• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym

  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym (MWPZ) – największe stacjonarne Polskie zawody w programowaniu zespołowym, odbywające się w Poznaniu. Ponadto, ze względu na dużą liczbę uczestników, są jednymi z największych stacjonarnych zawodów w programowaniu zespołowym na świecie. Zawody odbywają się równolegle na dwóch uczelniach organizujących: Politechnice Poznańskiej i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.Pascal – dawniej jeden z najpopularniejszych języków programowania, uniwersalny, wysokiego poziomu, ogólnego zastosowania, oparty na języku Algol. Został opracowany przez Niklausa Wirtha w 1970 roku. Nazwa języka pochodzi od nazwiska francuskiego fizyka, matematyka i filozofa Blaise Pascala.
  Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ang. ACM International Collegiate Programming Contest, akronim: ICPC) to międzynarodowe drużynowe zawody programistyczne dla studentów z całego świata. Są organizowane co roku przez ACM przy wsparciu IBM

  Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym - AMPPZ – akademickie Polskie mistrzostwa w programowaniu zespołowym.

  Charakter AMPPZ jest zamknięty, tzn. mogą w nich uczestniczyć tylko studenci wyższych polskich uczelni, którzy co najwyżej raz uczestniczyli w finałach ACM - Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym i którzy nie ukończyli jeszcze żadnych studiów w kraju, ani za granicą (z wyjątkiem studiów inżynierskich i licencjackich).

  Online judge (dosł. tłumaczenie "Sędzia internetowy", sprawdzaczka, testerka) – portal dla programistów, którego uczestnicy mogą nadsyłać napisane przez siebie programy rozwiązując zadania algorytmiczne. W uproszczeniu można powiedzieć, że online judge to taki zbiór "zadań dla programistów", który dodatkowo potrafi sprawdzić poprawność nadesłanych rozwiązań.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Historia[]

  Pierwsze AMPPZ odbyły się w 1996 roku na Politechnice Poznańskiej. Pomysłodawcą zawodów był profesor Jerzy Nawrocki. W latach 1996-1997 konkurs odbywał się pod nazwą Ogólnopolskie Zawody w Programowaniu Zespołowym, dopiero przy okazji trzeciej edycji zawodów ich nazwa została zmieniona na Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym. W tym samym roku do pary dozwolonych języków programowania, Pascala oraz C, dodany został język C++. W latach 2005-2010 i 2013 organizatorzy AMPPZ umożliwiali wszystkim chętnym start w zawodach przez Internet. Zawodnicy, którzy startowali zdalnie mieli osobny ranking i nie byli nagradzani. W 2011 roku zwycięski zespół miał zapewniony awans do finału 36 Akademickich Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym, których organizatorem był Uniwersytet Warszawski. W 2012 roku z listy dozwolonych języków programowania usunięty został Pascal.

  Zawody w programowaniu zespołowym – typ zawodów sportowych polegający na rozwiązywaniu zadań programistyczno-algorytmicznych. Zawody takie organizowane są zwykle na wzór ACM ICPC; wtedy w zawodach udział biorą 3-osobowe drużyny, które mając do dyspozycji własne materiały w formie papierowej i jeden komputer bez dostępu do Internetu mają za zadanie w ciągu 5 godzin rozwiązać zestaw problemów. Zgłaszane rozwiązania są oceniane automatycznie przez system sprawdzający, a uczestnicy są natychmiast powiadamiani o wyniku sprawdzenia.C – imperatywny, strukturalny język programowania wysokiego poziomu stworzony na początku lat siedemdziesiątych XX w. przez Dennisa Ritchiego do programowania systemów operacyjnych i innych zadań niskiego poziomu.

  Organizatorzy i wyniki AMPPZ[]

  Przypisy

  1. O czym świadczą informacje zawarte na stronie XVII Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym
  2. Za pomocą serwisu Internet Archive Wayback Machine można jeszcze uzyskać dostęp do strony WWW I AMPPZ.
  3. ICPC 2012 - University of Warsaw
  4. O czym świadczą ustalenia techniczne na stronie XVII AMPPZ - http://amppz.mimuw.edu.pl/?subpage=regulamin
  5. ACM ICPC CERC Central European Regional Contest (pol.). Facebook. [dostęp 2015-03-06].

  Zobacz też[]

 • Zawody w programowaniu zespołowym
 • ACM - Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym
 • MWPZ - Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym
 • Online judge
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona XVIII Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym
 • Oficjalna strona XV Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym
 • Oficjalna strona WWW Mistrzostw Wielkopolski • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.