-de-lys, niekiedy w archaicznej pisowni fleur-de-luce (fr. „kwiat lilii”) – figura heraldyczna w kształcie stylizowanego kwiatu lilii, najprawdopodobniej kosaćca żółtego (Iris pseudacorus).St. Martinville – miasto (city), ośrodek administracyjny parafii St. Martin, w południowej części stanu Luizjana, w Stanach Zjednoczonych, położone nad rzeką Bayou Teche, około 20 km na południowy wschód od Lafayette. W 2018 roku miasto liczyło 5903 mieszkańców.

  Historia[ | edytuj kod]

  Akadiana została zasiedlona w latach 1755-1763 przez francuskich osadników z Akadii, wypędzonych przez Brytyjczyków. W XIX wieku wschodnie parafie zasiedlili osadnicy z Niemiec. Obecnie oprócz francuskojęzycznej ludności Cajun, Akadianę zamieszkują: Indianie, Afroamerykanie (Kreole) i przybysze z płd.-wsch. Azji.

  Bayou (czytaj: bajú) nazwa regionu ("Bayou Country") w delcie rzeki Missisipi, w stanie Luizjana, (USA). Także nazwa starorzeczy na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Nazwa pochodzi z dialektu "cajun" (zapożyczona z języka Indian Choctaw: bayuk - rzeczka).Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.

  Nazwa "Akadiana" po raz pierwszy pojawiła się w miejscowych mediach w połowie lat 50. XX wieku, jako określenie tzw. "Południowej Akadii" (w odróżnieniu od kanadyjskiej "Północnej Akadii"). W 1971 oficjalnie zatwierdzono nazwę Akadiana na określenie regionu, obejmującego 22 parafie: Acadia, Ascension, Assumption, Avoyelles, Calcasieu, Cameron, Evangeline, Iberia, Iberville, Jeff Davis, Lafayette, Lafourche, Pointe Coupee, St. Charles, St. James, St. John The Baptist, St. Landry, St. Martin, St. Mary, Terrebonne, Vermilion i West Baton Rouge.

  Huragan – zjawisko silnego wiatru, w którym średnia prędkość wynosi powyżej 33 m/s (nie mniej niż 12° w skali Beauforta). Siłę huraganów mierzy się za pomocą skali Saffira-Simpsona, gdzie 5 stanowi zjawisko o nasileniu ekstremalnym. Najczęściej mianem huraganów określa się odpowiednio silne cyklony tropikalne. Huragan jest nazwą stosowaną dla zjawisk występujących nad akwenami Oceanu Atlantyckiego, natomiast tajfun – dla sztormów nad akwenami Oceanu Indyjskiego czy Oceanu Spokojnego.Preria - rozległe obszary porośnięte roślinnością trawiastą, w Ameryce Północnej. Preria jest podobna do występującego w Azji stepu.

  Flaga[ | edytuj kod]

  Oficjalna flaga Akadiany

  Flagę stworzył w 1965 Thomas Arceneaux. Trzy lilie symbolizują Francję, zamek jest symbolem Kastylii, gwiazda symbolizuje Maryję.

  Geografia i gospodarka[ | edytuj kod]

  W północnych parafiach Akadiany dominują równinne prerie i niewysokie wzniesienia. W tym regionie uprawia się głównie bawełnę i kukurydzę. Południowe parafie mają krajobraz charakterystyczny dla "Regionu Bayou" z bagnistymi lasami cypryśnikowymi i starorzeczami. Główne uprawy to ryż i trzcina cukrowa. Centrum regionu jest miasto Lafayette; inne większe miejscowości to: Lake Charles, Abbeville, Crowley, Donaldsonville, Eunice, New Iberia, Opelousas, Rayne i St. Martinville. Obecnie głównymi gałęziami gospodarki są: wydobycie ropy naftowej, turystyka i rolnictwo. Region jest często nawiedzany przez katastrofalne powodzie i huragany, co spowodowało konieczność znacznej rozbudowy dróg w celu ewakuacji ludności z zagrożonych terenów.

  Deportacje Akadian to proces wysiedlania francuskojęzycznych mieszkańców Akadii (współcześnie część Nowej Szkocji) do innych brytyjskich kolonii, jaki miał miejsce w latach 1755-1759.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Warto wiedzieć że... beta

  Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) – gatunek drzewa należący do rodziny cyprysowatych (dawniej zaliczana do wyodrębnianych cypryśnikowatych). Występuje naturalnie w południowo-wschodnich stanach USA, szczególnie na błotnistych obszarach Florydy, jednak już od dłuższego czasu sadzi się go w Europie jako drzewo ozdobne i parkowe.
  Kukurydza zwyczajna (Zea mays) – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny wiechlinowatych. Należy do zbóż. Pochodzi z Meksyku. Nie występuje w formie dzikiej. Największymi producentami są Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylia.
  Ryż siewny (Oryza sativa L.) – gatunek ryżu, jednorocznej rośliny zbożowej z rodziny wiechlinowatych (Poaceae), dawniej nazywanych trawami (Graminae). Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Jest drugim, po pszenicy, najczęściej uprawianym zbożem świata, stanowiąc podstawę wyżywienia 1/3 ludności świata (głównie dla mieszkańców wschodniej i południowo-wschodniej części Azji). 95% światowych zbiorów ryżu siewnego przeznacza się na pokarm dla ludzi.
  Cajun [ˈkeɪdʒən] lub Cadien – osoba należąca do francuskojęzycznej grupy etnicznej („Cajuns”) zamieszkującej wybrzeże Zatoki Meksykańskiej w USA. W większości zamieszkują 22 południowe parafie stanu Luizjana (ten obszar nazywany jest Akadianą). „Cajun” to także nazwa dialektu, kultury i muzyki tej ludności.
  Akadia (franc. Acadie, ang. Acadia) – kolonia francuska w Ameryce Północnej. Akadia zajmowała obszar od wschodnich wybrzeży kontynentu, do ujścia Rzeki św. Wawrzyńca. Od południa graniczyła z Nową Anglią (z dzisiejszym Maine).
  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
  Opelousas - miasto w Stanach Zjednoczonych, w południowo-środkowej części stanu Luizjana. Około 23 tys. mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.